KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Test o Josephie Conradzie Korzeniowskim w bibliotece

Test o Josephie Conradzie Korzeniowskim w bibliotece Fot. archiwum KBP

Blisko 60 uczniów z łącznie 16 szkół (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) z Krosna i powiatu "zmierzyło się" z biografią i twórczością Josepha Conrada, biorąc udział Wielkim Teście Wiedzy zorganizowanym w czytelni głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

REKLAMA


Konkurs przygotowany został w związku z obchodami Roku Conrada ustanowionym przez Sejm RP z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza (ur. 3 grudnia 1857 roku). W uchwale sejmowej podkreślono, m.in. że "wpływ Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne" - napisano.

I to właśnie popularyzację wiedzy o tym wybitnym pisarzu wśród młodych ludzi miał głównie na celu konkurs zorganizowany 30 listopada w KBP. Jego uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań przygotowanych w oparciu dostępną w bibliotece literaturę, m.in.: Jak nazywała się tłumaczka dzieł Conrada na język polski, prywatnie jego kuzynka; Kto został opiekunem przyszłego pisarza, po śmierci jego ojca w 1869 roku; Jaki był tytuł jednej z autobiograficznych powieści Conrada, w której opisuje swoje miłosne przeżycia z pobytu w Marsylii.

Młodzież wykazała się dużą znajomością biografii pisarza, a nagrody otrzymało pięć osób z największą liczbą punktów w każdej grupie wiekowej.

W kategorii gimnazja nagrody otrzymali:
- I. Jakub Piwowarski z Gimnazjum nr 1 w Krośnie,
- II. Angelika Zborowska z gimnazjum w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowym,
- III. Aleksandra Bolanowska z Gimnazjum w Posadzie Górnej,
- IV. Ewelina Gosztyła z gimnazjum w Szkole Podstawowej w Miejscu Piastowym oraz Filip Cisek z Gimnazjum w Posadzie Górnej.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nagrody otrzymali:
- I. Adrian Wojtasik z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie,
- II. Anita Paczkowska z LO w Rymanowie,
- III. Aleksandra Kotyrba z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie,
- IV. Aleksandra Zima z Technikum nr 6 w Krośnie oraz Jan Zaremba z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor KBP - Teresa Leśniak. Organizatorem Wielkiego Testu Wiedzy o Josephie Conradzie były: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie oraz Krośnieńska Biblioteka Publiczna  w ramach projektu "Literackie podróżowanie" przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

mm (kbp), red.
Fot. archiwum KBP

  • autor: mm (kbp), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?