Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Cztery pory życia - od kołyski po grób. Dzieciństwo. Tradycje rodzinne krośnian w XX w." - wystawa

"Cztery pory życia - od kołyski po grób. Dzieciństwo. Tradycje rodzinne krośnian w XX w." - wystawa Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

"Dzieciństwo" to pierwsza z cyklu wystaw prezentujących etapy życia krośnian na przestrzeni poprzedniego stulecia. Jest opowieścią o tradycjach krośnieńskich rodzin związanych z narodzinami dziecka, jego wychowaniem i pierwszą nauką szkolną. Ukazuje beztroskę dziecięcego świata oraz ważne wydarzenia tego okresu jak np. chrzciny czy przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej.

REKLAMAMoment przyjścia człowieka na świat, niczym świt, rozpoczyna każdą ludzką drogę. Dzieciństwo cechuje się bardzo dynamicznym rozwojem, wielkim zapałem poznawczym, który prowadzi do opanowania umiejętności potrzebnych potem przez całe życie. Człowiek najpełniej dorasta i kształtuje się w rodzinie. Dawniej matki rodziły się w domu, przy wsparciu najbliższych. I to oni, także i dziś, są pierwszymi nauczycielami i przyczyniają się do nadania pierwszych rysów osobowości dziecka.


Dzień Matki - 1990 r.

Życie dziecka to również czas spędzony w żłobku, przedszkolu i w szkole - pierwsze przyjaźnie, pierwsze zauroczenia czy też pierwsze rozczarowania i konflikty. Każdy z nas pamięta, ile emocji dostarczały przygotowania do rozpoczęcia nauki szkolnej, układanie długopisów w piórniku, gromadzenie książek i zeszytów, pierwszy tornister. Jednak w zależności od czasu każdy ma inne wspomnienia związane z tym okresem. Dawniej dzieci szły do szkoły wyposażone w tabliczkę i kredę, później w stalówkę z nakładką i kałamarz, a potem w długopisy. W zależności od czasu różnie też wyglądały przerwy szkolne, gry, zabawy czy wycieczki klasowe.

W każdym pokoleniu dzieciństwo było inne, gdyż zmieniała się otaczająca rzeczywistość. Wystawa prezentuje krośnieńskie wspomnienia z lat dziecięcych naszych dziadków i rodziców, ale także nasze własne. Archiwalne zdjęcia krośnian utrwaliły wiele momentów z tego okresu życia. Opowiadają na przykład o dawnych spacerach z dziećmi w ogródku jordanowskim, o pani sprzedającej na krośnieńskim rynku ręcznie kręcone lody, o czasach nielubianych nylonowych mundurków szkolnych i ukochanych łyżwach z krośnieńskiego FABOS-u.  Zobaczyć także możemy dawne beciki, ubranka, zabawki, pamiętniki, książeczki czy zeszyty szkolne.


Wioska indiańska - plac.zabaw...

- Aby dopełnić obraz krośnieńskiego dzieciństwa, zapraszamy mieszkańców naszego miasta, do podzielenia się z nami Waszymi wspomnieniami. Swoje zdjęcia prześlijcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , lub przynieście do Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 19), a my stworzymy z nich album - krośnieńską kronikę najważniejszych wydarzeń z życia mieszkańców - zaprasza Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Piwnica PodCieniami, Rynek 5
ekspozycja czynna: od 10 listopada 2017 do 12 stycznia 2018
wernisaż: 9 listopada, godz. 18.00
wstęp: wolny

MRZwK
Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj