KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Projekt Pamięć" - Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

"Krośnieński Holocaust jest w dalszym ciągu czymś enigmatycznym, ponieważ jest dla nas bezosobowy, bezimienny. Należy nadać mu twarz" - Muzeum Podkarpackie zaprasza na niecodzienną wystawę.

REKLAMA


Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbędą się 22 stycznia w Pałacu Biskupim przy ul. Piłsudskiego. Początek o godzinie 17.00.

W programie między innymi:
- "Projekt Pamięć" - wystawa czasowa z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie,
- "Okruchy" - wspomnienia krośnieńskich Żydów z czasów zagłady,
- koncert - Rzeszów Klezmer Band.

"Projekt Pamięć" to niezwykła wystawa, opowiadająca za pomocą obrazów, zdjęć oraz filmu historię żydowskiej rodziny, mieszkającej przed wojną w Polsce. Jest ona próbą odzyskania tego, co zostało zniszczone - życia małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Jego krewna, artystka Roz Jacobs, opowiada historię Kalmana oraz maluje serię jego portretów, próbując przywrócić w ten sposób jakąś cząstkę jego istnienia.

Wystawa zorganizowana została przez The Memory Project Productions we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Wystawa opowiada historię zamordowanego chłopca Kalmana poprzez użycie różnorodnych środków przekazu - ocalałej fotografii, wspomnień siostry chłopca i prac malarskich artystki Roz Jacobs, która stara się poprzez tworzenie kolejnych obrazów ocalić cząstkę tego chłopca - jej wujka, uczcić jego pamięć.

- Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego - mówi artystka.

Tworząc serię portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej - uczcić pamięć o nim. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię Zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim.

Wystawa będzie prezentowana w Krośnie od połowy stycznia do końca lutego.

Wystawę uzupełniają pamiątki po krośnieńskich Żydach (w tym zdjęcia) oraz prace plastyczne krośnieńskiej młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, dla których inspirację stanowiły zachowane krośnieńskie, przedwojenne fotografie.

Ekspozycja będzie stanowiła część finału krośnieńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

- Wciąż odkrywamy tylko skrawki historii krośnieńskich Żydów. Materiały źródłowe mają charakter fragmentaryczny, okresowy lub milczą. Znane są nieliczne relacje, żyjących świadków wciąż ubywa, Ocalałych jest niewielu. W zasadzie cała społeczność żydowska w naszym mieście, niegdyś dynamicznie się rozwijająca, bogata kulturowo i społecznie - przestała istnieć. Większość mieszkańców Krosna nic o niej nie wie. Muzeum Podkarpackie w Krośnie od lat podejmuje starania, aby ocalić tą społeczność od zapomnienia, aby ochronić pamięć o niej, pamięć o naszych sąsiadach - mówi koordynator projektu, Katarzyna Krępulec-Nowak.

- Wydaje nam się, że w porównaniu z innymi narodami europejskimi i pozaeuropejskimi nasze dzieci, nasza młodzież ma dość dużą wiedzę na temat historii drugiej wojny światowej oraz zjawiska samego Holocaustu. Jednak znajomość samych faktów nie czyni tej wiedzy wystarczającą. Pamięć Zagłady winna być czymś bardziej przejmującym, bardziej zrozumiałym i emocjonalnym, nawet osobistym. Chcielibyśmy przenieść pojęcie Holocaustu ze stron książek, z definicji encyklopedycznych i faktografii do ludzkich sumień i serc. Krośnieński Holocaust jest w dalszym ciągu czymś enigmatycznym, ponieważ jest dla nas bezosobowy, bezimienny. Należy nadać mu twarz - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Pałac Biskupi,
Krosno, ul. Piłsudskiego 16,
poniedziałek, 22 stycznia, godz. 17:00,

wstęp: 5 zł.

red, mp

  • autor: red, mp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?