KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Młodość" - nowa wystawa w Piwnicy PodCieniami

"Młodość" - nowa wystawa w Piwnicy PodCieniami Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Wystawa "Młodość" jest kolejną z cyklu "Cztery pory życia - od kołyski po grób" przygotowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie.  Cykl jest wyjątkowy, bo wyjątkowe są tematy, które porusza. Młodość to szczególny - szalony czas a eksponaty i fotografie prezentowane na wystawie rozbudzą wiele wspomnień.

REKLAMA


Wystawa opowiada o młodości krośnian na przestrzeni XX w. Rozpoczyna się ona zwykle burzliwym okresem dojrzewania zmierzającym do pełnego ukształtowania się młodego człowieka pod względem fizycznym i psychicznym. To również czas, kiedy człowiek uczy się - często na własnych błędach - sztuki podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji w życiu.

Młodość to także czas pierwszych miłości, zakochania, buntu, fascynacji muzyką, szalonych rozrywek, zabawy i chwil w gronie przyjaciół. Na wystawie zobaczyć można min. motoryzacyjne perełki , o których marzyli młodzi chłopcy, modne ubrania, które młode dziewczyny najczęściej szyły same.  

Wystawa przywoła również wspomnienia z kultowych krośnieńskich miejsc takich, jak Okrąglak, Piwnica Staromiejska, Szklana Grota czy Dom Kultury.

- Wystawa jest szczególna również dlatego, że tworzyliśmy ją wspólnie z mieszkańcami Krosna, którzy odpowiedzieli na nasz apel i na potrzeby wystawy podzielili się z nami pamiątkami ze swojej młodości w Krośnie - mówi Łukasz Stachurski, kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Młodość to też czas spędzony w szkole, na studiach i w wojsku - nie zabraknie więc pamiątek z tego etapu życia. XX wiek przyniósł również dwie wojny, które znacząco odbiły się na przeżywaniu młodości przez ówczesną młodzież - wątki patriotyczne związane z niepodległością i wolnością będą również obecne na ekspozycji.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma pewien niecodzienny pomysł. Zachęca krośnian, aby na czas trwania wystawy Piwnica PodCieniami była miejscem nieformalnych spotkań,  podczas których w gronie przyjaciół można będzie powspominać młodość, spotkać się i wspólnie posłuchać płyt winylowych, porozmawiać czy przeglądnąć  fotografie z dawnych lat.

- Jesteśmy otwarci na wszelkie oddolne inicjatyw,  z którymi zwrócą się do nas mieszkańcy. Młodość, którą pokażemy w Piwnicy PodCieniami przywoła żywe wspomnienia i sentymenty. Wszystkich, którzy chcieliby takie nieformalne spotkanie zorganizować w naszej Piwnicy - zapraszamy do kontaktu z Muzeum Rzemiosła w Krośnie - zachęca Ewa Mańkowska, dyrektor muzeum.

Uroczyste otwarcie wystawy "Młodość" z cyklu "Cztery pory życia - od kołyski po grób" odbędzie się 15 listopada o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) - wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od 16 listopada 2018 r. do 26 stycznia 2019 r. Bilety w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

MRZwK
Fot. archiwum Muzeum Rzemiosła w Krośnie

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?