KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lampy Naftowe Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Po osiemnastu latach wydany został w Krośnie drugi katalog lamp naftowych. Poprzedni, W kręgu światła lampy naftowej zdobył Sybillę - najważniejszą nagrodę w polskim muzealnictwie. Teraz Muzeum Podkarpackie z dumą prezentuje nowy album dotyczący tej najważniejszej kolekcji.

REKLAMA


OD MUZEUM:
Kolejne wydania pierwszego albumu rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki”, bardzo szybko wyczerpaliśmy nakład. Oświetlenie naftowe to bardzo wąska tematyka, ale nawet tak specjalistyczna literatura, jeśli jest fachowa i profesjonalna, znajduje swoich odbiorców bez problemów. Naszą książkę zamawiały księgarnie na całym świecie, a także muzea, biblioteki, instytuty naukowe, kolekcjonerzy, historycy sztuki.

Wtedy też rozpoczęliśmy prace nad publikacją, która zaprezentowałaby naszą kolekcję w nowej odsłonie. W ostatnich latach Muzeum powiększyło zbiór o nowe, cenne eksponaty, zakupując unikatowe, pojedyncze zabytki, a czasem także całe kolekcje lamp eklektycznych, secesyjnych czy w stylistyce orientalnej.

Autorem publikacji jest Krzysztof Gierlach, kustosz Muzeum Podkarpackiego, wieloletni kierownik Działu Historii Oświetlenia, który trzyma pieczę nad tą najliczniejszą i najbardziej efektowną kolekcją lamp naftowych w Europie. W swej pracy zawodowej poświęcił wynalazkowi Łukasiewicza niemało uwagi, tworząc wystawy czasowe krośnieńskich zbiorów w Polsce i za granicą, a także organizując konferencje naukowe poświęcone tematyce naftowej. Album ten jest swoistym podsumowaniem jego pracy i zainteresowań badawczych.

Spektrum publikacji stanowią najcenniejsze eksponaty z dziedziny historii oświetlenia naftowego zgromadzone w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Uzupełnieniem obszernego katalogu jest ujęty w trzech rozdziałach kontekst historyczny ewolucji źródeł światła. Rozdział pierwszy jest syntetycznym przedstawieniem wszystkich intencjonalnych źródeł światła wytwarzanych przez człowieka, drugi poświęcony jest Ignacemu Łukasiewiczowi jako twórcy polskiego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej, a trzeci zawiera techniczną i stylistyczną analizę poszczególnych rodzajów lamp naftowych. Część albumowa to prezentacja lamp naftowych z licznych wytwórni europejskich i amerykańskich. Reprezentują one kolejne etapy rozwoju oświetlenia naftowego, od rekonstrukcji pierwszej lampy naftowej po różnorodne obiekty służące do oświetlania wnętrz mieszkalnych, publicznych i przemysłowych.

Oddajemy w Państwa ręce publikację, która powstała z pasji  i mamy nadzieję, że znajdzie u Państwa uznanie, skłaniając do chwili refleksji nad zapomnianym już nieco wynalazkiem skromnego, a zarazem wielkiego człowieka i patrioty, Ignacego Łukasiewicza.

Promocja publikacji LAMPY NAFTOWE MUZEUM PODKARPACKIEGO W KROŚNIE
18 października (piątek), godz. 17.00
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

(MP)

  • autor: (MP)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?