KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Światowy Dzień Poezji podczas pierwszego dnia wiosny!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

21 marca tradycyjnie świętujemy pierwszy dzień wiosny, ale to także Światowy Dzień Poezji. Dla podkreślenia właśnie tego święta Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w V edycji Turnieju Jednego Wiersza! W trakcie konkursu spotkanie z  Jarosławem Mikołajewskim - poetą, prozaikiem i tłumaczem oraz recital Oliwii Czubochy.

REKLAMA


Organizowany od pięciu lat konkurs ma na celu promowanie młodych twórców i ich dokonań literackich oraz zachęcanie do czytania i tworzenia poezji. Co roku konkursowi towarzyszy spotkanie z głównym jurorem konkursu, które poprzedza prezentację konkursowe.

W 2018 roku na konkurs wpłynęło blisko 90 wierszy - napisanych przez młodych ludzi z Krosna i powiatu. Do finałowej prezentacji jury wybrało po 18 tekstów w dwóch grupach wiekowej: uczniowie kl. VII szkoły podstawowej i gimnazjów oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Autorzy wierszy będą musieli je odczytać przed publicznością.

W tym roku o swojej twórczości opowie Jarosław Mikołajewski - wybitny poeta, prozaik, dziennikarz, tłumacz z języka włoskiego. Wydał kilkanaście tomów poetyckich, między innymi: A świadkiem śnieg (1991), Kołysanka dla ojca (1994), Zabójstwo z miłości (1997), Mój dom przestały nawiedzać duchy (1998), Nie dochodząc pięknej (2001), Zbite szklanki (2010), Na wdechu (2012), Wyręka (2014), Żebrak (2016). Jego utwory były tłumaczone na albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany - Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Świętego Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, Nowej Okolicy Poetów, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą im. Beaty Pawlak, a w 2014 został odznaczony srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Pisze i tłumaczy również książki dla dzieci.

W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardeigo, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Pavesego.  Najnowsze książki Jarosława Mikołajewskiego to reportaże (poetyckie): "Wielki przypływ" (2015) i "Terremoto" (2017).

W czasie kiedy jury będzie musiało wybrać zwycięzców Turnieju, publiczność wysłucha recitalu Oliwii Czubochy - młodej artystki z Lubaczowa, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i regionalnych, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa i Turnieju Jednego Poety, gdzie otrzymała nagrody Grand Prix. Tworzy muzykę do tekstów wybranych poetów. Jej pierwsza płyta "Przyzywam... czyli Caritas" jest interpretacją wierszy m.in. Jarosława Mikołajewskiego. Obecnie spełnia się w piosenkach autorskich, które niebawem pojawią się na płycie "Mów bez słów". Jej własnemu akompaniamentowi towarzyszy Sylwia Klatka, która gra na skrzypcach.

Organizatorami Turnieju są: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie oraz Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

V edycji Turnieju Jednego Wiersza
Krośnieńska Biblioteka Publiczna / czytelnia główna,
Krosno, ul. Wojska Polskiego 41,
21 marca, godz. 10:00.

mm (kbp), red.

 

 

 

 

  • autor: mm (kbp), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?