KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Język polski jako wartość... - wykład prof. Kazimierza Ożoga

21 lutego w czytelni głównej KBP odbędzie się wykład prof. Kazimierza Ożoga, na co dzień wykładowcy na Uniwersytecie Rzeszowskim, pn. "Język polski jako wartość". Początek wydarzenia o godzinie 11.

REKLAMA


Wykład odbędzie  się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest co roku właśnie 21 lutego, a ustanowiony został przez UNESCO w roku 1999.

Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest językoznawcą, autorem licznych książek i artykułów naukowych. Znany w Polsce popularyzator wiedzy o kulturze. W latach 1976-1990 był pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1990-1994 wykładowcą na Uniwersytecie Lille III we Francji. Autor ponad 100 artykułów i książek, m.in.: "Zwroty grzecznościowej współczesnej polszczyzny mówionej", "Leksykon metatekstowy współczesnej polszczyzny mówionej", "Polszczyzna przełomu XX i XXI wieku. Wybrane zagadnienia", "Językowy kształt kampanii wyborczych". Zainteresowania naukowe prof. Ożoga koncentrują się wokół współczesnego języka polskiego, zwłaszcza polszczyzny mówionej i dialektologii.

Pytany w jednym z wywiadów, jaka będzie polszczyzna XXII wieku, mówił: "Środowiskowa. Grupy zawodowe będą miały swój język, swój - grupy społeczne i inne. Język będzie się specjalizował. Ważne, żeby pozostało językowe uniwersum, którym każdy z każdym będzie się mógł porozumieć. I tu bardzo ważna rola szkoły: nie drożdżówki i sól są najważniejsze. Najważniejsze powinno być także kultywowanie i nauka polszczyzny. Żeby dwunastolatek do rówieśnika mógł na przerwie szkolnej powiedzieć: "nara, czaj, kolo, bazę kumaj", ale żeby po szkole potrafił porozmawiać z babcią, która wciąż jeszcze uparcie posługuje się wysoką polszczyzną i "nie kuma bazy".

Wydarzenia odbywa się w ramach projektu "Czytanie się o(d)płaca" Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział Krosno i Krośnieńskiej Bibliotek Publicznej przy pomocy finansowej miasta.

"Język polski jako wartość"
Krośnieńska Biblioteka Publiczna,
Krosno, ul. Wojska Polskiego 41,
21 lutego, godz. 11.

mm

  • autor: mm

1 komentarz

  • gnębiony uczeń

    Z całym szacunkiem Panie profesorze język polski jest ważny ale ważniejszy jest człowiek, jak uczeń ma pokochać język ojczysty jak nauczyciele w szkołach robią wszystko aby dziecko zniechęcić do nauki, tak ucznia tresują jak psa, że na usta cisną się słowa z innego języka.Jak nauczyciel będzie miał szacunek do ucznia-człowieka to i język będzie wartością i narzędziem do komunikacji i przekazywania wartości wyższych tj.współczucie, miłość, pomoc w rozwoju.Skrzywdzeni i gnębieni uczniowie wyjeżdżają za granicę i wstydzą się polskiego języka, w jednym zdaniu:PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY!

    Zgłoś nadużycie gnębiony uczeń poniedziałek, 20, luty 2017 11:05 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?