KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"REMINISCENCJE" - jubileuszowa wystawa fotografii Wacława Turka

RCKP zaprasza na jubileuszową wystawę krośnianina, Wacława Turka. Ekspozycję można obejrzeć w Galeria Fotografii RCKP do 30 listopada.

REKLAMA


Wacław Turek urodzony w 1947 roku, fotograf, muzyk, poeta ma za sobą ponad 40 lat pracy w kulturze. W latach 70. współzałożyciel Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego, były fotoreporter redakcji tygodnika PODKARPACIE i NOWIN RZESZOWSKICH.

W latach 1977-1983 fotoreporter Krajowej Agencji Wydawniczej oddziału w Rzeszowie. W 1980 decyzją UW Wydziału Kultury i Sztuki w Krośnie uzyskał uprawnienia instruktora w zakresie fotografii.

Od 2001 roku jest prezesem Fotoklubu przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W tym czasie zorganizował siedemnaście Międzynarodowych Plenerów Fotograficznych z udziałem fotografów ze Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Węgier, kilkadziesiąt wystaw po obu stronach granicy.

Współpracuje z Fotoklubami w Bardejowie, Humennem, Koszycach i Rużemborku na Słowacji oraz w Użogrodzie na Ukrainie. Jego wystawa "Podkarpackie kapliczki" prezentowana była m.in. w Australii, Finlandii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie. Autor wystaw m.in. "Egipt", "Hiszpania", "Zapisane spojrzeniem", "Anioły cmentarne", "Dwie strony ulic", "Na styku kultur", "Moja pasja, mój świat".

W grudniu 2015 roku Wacław Turek otrzymał GRAND PRIX of the Town of Bardejov w 4. Międzynarodowym Salonie Fotograficznym w Bardejowie na Słowacji. W maju 2016 roku był współautorem zestawu o tematyce romskiej, który otrzymał I nagrodę podczas XIV Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych RZESZÓW 2016.

Wacław Turek jest członkiem Fotoklubu RP oraz Związku Literatów Polskich, opublikował 8 zbiorów wierszy.

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna, Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Posiada tytuł artysty-fotografika, Honorowego Członka Związku Słowackich Fotografów, w 2015 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej.

Nagrodzony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczenie odbędzie się w listopadzie 2017 roku.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza | Galeria Fotografii RCKP
Krosno, ul. Kolejowa 1,
wystawa czynna: od 2 do 30 listopada 2017,
wstęp: wolny.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 16 listopada (godz. 18.00). W programie również promocja tomiku wierszy "Wino darowane ptakom".

rckp, red.

  • autor: rckp, red.

1 komentarz

  • gość

    Wacław Turek nigdy nie był etatowym pracowniem - fotoreporterem Tygodnika Podkarpacie ani dziennika Nowiny Rzeszowskie. Sporadycznie współpracował z tymi tytułami, podobnie jak z KAW. To dla ścisłości.

    Zgłoś nadużycie gość środa, 01, listopad 2017 12:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?