KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Recepta na reportaż" - warsztaty pisania reportażu w bibliotece

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Jaki jest przepis na dobry reportaż? Tego spróbują dowiedzieć się uczestnicy warsztatów w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 27 marca i 10 kwietnia.

REKLAMA


Wydarzenie jest skierowane do młodzieży w wieku 16-20 lat. Warsztaty są realizowane przez krośnieńską bibliotekę w ramach projektu "Biblioteka - miejsce czytania, miejsce działania" przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

27 marca warsztaty poprowadzi Filip Springer, fotograf i reporter. Współpracował z polskimi tytułami prasowymi "Polityką" i "Przekrojem". Swoje fotografie prezentował na wystawach indywidualnych w wielu polskich miastach. Do polskiego reportażu wprowadził nowy temat - architekturę. Jego debiut literacki "Miedzianka. Historia znikania" znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, jest także finalistą innych prestiżowych polskich nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike 2012.

Kolejne reportaże to: "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL" (2012), "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni" (2013), "13 pięter" (2015), "Księga zachwytów" (2016). Najnowszy reportaż "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" (2016) opowiada o życiu w byłych miastach wojewódzkich, znajduje się w nim też relacja z Krosna. Springer jest także autorem fotoreportaży. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

10 kwietnia "Receptę na reportaż" przedstawi Michał Olszewski, dziennikarz i prozaik. Tematy do swoich książek i reportaży znajduje w całym kraju. Przez lata był związany z "Tygodnikiem Powszechnym" (gdzie był szefem działu reportażu), obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej Kraków". Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku.

Jest autorem m.in. “Do Amsterdamu" (2003), “Chwalcie łąki umajone" (2005) i “Zapisków na biletach" (2010). Za książkę “Najlepsze buty na świecie" (2014) otrzymał, jako pierwszy autor z Polski, nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W lutym tego roku ukazała się jego ostatnia powieść pt. “#Upał".

Zdobytą podczas warsztatów wiedzę młodzież będzie mogła wykorzystać w konkursach, które będą realizowane w ramach projektu. Patronat medialny nad projektem objęły portale KrosnoCity.pl, Krosno24.pl oraz Trendy Radio.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?