KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Piknik u Pigonia" w Komborni

Już w najbliższy piątek (2 czerwca) w Komborni odbędzie się "Piknik u Pigonia"!

REKLAMA


"Piknik u Pigonia" to impreza plenerowo-edukacyjna organizowana przez krośnieńską uczelnię, której patronem jest prof. Stanisław Pigoń. Piknik jest organizowany w jego rodzinnej Komborni, skąd wyruszył w świat.

Stanisław Pigoń pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny z Komborni. Jego droga do profesury była długa i pełna przeszkód, został jednak zasłużonym historykiem literatury polskiej, wychowawcą i pedagogiem.

"Piknik u Pigonia" odbędzie się 2 czerwca na terenie Komborni, a gościny udzielił mu miejscowy Zespół Szkół, gdzie będzie się bawić i uczyć młodzież z czterech gminnych gimnazjów i komborskie dzieci szkolne. Łącznie ponad 200 uczniów. Czas od 9.00 rano do wielkiego finału o godz. 14.00 wypełni wiele atrakcji.

Na potrzeby planowanego dyktanda, warsztatów języka migowego, rozgrywek sportowych i zabaw edukacyjnych dzieci młodszych (np. zabawy "W ogrodzie u Pigonia") gościnne podwoje otworzy miejscowa nowa i stara szkoła; najważniejsza w całej imprezie gra terenowa "Na szlaku przygody" (8 drużyn, rywalizujących na podstawie specjalnej aplikacji na smartfony) będzie się toczyć na 4 pieszych trasach wyznaczonych na terenie Komborni. Koncepcja i program tej ciekawej imprezy powstały w PWSZ w Krośnie, przy walnym udziale studentów I rocznika międzynarodowej komunikacji językowej oraz III roku informatyki.

Realizowana jest ona także głównie siłami studentów (w łącznej liczbie ok. 60 osób), wśród których są także studenci edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego i turystyki. Wezmą w niej udział również nauczyciele akademiccy PWSZ w Krośnie i nauczyciele gimnazjalni z gminy Korczyna, cały zespół nauczycielski ZS w Komborni oraz druhowie miejscowej OSP. Głównymi organizatorami są PWSZ w Krośnie i Zespół Szkół w Komborni. Wsparcia finansowego i organizacyjnego udziela wójt gminy Korczyna. Z omówieniem i oceną imprezy trzeba poczekać oczywiście do jej zakończenia, jednak już teraz można stwierdzić, że jest ona czymś wyjątkowym w naszym regionie i dowodzi, jak wielkie znaczenie dla jego przyszłości ma umiejętne sięganie do tradycji i wzorców osobowych wielkich Polaków.

- Profesor Pigoń na pewno patrzy gdzieś z góry na to wydarzenie radosnym, życzliwym okiem - mówią organizatorzy.

Piknik przygotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie we współpracy z Zespołem Szkół w Komborni i wójtem gminy Korczyna.

Pomysłodawcy podkreślają, że takie otwarcie na potrzeby kulturalne małych ojczyzn wynika wprost z misji i obowiązków akademickiej szkoły wyższej zobligowanej szczególnie do troski o rozwój kulturalny własnego środowiska i jest niejako spełnieniem duchowego testamentu patrona. Jak pokazuje bowiem życie i twórczość profesora Stanisława Pigonia, wyjście z Komborni w świat nie oznacza zerwania więzi z małą ojczyzną; można być równocześnie i tu i tam, pozostając wrażliwym na jej sprawy i problemy.

Czytając uważnie jego książki, można przekonać się, jak wielkim był orędownikiem i rzecznikiem oświaty i budowania nowej, wiejskiej inteligencji, która, osiągając społeczny awans, nie odwróciłaby się od swego środowiska, za to umiała docenić jego wartości. Sprawy te, zwłaszcza wobec narastającego kryzysu wiejskiej kultury, nie straciły nic ze swej aktualności. One też przesądziły w 2011 roku o wyborze imienia patrona uczelni.

Wybór miejsca pikniku wiąże się także z wytrwałymi staraniami PWSZ o zachowanie rodzinnego gniazda Pigoniów w Komborni, wiejskiej chałupy, która posiada dla całego Podkarpacia wyjątkowe znaczenie symboliczne, godne upamiętnienia i przekazania młodemu pokoleniu.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?