KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas" - spotkanie z podróżnikami

"Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas" - spotkanie z podróżnikami Fot. archiwum Dariusza Czerniaka

24 września rusza jesienna edycja krośnieńskich spotkań z podróżnikami. Pierwszym gościem Piwnicy PodCieniami będzie Dariusz Czerniak z prelekcją "Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas".

REKLAMA


Dariusz Czerniak - na co dzień konstruktor maszyn. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie. Współautor przewodnika "Rumunia" wydawnictwa Pascal oraz autor licznych opracowań publikowanych w Almanachu Karpackim "Płaj". W latach 1999 - 2015 organizował slajdowiska "Karpaty Rumuńskie w weekend" w Chatce AKT na Pietraszonce. Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 123 rzeki. Natomiast wśród dalekich kierunków penetracji znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia świętej góry Kajlas.

"Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas"
Według wierzeń, Góra Kajlas jest siedzibą boga Śiwy oraz jego małżonki, bogini Parwati. Jako wielki jogin, Śiwa siedzi na szczycie góry na tygrysiej skórze, półnagi, posmarowany popiołem, pogrążony w błogiej medytacji. Z tej pozycji, swoim trzecim okiem obserwuje radości i smutki, zwycięstwa i tragedie, czyli grę iluzji, która ogarnęła całe doczesne życie na dole. Potęga jego medytacji niszczy świat iluzji.

Prelekcja Dariusza "Dzidy" Czerniaka jest okazją, aby każdy mógł odczuć magię Świętej Góry Kajlas. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu. Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na prelekcję 24 września o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami w Krośnie (Rynek 5). Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna. Na spotkanie obowiązują bilety wstępu w cenie 2,00 zł i 1,00 (dla posiadaczy Krośnieńskiej Karty Mieszkańca).

(MRZwK), red.
Fot. archiwum Dariusza Czerniaka

  • autor: (MRZwK), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?