KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Opera dziecięca "Calineczka" na deskach RCKP

Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia "Pro Musica" w Krośnie, urząd miasta oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zapraszają na operę dziecięcą "Calineczka".  Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca, o godzinie 18, w sali widowiskowej RCKP (ul. Kolejowa 1).

REKLAMA


Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie wystawiają operę dziecięcą "Calineczka" autorstwa Andrzeja i Urszuli Mozgałów, nauczycieli Pro Musica.

W utworze kompozytor, Andrzej Mozgała oscyluje wokół muzyki klasycznej i rozrywkowej. Opera składa się z dwóch aktów podzielonych na 16 scen: Kołysanka, Aria Ropuchy, Chór Ropuch, Taniec Ropuch, Aria Motyla, Taniec Kwiatów, Duet Calineczki i Chrabąszcza, Chór Chrabąszczy, Taniec Chrabąszczy, Aria Calineczki, Duet Myszy i Kreta, Taniec Calineczki, Bajka Myszki, Duet Alicji i Jaskółki, Taniec Elfów, Finał.

Całość trwa ponad godzinę. Libretto jest oparte na baśni  H. Ch. Andersena pod tym samym tytułem, jednakże postacie, sceny i fabuła nieznacznie odbiegają od bajki pisarza. Pomysł wystawienia dzieła scenicznego, oprócz programowych zajęć w szkole muzycznej, w dużej mierze jest inspirowany wielkim sukcesem, jaki przyniosła wcześniejsza prezentacja opery "Alicja w Krainie Czarów". Była to pierwsza w Polsce opera dziecięca, również autorstwa państwa Mozgałów, którą Prywatna Szkoła Muzyczna Pro Musica w 2013 roku prezentowała dwukrotnie w sali RCKP oraz dwukrotnie na dużej sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Projekt ten otrzymał wówczas rekomendację oraz wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także sporo publikacji w krajowych mediach i specjalną audycję w Radio Rzeszów. Prywatna Szkoła Muzyczna Pro posiada spore doświadczenie w prezentacji dzieł scenicznych, ponieważ od początku swojej działalności, tj. od roku 1989 cyklicznie dwa razy w roku koncertuje, prezentując muzyczne widowiska z okazji Nowego Roku i Dnia Matki.

Za każdym razem jest angażowany bardzo szeroki aparat wykonawczy (popisy solistów instrumentalistów, solistów wokalistów, orkiestra, chór i grupy taneczne) i w zależności od okazji posiadają one wyreżyserowany przebieg, narrację oraz scenografię ściśle nawiązując do tematyki ustalonej w tytule koncertu. Gatunek muzyczny opera (wł. "dzieło") to sceniczna forma wokalno-instrumentalna, w której muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istotą tej formy muzycznej jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej.

Tak też dzieje się w przypadku opisywanej "Calineczki". Jest fabuła - aktorzy (uczniowie Szkoły Muzycznej Pro Musica), są arie śpiewane – młodzi soliści (klasa wokalistyki), są fragmenty baletowe (uczniowie grup tanecznych Pro Musica), są partie chóralne (Chór Pro Musica), a całość spina muzyczna narracja orkiestrowa (Orkiestra Pro Musica) oraz piękne kostiumy i scenografia.

Opera dziecięca "Calineczka"
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Krosno, ul. Kolejowa 1
11 czerwca, godz. 18

pm/red.

  • autor: pm/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?