KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz - zegarmistrz" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

Michał Mięsowicz w fabryce. Michał Mięsowicz w fabryce. Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza 15 marca na otwarcie wystawy "Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz - zegarmistrz". Ekspozycja dostępna będzie w Piwnicy PodCieniami do 24 czerwca.

REKLAMA


Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma swoją siedzibę w tak zwanym "domu z zegarem", usytuowanym przy obecnej ul. Piłsudskiego 19, dawnej Krakowskiej. Nie każdy wie, że właśnie tam mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza - dlatego dla muzealników to postać szczególnie bliska.

25 marca mija 80. rocznica śmierci wybitnego zegarmistrza, obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Krosna - Michał Mięsowicz. Dziesiąta - jubileuszowa - odsłona cyklu wystaw "Od ucznia do mistrza" zyskuje charakter specjalny i wyjątkowy, odbiegający od dotychczasowej formuły. Poprzednie prezentacje poświęcone były historii poszczególnych rzemiosł, związanych z dziejami Krosna. Tym razem rzemiosło zegarmistrzowskie służy jako tło, na którym muzealnicy chcą ukazać postać Michała Mięsowicza.

- W dziejach państw, miast, regionów co jakiś czas pojawiają się osoby nieprzeciętne, które w różnych aspektach życia często wyprzedzają swoją epokę, swoim zaangażowaniem i empatią oddziaływają na otoczenie. Wyróżnia ich niepospolity umysł, prekursorstwo, odkrywczość a także wrażliwość i umiejętność postrzegania świata z myślą o potomnych. Do takiej elity z pewnością należy Michał Mięsowicz - opowiada Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

- Dla nas muzealników - użytkowników domu Mięsowicza jest to szczególnie ważna wystawa, dlatego zapraszamy krośnian, by zechcieli odwiedzić Piwnicę PodCieniami i poznać Michała Mięsowicza - zegarmistrza, którego wrażliwość na sprawy społeczne sprawiła, że nigdy nie pozostał bierny wobec potrzeb mieszkańców Krosna - podsumowuje.

Na czas wystawy w Piwnicy PodCieniami zwiedzający odnajdą ducha dawnej fabryki zegarów wieżowych, obejrzą mechanizmy zegarowe, zegary i ich elementy, zajrzą do zaaranżowanego zakładu zegarmistrzowskiego. Mięsowicz jako znamienity krośnianin - chluba ówczesnego miasta - angażował się w jego życie jako cechmistrz, wiceburmistrz, radny. W związku z tym na wystawie dostępne będą dokumenty związane z tą częścią jego biografii. Mięsowicz to również głowa znamienitej familii: syn, brat, mąż, ojciec i dziadek zaangażowany w życie rodzinne - wystawa pełna będzie starych fotografii rodzinnych, doskonale oddających obraz ówczesnej epoki.

Chcąc dodatkowo upamiętnić postać Michała Mięsowicza i podkreślić rolę dawnej fabryki, Muzeum Rzemiosła postanowiło odtworzyć na podstawie archiwalnych fotografii zwieńczenie dawnej bramy prowadzącej do posesji. Jej elementy w dużej mierze zostały wykonane rzemieślniczym sposobem przez pracowników muzeum. Zaprojektowana, wykuta na przedwojennym kowadle i ręcznie malowana - niebawem będzie gotowa i pozostanie przed muzeum na stałe.

Otwarcie wystawy "Od ucznia do mistrza. Michał Mięsowicz - zegarmistrz" połączone z dorocznym Świętem Rzemieślników i symboliczną ceremonią przyjęcia uczniów do nauki rzemiosła, odbędzie się 15 marca o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5).

Ekspozycję można zwiedzać od 16 marca do 24 czerwca 2018 roku. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

(MRwK), mcz, red.
Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

  • autor: (MRwK), mcz, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?