KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Obchody w Krośnie

W imieniu prezydenta Krosna, Piotra Przytockiego zapraszamy do uczestnictwa w IX Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, które odbędą się w Krośnie 23 stycznia.

REKLAMA


- W tym roku po raz kolejny jesteśmy współorganizatorami IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, którego obchody wrosły już w wielokulturową symbolikę całego województwa. Uroczystości stały się wizytówką tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową - mówi dr Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków.

W ich organizację włączyło się 36 miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, oraz organizacje pozarządowe.

- W uroczystości wezmą udział goście reprezentujący różne organizacje i instytucje, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przyjadą reprezentanci środowisk żydowskich z różnych krajów świata. Zaszczycą nas swoją obecnością przedstawiciele środowisk naukowych i instytucji samorządowych. Przyjadą ludzie, którzy przeżyli Holocaust oraz ich potomkowie. Gościem honorowym uroczystości w Krośnie będzie prof. Szymon Redlich - zapowiada dr Marta Rymar.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI W KROŚNIE I POWIECIE:


Krosno
23 stycznia 2017 r. (poniedziałek)

Program:
- 10:00-10:15 uczczenie ofiar Holokaustu (Cmentarz żydowski, ul. ks. Władysława Sarny),

- 10:45-11:15 uczczenie pamięci Żydów krośnieńskich przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu getta żydowskiego (ul. Franciszkańska 9, Zakład Optyczny Goneta),

- 11:15-11:45 wystawa plenerowa pt. Obrazy przeszłości, (ul. Franciszkańska),

- 12:00-12:45 film pt. Powroty Szymona (dokument w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke - jedną z głównych postaci jest Szymon Redlich),

- 12:45 - 13:45 wykład autorstwa prof. Szymona Redlicha (Historyk, wykładowca na Uniwersytecie Ben Guriona) pt. Powroty do dzieciństwa w kontekście historycznym (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Organizatorzy: prezydent miasta, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Historii i Kultury Żydów IH Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Stowarzyszenie "Czyń dobro mimo wszystko".


Rymanów
23 stycznia 2017 r. (poniedziałek)

Program:
- 17:30 - 18:30 seans filmowy, Żydowski Rymanów na starych taśmach filmowych Projekcja filmów pt. "Rymanów 1936 - gość z Ameryki" oraz "Rymanów, czas wojny 1942" (Hotel Restauracja cJaś Wędrowniczek", ul. Bieleckiego 8),

- 18:30 - 20:30 Dziesięć lat rymanowskich spotkań Żydów i Polaków, analiza wspólnych doświadczeń. Spotkanie ocalonych z Holokaustu i ich potomków z władzami miasta i jego mieszkańcami (Hotel  Restauracja "Jaś Wędrowniczek", ul. Bieleckiego 8).

Organizatorzy: burmistrz Rymanowa, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Rymanowskiej "Spotkanie Rymanów", Hotel "Jaś Wędrowniczek" w Rymanowie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Historii i Kultury Żydów IH Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.


Dukla
25 stycznia 2017 r. (środa)

Program:
- 9:00 - 9:30 uczczenie ofiar Holokaustu - modlitwa i upamiętnienie (Pomnik na cmentarzu żydowskim w Dukli),

- 9:45 - 10:00 czytanie fragmentu wspomnień świadków wydarzeń - śmierć rabina Halberstama,

- 10:00 - 10:30 Projekcja filmu pt. Historia ocalenia Żydówki z Jasionki,

- 10:30 - 11:00 Spotkanie z zaproszonymi gośćmi (Sala widowiskowa Ośrodka Kultury w Dukli, ul. Trakt Węgierski 38).

Organizatorzy: burmistrz Dukli, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej "Sztetl Dukla", Ośrodek Kultury w Dukli, Zespół Szkół nr 2 w Dukli,Zespół Szkół Publicznych w Jasionce, Parafia Polskokatolicka pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich, 14 Drużyna Harcerska "Watra" z Równego, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Historii i Kultury Żydów IH Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.


Łęki Dukielskie
21 stycznia 2017 r. (sobota)

Program:
- 15:00 - 16:00 - nabożeństwo w intencji pokoju na świecie w kościele polskokatolickim, w miejscu, w którym ksiądz Aleksander Piec ukrywał żydowskie kobiety,

- 16:00 - 16:30 - zwiedzanie Izby Pamięci i prelekcja ks. Romana Jagiełły poświęcona zbiorom zgromadzonym w Izbie Pamięci (Kościół Polskokatolicki w Łękach Dukielskich, Łęki Dukielskie 107).

Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane pod patronatem marszałka województwa, Władysława Ortyla, wspólnie z prezydentami Krosna, Rzeszowa i Przemyśla, Kurią Diecezjalną w Rzeszowie, Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackim Kuratorium Oświaty oraz Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, jak również z instytucjami (łącznie ponad 160 instytucji), które podjęły się jego organizacji na terenie poszczególnych miast i miejscowości województwa, takich jak: Krosno, Dukla, Rymanów, Jarosław, Przeworsk, Markowa, Przemyśl, Bircza, Rzeszów, Lubaczów, Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski, Dubiecko, Łańcut czy Dynów.

Pobierz pełny program - (pdf).

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?