KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Już w sobotę do Krosna przyjedzie Król Jan Kazimierz!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

W najbliższą sobotę (29 lipca) w Krośnie odbędzie się inscenizacja przyjazdu Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele atrakcji!

REKLAMA


Tak wyglądał "przyjazd Króla" w ubiegłym roku: Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza Wjazd do Krosna [ZDJĘCIA]

Historia
"Wjazd JKM Jana Kazimierza do Krosna" upamiętnia historyczne wydarzenia z 1656 roku z czasów "Potopu Szwedzkiego". Na wieść  zwycięstwie pod Krosnem, powracający wraz ze świtą do Polski Jan Kazimierz, zatrzymał się w Krośnie, od 3 do 12 stycznia. Krosno w tych dniach stało się "niemianowaną stolicą Polski".

3 stycznia 1656 r. - Król ogłosił o swoim powrocie do kraju i wydał podziękowanie dla Nowego Sącza za obronę Rzeczypospolitej i "Manifest wzywający chłopów do walki ze Szwedami". 8 stycznia 1656 r. - w Uniwersale datowanym w Krośnie poleca poddanym biskupa krakowskiego i starostwa bieckiego, sądeckiego, nowotarskiego, aby gromadzili się pod Nowym Sączem pod dowództwem Gabriela Wojniłłowicza na dzień 15 stycznia. Konfederaci tyszowieccy spotkali się z królem w Krośnie. W Krośnie odbyło się posiedzenie Rady Senatu Rzeczypospolitej w obecności Jana Kazimierza, prymasa Polski Andrzeja Leszczyńskiego i hetmanów, Stanisław Rewera Potockiego i Stanisława Lanckorońskigo, Jerzego Lubomirskiego i Stefana Czarnieckiego.

W Krośnie też król dowiedział się o śmierci zdrajcy Janusza Radziwiłła i usłyszał wieści o cudownym obronieniu Jasnej Góry, pod wpływem których, król postanawia nazwać Matkę Bożą Królową Polski.

Z Krosna Jan Kazimierz wyruszył przez Łańcut do Lwowa, by złożyć śluby lwowskie.

Muzyka
W najbliższą sobotę, dla króla i mieszkańców zagra zespół o mrożącej krew w żyłach nazwie - Orkiestra Czasów Zarazy. Grupa gra muzykę zanotowaną w Polsce przez niemieckiego kompozytora podczas podróży z dworem króla polskiego. Niezwykły projekt "Orkiestra Czasów Zarazy", to próba rekonstrukcji muzyki polskiej karczmy i dworu początku XVIII wieku na podstawie zapisków Georga Philippa Telemanna. Instrumenty (dudy, skrzypce, regał, puzon, basy) odpowiadają opisowi autora zapisów. Brzmienie i muzyka są wyjątkowe i rzucają nowe światło na rolę muzyki polskiej w Europie. Orkiestra obiecała zagrać w Krośnie odszukana barokową kantatę o naszym mieście.

W kościele Franciszkanów wystąpi Scholae Gregorianae Silesiensis - zespół rozmiłowany w śpiewie gregoriańskim. Schola prowadzi działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska. Koncert w kościele oo. Franciszkanów odbędzie się 29 lipca, o godzinie 21.30.

Obóz wojsk królewskich
W sobotę, 29 lipca tereny zielone przy Hali Sportowo - Widowiskowej MOSiR (ul Bursaki) zajmą wojska z XVII wieku. W godzinach 15.00 - 19.00 - pokazy konne, musztra wojskowa, przygotowanie orszaku królewskiego, zabawy kuglarskie, prezentacja grup zgłoszonych do konkursu na najciekawszą na najciekawszą stylizację grupy mieszkańców Krosna

Jarmark, orszak i Teatr na Bruku
Rynek w godzinach 17.00 - 21.30 zostanie zamieniony w jarmark z minionych wieków. Liczne atrakcje zapewnią: Trupa commedii dell'arte, Orkiestra Czasów Zarazy, Schola Gregoriana Silesiensis, Teatr Wagabunda, Wędrowni Muzykanci, Krośnieńskie przekupy, Kuźnia Dobrego Smaku, warsztaty ruchomej czcionki.

Przemarsz orszaku królewskiego ulicami Krosna zaplanowano na godzinę 19.00.
Parada przejdzie ulicami Bursaki, Niepodległości, Wojska Polskiego, Staszica, przez Placu Konstytucji 3 maja na Rynek.

Na placu Konstytucji o godzinie 19:15 Król spotka się z Wojciechem Portiusem.

Na godzinę 21:45, na placu przy ul. Franciszkańskiej, zaplanowano spektakl uliczny "Pani gołębi i jaskółek" w wykonaniu Grupy warsztatowej "Teatr na Bruku". Będzie to przedstawienie legendy o cudownym ocaleniu miasta przez Matkę Boską Murkową.

Uwaga! Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

rckp/red.

 • autor: rckp/red.

6 komentarzy

 • Tadek

  Nie maja pracy bezrobotni to piszą

  Zgłoś nadużycie Tadek wtorek, 25, lipiec 2017 10:47 Link do komentarza
 • Prokurat

  Są tutaj wśród komentujących osoby, które na fejsiku obrażały słowami haniebnymi pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę i maja czelność zabierać głos gdzie są odpowiednie organy?

  Zgłoś nadużycie Prokurat wtorek, 25, lipiec 2017 10:46 Link do komentarza
 • stop oszustowi dyzmie

  czy przygłup Dyzma zostanie zdetronizowany do roli błazna. Jak do tej pory rola ta najlepiej oszustowi Dyzmie wychodzi Na co wskazuje jego kolejna wygrana wyborach i jego przydupasów, z rady. Bez wątpienia król Kazimierz nie zadawał by się z takim gburem

  Zgłoś nadużycie stop oszustowi dyzmie wtorek, 25, lipiec 2017 09:23 Link do komentarza
 • Zenon pisur

  Bedzie ten myśliwy z nim co rzuca mięsem?

  Zgłoś nadużycie Zenon pisur wtorek, 25, lipiec 2017 09:16 Link do komentarza
 • Nick

  Ciekaw jestem jak wypadnie w konfrontacji z królem Krosna???
  Ostatnio zatrzymał policmajstrow w trakcie eskapady po zakazach na płycie rynku.
  Jakoś cicho w sprawie. Zaczęli zamiatać pod dywan?

  Zgłoś nadużycie Nick wtorek, 25, lipiec 2017 09:04 Link do komentarza
 • Tadeusz Łopatkiewicz

  Prymas Andrzej Leszczyński nie był w Krośnie nigdy. W styczniu 1656 roku - tym bardziej. Dowodzi tego list króla do prymasa datowany w Krośnie 8 stycznia 1656 roku.

  Zgłoś nadużycie Tadeusz Łopatkiewicz poniedziałek, 24, lipiec 2017 14:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?