Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Muzeum Podkarpackie zaprasza na 12. Noc Muzeów

Muzeum Podkarpackie zaprasza na 12. Krośnieńską Noc Muzeów. W maju Pałac Biskupi otwiera swoje bramy nieco szerzej i zaprasza wszystkich gotowych do odkrycia jego tajemnic.

Nowe wystawy czasowe
W tym roku podczas Nocy Muzeów zaprezentowana zostanie kolejna odsłona Wielkiego Albumu Krośnieńskiego, wystawa będąca owocem zeszłorocznej akcji portretowania krośnian.

Również w tym roku, partnerem Nocy Muzeów jest Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Dzięki zaangażowaniu pedagogów, słuchaczy i absolwentów tej szkoły tworzone będą po raz kolejny portrety zwiedzających w dwóch studiach: tradycyjnym i cyfrowym.

Tuż przed Nocą Muzeów otwarta zostanie nowa wystawa czasowa przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Ekspozycja ZNAKI to pokaz dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki UR, swoisty wycinek ich bogatego dorobku, próba sygnalizacji tematów i problemów, których dotykają w swych twórczych poszukiwaniach. Ekspozycja obejmuje prace z różnych dyscyplin, w tym: malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową oraz cyfrową, fotografię, multimedia i rzeźbę. Stylistyka prac prezentowanych na wystawie pozwala dostrzec to, co w sztuce współczesnej najbardziej istotne, a równocześnie reprezentatywne dla poszczególnych artystów.

12. KROŚNIEŃSKA NOC MUZEÓW / 19 maja (sobota)
Muzeum Podkarpackie w Krośnie | Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Program:
- godz. 16.00 - 24.00: zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych,
- godz. 16.00 - 20.00: Kiermasz Sztuki,
- godz. 16.30 - 19.30: koncert Trio Familijnego,
- godz. 16.00 - 21.00: akcja portretowania Wielki Album Krośnieński,
- godz. 21.00: koncert zespołu Holeviaters.


- Kiermasz Sztuki -

Prezentacja rzemiosła artystycznego i prac artystów regionalnych. Na dziedzińcu Pałacu Biskupiego będziecie mogli porozmawiać z twórcami i poznacie ich dzieła. Jak co roku Kiermasz będzie bogaty i różnorodny. Muzeum Podkarpackie przygotowało stoiska z malarstwem, grafiką, ikonami, rzeźbą, witrażami, szkłem artystycznym, biżuterią karpacką, koronkami klockowymi. Będą antyki z Galerii "Nastroje", Pałac Biskupi odwiedzi Antykwariat pana Oprządka. Pyszną kawę i orzeźwiające napoje serwować będzie grupa Blue Fire Igora Kunciwa, a o pyszne przekąski zatroszczy się piekarnia Marka Kiełtyki z Łężan.


- Trio Familijne -

Trio Familijne tworzą członkowie wielopokoleniowej Rodziny Myszkali z Rymanowa-Zdroju. Grają muzykę dawną średniowieczną, renesansową i barokową.

Wystąpią w składzie:
- Helenka Myszkal (12 lat) - skrzypce. Uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie skrzypiec Katarzyny Sytnik-Jaracz.

- Mikołaj Kantor (11 lat) - wiolonczela. Uczeń V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie wiolonczeli Józefa Małeckiego.

Helenka i Mikołaj grają w Zespole Muzyki Dawnej pod kierunkiem Józefa Małeckiego.

- Robert Myszkal - lutnia, harfa kozacka "bandura", gitara. Robert to ojciec Helenki i dziadek Mikołaja. Prywatnie nauczyciel plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół w Rymanowie-Zdroju.

- HOLEVIATERS -

Gwiazdą tegorocznej Nocy Muzeów jest zespół HOLEVIATERS. Polski zespół założony w 2013 roku przez wokalistkę Annę Malacinę-Karpiel oraz skrzypka Krzysztofa Czecha. Ich muzyka to niecodzienne połączenie szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30. i 40. swingu i jazzu.

Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw.

Skład Holeviaters: Anna Malacina-Karpiel (wokal), Zbigniew Bałdys (gitara), Krzysztof Czech (skrzypce), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Janusz Korczyk (akordeon), Łukasz Walczak (perkusja).

- Będzie nam bardzo miło, jeśli znów nas Państwo odwiedzą. Warto do nas zajrzeć, serdecznie zapraszamy! -  mówi Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

mkn (MP), red.
Fot. archiwum

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj