Logo
Wydrukuj tę stronę

Litwin Rokas Kostiuškevičius laureatem 18. zawodów balonowych [ZDJĘCIA, FILM]

Litwin Rokas Kostiuškevičius laureatem 18. zawodów balonowych [ZDJĘCIA, FILM] Fot. Łukasz Jaracz

Rokas Kostiuškevičius z Litwy został zwycięzcą 18. edycji Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. W rywalizacji kobiet najlepsza była Daria Dudkiewicz-Goławska z Aeroklubu Leszczyńskiego. W klasyfikacji generalnej zajęła 11 miejsce.

Podczas XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych odbywających się w Krośnie od 29 kwietnia do 2 maja wzięło udział 40 pilotów, wśród nich balonowa kadra Polski.

Od samego początku dyrekcja zawodów oraz zawodnicy zmagali się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi. Silny wiatr i deszcz utrudniał planowanie oraz wykonanie zadań z powietrza. Złe prognozy pogody sprawiły, że odwołano pierwszy lot (30 kwietnia) rozpoczynający walkę o podium. Wiatr sprawił, że ze względów bezpieczeństwa zawodników 1 maja popołudniowy start do konkurencji został również odwołany. Udało się jednak rozegrać osiemnaście konkurencji w czterech lotach. Tak duża liczba okazji do zdobywania punktów sprawiła, że sytuacja w klasyfikacji często się zmieniała.

- Zawody były atrakcyjne dla samych zawodników, jak i mieszkańców Krosna. Pogoda nie była idealna, ale nie pamiętam, czy kiedykolwiek zawody dostarczyły tyle radości mieszkańcom. Wspaniałe sceny startów i lądowań, wspaniale przeloty nad miastem. Myślę, że zarówno organizatorzy, jak i władze miasta są już bez wyjścia. Te zawody trzeba kontynuować - mówi Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie oraz prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej.

Na początku zawodów doskonale radzili sobie dwaj Rosjanie, Sergey Bazhenov oraz Ivan Menyaylo. Sytuacja zmieniła się już po drugim locie i rozegranych dziewięciu konkurencjach. Na prowadzenie wyszli Litwini, Rokas i Rimas Kostiuškevičius. Z dobrą passą i sprzyjającymi wiatrami utrzymali się na podium.

Pierwsza trójka
Pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 15221 pkt, zajął utytułowany zawodnik Rokas Kostiuškevičius z Litwy. Rokas jest pilotem balonowym od 10 lat. W Krośnie startował już 8 razy. W 2012 roku Rokas Kostiuškevičius został mistrzostwem świata juniorów, natomiast w mistrzostwach świata dla seniorów zajął 27. miejsce. Rok później, podczas 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze został mistrzem Europy, wyprzedzając ojca, Rimasa Kostiuškevičiusa, który zdobył srebro. Jest czterokrotnym zwycięzca Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

Drugie miejsce z wynikiem 15030 pkt zajął ojciec Rokasa, Rimas, wicemistrz Europy. W roku 2001 brał udział w World Air Games, gdzie zajął 76. miejsce. W 2005 na mistrzostwach świata zajął miejsce 7, a w roku 2010 ukończył mistrzostwa na 8 pozycji. W roku 2013 na mistrzostwach Europy Rimas był drugi za swoim synem Rokasem.

Trzecie miejsce należy do Rosjanina, Iwana Menyaylo. Zawody w Krośnie zakończył wynikiem 14852 punktów. Iwan rozpoczął swoją karierę balonową w 2004 roku. Rok później zdobył kwalifikacje pilota balonowego. Wkrótce potem uzyskał komercyjną licencję balonową i rozpoczął działalność firmy "Aerowaltz", która prowadziła turystów i mieszkańców na obrzeżach Moskwy. Ivan jest instruktorem lotnictwa balonowego, jednym z wielu wykwalifikowanych pilotów w całej Rosji.

miejsce 9. Vaitulevičius Giedrius (Vsi Aleksas, Litwa) - total: 13207,
miejsce 10. Savchuk Roman (Ukrainian National Balloon Team, Ukraina) - total: 12624.

Dyrektorem sportowym zawodów był dr inż. instr. pil. Witold Filus, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportów Powietrznych. Od 1997 roku członek balonowej kadry Polski, obecnie trener. W swojej karierze zdobył pięć pucharów polski na siedem rozegranych. Sześciokrotny mistrz Polski. Dwukrotnie zdobył srebrny medal w pucharze europy. Zwycięzca wielu prestiżowych zawodów międzynarodowych. Uczestnik wszystkich mistrzostwach świata rozgrywanych od 1996 roku. Witold Filus jest założycielem Skywalkers Balloon Club.

Witold Filus - dyrektor sportowy 18. MGZB 2017. Fot. Mateusz Głód

- Dziękuje całej obsłudze zawodów oraz kolegom i koleżankom z Litwy i Ukrainy, którzy wspomagali te zawody. Bez ich ciężkiej pracy trudno byłoby zorganizować zawody na tak wysokim poziomie - mówi Witold Filus, dyrektor sportowy XVIII Miedzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

- Dziękuję wszystkim organizatorom, którzy doprowadzili do tego, że takie zawody mogą mieć miejsce, w takiej atmosferze i na tak wysokim poziomie. Bardzo was wszystkich proszę, organizatorów, fundację, władze lokalne, zaklinam was, nie poprzestańcie na tym, kultywujcie te wspaniale zorganizowane zawodów. Dzięki wspaniałemu klimatowi wszyscy z chęcią tutaj przyjeżdżają. Dokonajcie wszelkich starań, żeby te zawody rozwijać na wyższym poziomie, może mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata kiedyś tutaj się zorganizuje. To jest moje marzenie, marzenie pilota, który brał udział w tych zawodach wiele razy i marzenie dyrektora sportowego. Dziękuje za potężny wkład pracy, aby te zawody mogły się odbyć. Przyjeżdżamy tutaj z wielką przyjemnością - dodaje Witold Filus.

Po raz pierwszy w historii zawodów balonowych profesjonalne prognozy pogody dla lotów dostarczało Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP (SSH SZ RP) w składzie Aneta Cheda, Paweł Cheda, Zbigniew Podlecki i Zbigniew Wojdat. - Dziękuję kolegom z meteorologii wojskowej. Bez meteo w tak ciężkich warunkach nie dalibyśmy rady - kończy Filus.

Wysoki poziom sportowy, przepiękne krajobrazy, rozmach organizacyjny i nade wszystko gościnność mieszkańców ziemi krośnieńskiej to czynniki, które gwarantują niezapomniane przeżycia uczestnikom, gościom i widzom tej niezwykłej imprezy. - Dziękuje wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przyjechać do naszego miasta. Przyjeżdżacie licznie, jesteśmy z tego dumni. Przejeżdżaliście przez lat osiemnaście, zapraszam przyjedźcie za rok - kończy Zygmunt Jerzyk.

Zobacz zdjęcia z zakończenia XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych - Krosno 2017

Krótko o historii...
Historia Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie sięga roku 2000.  Wtedy to z inicjatywy Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej i Adama Gruszeckiego balony po raz pierwszy zagościły na krośnieńskim niebie. Nikt wówczas nie przypuszczał, że na stałe trafią one do kalendarza największych sportowych imprez lotniczych w Polsce. Rosnąca szybko liczba uczestników czyniła z zawodów najbardziej prestiżową imprezę w swojej kategorii w kraju, zaś rozmach imprez towarzyszących i ilość widowni spowodowały, że stała się ona największym cyklicznym wydarzeniem sportowo estradowym na Podkarpaciu.

Organizatorami krośnieńskich zawodów balonowych są Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, urząd miasta, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza.

Zobacz zdjęcia z XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych - Krosno 2017

- Chwila grozy. Balon uderzył w dach hali sportowej w Krośnie...