KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Akcja Pensjonat" - krośnieńska premiera [FILM]

"Akcja Pensjonat" - krośnieńska premiera [FILM] Fot. Agencja Obiektyw

Pełna sala, oklaski i uznanie dla twórców. W poniedziałek (14 listopada) w artKinie odbyła się krośnieńska premiera filmu "Akcja Pensjonat". To fabularyzowany dokument o akcji odbicia kilkudziesięciu więźniów politycznych z więzienia w Jaśle podczas niemieckiej okupacji.

REKLAMA


Krośnieńska premiera "Akcji Pensjonat" przyciągnęła tłumy widzów. Twórcy zostali nagrodzeni brawami i słowami uznania. Podczas dyskusji po filmie wspominano osoby, które przeżyły dzięki akcji, której poświęcono film.

"Akcja Pensjonat" opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym kilkudziesięciu. Więźniom groziła śmierć w lesie warzyckim lub wywózka do obozu zagłady. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna. Akcja "Pensjonat" jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła.

Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu były kręcone w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.


Sponsorem tytularnym filmu jest Jasło, a wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie. Film powstał przy wsparciu województwa podkarpackiego z funduszu Podkarpackiej Komisji Filmowej.

"Akcja Pensjonat" na DVD
Płyty DVD "Akcja Pensjonat" są do nabycia w siedzibie Telewizji Obiektyw w Krośnie (ul. Bohaterów Westerplatte, ZBR).

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?