KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Granice marzeń. Od Naddniestrza po górski Karabach" - spotkanie z podróżnikiem

"Granice marzeń. Od Naddniestrza po górski Karabach" - spotkanie z podróżnikiem Fot. archiwum Tomasza Grzywaczewskiego

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza 18 czerwca na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z cyklu "krośnieńskie spotkania z podróżnikami". Gościem Piwnicy PodCieniami będzie Tomasz Grzywaczewski z prelekcją "Granice marzeń. Od Naddniestrza po górski Karabach".

REKLAMA


Donbas, Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa, Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Z tej podróży powstała książka reportażowa, w której opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.

W książce zawarł osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni - pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Książka Tomasza Grzywaczewskiego zabiera nas w inny wymiar, do równoległej rzeczywistości, w której Abchazja wygrywa z Pendżabem w finale piłkarskich mistrzostw świata (tyle że organizatorem turnieju nie jest FIFA, ale CONIFA), pieniądze są z plastiku i przypominają żetony do wózków w markecie (to w nieuznanym Naddniestrzu), a nieistniejąca oficjalnie granica (pomiędzy nieuznaną Osetią Południową a resztą Gruzji) dzieli faktycznie na pół wioski i pastwiska. Poradzieckie parapaństwa istnieją już trzecią dekadę i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić. Przeciwnie, do starych dołączyły ostatnio tak zwane republiki ludowe w ukraińskim Donbasie. Blisko granic Polski i UE rozciągają się Dzikie Pola XXI wieku. Warto je poznać.

Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami
prelekcja: "Granice marzeń. Od Naddniestrza po górski Karabach",
18 czerwca 2018 r. o godz. 18.00,
Piwnicy PodCieniami,
Krosno, Rynek 5.

Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Na spotkanie obowiązują bilety wstępu w cenie 2,00 zł i 1,00 (dla posiadaczy Krośnieńskiej Karty Mieszkańca).

Tomasz Grzywaczewski - reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego, specjalizujący się w nieuznawanych post-sowieckich państwach. Autor książek "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych", "Życie i śmierć na Drodze Umarłych" oraz "Przez dziki Wschód". Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition - wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 - wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu "Vivat Polonia 2016" śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.

(MRZwK)
Fot. archiwum Tomasza Grzywaczewskiego

  • autor: (MRZwK)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?