KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Czytanie to przygoda!" - inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

"Czytanie to przygoda!" - inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Fot. archiwum KBP

2 czerwca w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się impreza czytelnicza "Czytanie to przygoda!", którą zainaugurowano XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

REKLAMA


W wydarzeniu wzięli udział trzecioklasiści z krośnieńskich szkół podstawowych wraz z wychowawcami i rodzicami. Gościem specjalnym była autorka książek dla dzieci i młodzieży, Agnieszka Stelmaszyk, znana młodym czytelnikom z takich opowiadań jak Hinkul na bezkociej wyspie, Hotel pod Twarożkiem, Niezwykłe święta Kornelii czy Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda, serii Już czytam, Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i Partnerzy, a także trylogii Terra Incognita, Koalicja Szpiegów, Kroniki Archeo.

Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna, Anna Dubiel, przewodnicząca komisji Kultury, Sportu i Turystyki rady miasta, Joanna Sowa, rzecznik prasowy urzędu, Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy starostwa, Marek Śliwiński z komendy miejskiej Policji w Krośnie oraz Agnieszka Stelmaszyk przeczytali zgromadzonym w bibliotece dzieciom, fragment książki "Biuro Śledcze. Tomuś Orkiszek i Partnerzy. Na tropie szafirowej broszki".

Po głośnym czytaniu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Tomuś Orkiszek w Krośnie". Trzecioklasiści z SP nr 3, 4, 7 i 8 w Krośnie wymyślili kolejno przygody dzielnego detektywa Orkiszka w naszym mieście, zilustrowali je, a następnie przedstawili zgromadzonej w czytelni publiczności. Prezentowane przez przedstawicieli klas prace plastyczne oraz sposób ich prezentacji oceniło jury, które później wyłoniło zwycięzców.

Najlepsi okazali się uczniowie klasy IIIc z SP nr 8, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Pozostali uczestnicy konkursu zdobyli równorzędne nagrody za udział w konkursie. Wszyscy odebrali z rąk wiceprezydenta Solińskiego i Agnieszki Stelmaszyk dyplomy, nagrody książkowe i gratulacje.

Po zaprezentowaniu prac utworzono z nich najdłuższą ilustrowaną książkę, której kolejne rozdziały opowiadały o przygodach Tomusia Orkiszka na krośnieńskiej starówce, w Centrum Dziedzictwa Szkła, podczas górskich zawodów balonowych, a także na krośnieńskim torze żużlowym.

Pomysły dzieci doceniła także autorka serii "Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy" i, jak sama powiedziała, akcja kolejnej części Orkiszka będzie miała miejsce w Krośnie.

Autorka opowiedziała dzieciom o swoich książkach i licznych podróżach. O tym, skąd czerpie pomysły na kolejne książki i jakie ma plany pisarskie na najbliższy czas. Odpowiedziała też na pytania dzieci, zaś wspólne pozowanie do zdjęć oraz otrzymane dedykacje i autografy były miłym akcentem kończącym imprezę "Czytanie to przygoda!".

Organizatorami wydarzenia były krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym miasta Krosna.

mw/red.
Fot. archiwum KBP

  • autor: mw/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?