KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dziedzictwo naftowe w sztuce i fotografii

Dziedzictwo naftowe w sztuce i fotografii Fot. Piotr Dymiński

Nieznane do tej pory fotografie, a także zdjęcia nigdy nie prezentowane w Krośnie. W Muzeum Podkarpackim została udostępniona dla zwiedzających niezwykła wystawa czasowa poświęcona przemysłowi naftowemu naszego regionu, a dokładnie jego uwiecznieniu w sztuce i fotografii.

REKLAMA


Przyczynkiem do zorganizowania wystawy było pozyskanie przez muzeum nieznanych do tej pory fotografii przedstawiających "Zabudowania i wnętrza Fabryki Nafty Walerian Stawiarski i Spółka w Krośnie", a wykonanych przez krośnieński zakład fotograficzny R. Fellerówna około 1910 roku.


Dynamiczny rozwój przemysłu naftowego znacząco wpłynął na zmiany krajobrazu, a także pozwolił na znaczne wzbogacenie ludności. Wystawa prezentowana w muzeum pokazuje pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu. Wiele eksponatów przywieziono z muzeum w Bóbrce, które powstało w miejscu kopalni założonej przez Łukasiewicza, a do dziś jest najstarszą działającą kopalnią ropy (bobrka.pl).


Główną rolę w dokumentacji nowej gałęzi przemysłu odegrała prężnie rozwijająca się w drugiej połowie XIX wieku fotografia. Zdjęcia kopalń, pól naftowych oraz pierwszych nafciarzy wykonywane były przez objazdowych fotografów.

Dysponowali oni ciężkim i trudnym w obsłudze sprzętem na szklane negatywy. Najstarsze prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z lat 60. i 70. XIX w.

Rozwijający się przemysł naftowy na Podkarpaciu znalazł również szerokie odzwierciedlenie w działalności artystycznej malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Powstałe wówczas dzieła poza walorami artystycznymi posiadają także nieocenioną wartość dokumentacyjną.

Podczas wystawy można podziwiać liczne fotografie przedstawiające przemysł naftowy w rejonie Krosna, a które do tej pory nie były prezentowane w naszym mieście.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?