KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Recital Tomasza Rittera w Pałacu Biskupim

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 11 sierpnia na "RECITAL TOMASZA RITTERA" na zabytkowym Pleyelu.

REKLAMA


Recital Tomasza Rittera to prawdziwa gratka dla miłośników Chopina i naszego, krośnieńskiego Pleyela. Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z młodym, bardzo utalentowanym pianistą, którego krytycy muzyczni cenią za niezwykłą wrażliwość, dojrzałą interpretację i głębię wykonań. Ale jest to też jeden z nielicznych młodych, polskich pianistów, który za środek swej artystycznej ekspresji wybrał instrument historyczny, odmienny, trudniejszy, potrafiąc go wskrzesić.

Koncert odbędzie się na fortepianie Pleyela z 1862 r., instrumencie pochodzącym z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów, którzy produkowali fortepiany, m.in. dla Fryderyka Chopina. Ich instrumenty spełniały wysokie wymagania wirtuoza, wielokrotnie wygrywały międzynarodowe wystawy przemysłowe, podobnie jak model znajdujący się w Muzeum. Jest on o tyle cenniejszy, że jest jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, dwukrotnie już rewitalizowanym i w pełni sprawnym fortepianem koncertowym tej klasy.

Tomasz Ritter
Edukację rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie, a w 2008 został uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Jest absolwentem Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu i fortepianu historycznego Alexeia Lubimova. Studia ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł "Najlepszego absolwenta 2019 roku".

Od października 2019 roku podejmuje studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u W. Mierżanowa, T. Szebanowej, A. Kouyoumdjiana, K. Kenerra, A. Jasińskiego. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u J. Sonnleitnera, U. Bartkiewicz (klawesyn), M. Bilsona, A. Steiera, T. Beghina i T. Kocha.

W 2011 zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, otrzymując też  nagrodę im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej. We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.  Jest także laureatem wielu innych konkursów.

W minionym roku był nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka Poważna". Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018) oraz stypendystą programu "Młoda Polska"(2019). W 2014 roku ukazała się jego pierwsza płyta z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania), a w roku 2019 płyta z utworami F. Chopina i K. Kurpinskiego, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

11 sierpnia 2019 (niedziela), godz. 17.00,
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16,
cena biletu: 5,00 zł,
liczba miejsc: ograniczona.

(kkn), MP

  • autor: (kkn), MP

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?