KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

15-lecie FotoKlubu RCKP Krosno. Wystawa jubileuszowa

RCKP zaprasza 8 grudnia do Galerii Fotografii na wernisaż jubileuszowej wystawy Fotoklubu RCKP. Początek spotkania o godzinie 17:00.

REKLAMA


Fotografie stanowią tajemniczy zapis, są fragmentami przeżyć, które tworzą i zespalają świat. W tym duchu działa, liczący 36 członków, Fotoklub przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, który w 2016 roku obchodzi swoje 15-lecie. Ten czas dał i daje niezapomniane, inspirujące i wzbogacające doświadczenia artystyczne.

Sięgając jednak do przeszłości należy wspomnieć, że środowisko krośnieńskich fotoamatorów zapoczątkowało swoją działalność w 1970 roku. Powstało wówczas Krośnieńskie Towarzystwo Fotograficzne zrzeszające blisko 40 członków z regionu Podkarpacia. Pierwszym prezesem był niezapomniany, nieżyjący już, Jan Grudysz.

Nowy rozdział działalności datuje się na 2001 rok, kiedy Krośnieńskie Towarzystwo Fotograficzne przekształciło się w Fotoklub z siedzibą w ówczesnym Krośnieńskim Domu Kultury, a potem w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Jego wystawy stanowią prezentację dorobku członków klubu oraz twórców z pogranicza. Od początku działalności zorganizowano ponad 140 wystaw oraz 16 międzynarodowych plenerów fotograficznych z udziałem fotoamatorów z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Kontynuowana jest współpraca z fotoklubami na Słowacji: w Bardejowie, Humennem, Koszycach, Rużomberku, Stropkowie, z rumuńskim fotoklubem w Oradeii oraz ukraińskim w partnerskim mieście Użgorod. Te kontakty twórcze dają wyjątkową możliwość wzajemnego poznawania i przenikania kultur pogranicza. Wspomnieć warto, że na plenerach gościli m.in. Lubomir Schmida, prezes Związku Fotografików Słowackich, Mariusz Wideryński, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, Mieczysław Cybulski, prezes Fotoklubu RP oraz Wasyl Pylyp’yuk, wybitny mistrz fotografii, redaktor i wydawca, intelektualista i menadżer kultury Ukrainy.

Jedna, wspólna pasja i wiele indywidualnych spojrzeń na świat. W ten sposób można podsumować jubileuszową wystawę członków krośnieńskiego Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Pozostaje życzyć amatorom obiektywu "dobrego światła" i wielu osiągnięć.

RCKP / Galeria Fotografii
Krosno, ul. Kolejowa 1
8 grudnia 2016, godzina 17:00

Wacław Turek / red.

  • autor: Wacław Turek / red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?