Logo
Wydrukuj tę stronę

Kiosk nasz powszedni - światowa kariera i polskie losy "jugokiosku"

Czym są "jugokioski" i jaki ich los czeka w Krośnie? Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wykład o "jugokioskach". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 lutego o godzinie 11 przy Portiusa 4.

REKLAMA


K67 - nazwa ta, zgoła enigmatyczna, przywołuje na myśl jakąś wymyślną broń wysokiego kalibru - mimo, że skojarzenie nie trafia w dziesiątkę, określa ono projekt, którego daleki zasięg sprawił, że stał się orężem masowego rażenia postmodernistycznego designu - dzisiaj niejednokrotnie rażącego w swej formie.

W czasie niedzielnego spotkania spróbujemy rozebrać na czynniki składowe, nie tylko sam projekt K67 - czyli Kiosk wprowadzony do produkcji w 1967 roku w ówczesnej Jugosławii, familiarnie nazywany "jugokioskiem", ale też jego fenomen.

Ułatwi to znacznie zamysł samego autora - Słoweńca, Sašy Mächtiga - który K67 zaprojektował jako obiekt modułowy, do łatwego montażu i dowolnego komponowania z podstawowych "komórek", mogących dowolnie wrastać w tkankę nowoczesnego miasta.

Na przestrzeni lat K67 stał się istnym wehikułem, oferując swym użytkownikom podróże zwłaszcza kulinarne. Dziś - zdawałoby się - w sposób mało wysmakowany, serwuje podróż w czasie.

K67 to prawdziwy temat pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę… K67 i jego bezpośredni następcy znikają powoli z przestrzeni miasta. Jaki los czeka zatem krośnieńskie "jugokioski"? Wykład wygłosi Katarzyna Solińska.

- Zachęcamy wszystkich do włączenia się w organizację wykładu! Jeśli ktoś ma do przekazania ciekawostki na temat "jugokiosków" albo jest w posiadaniu interesujących fotografii, prosimy o zgłoszenie się do pracownika BWA - Katarzyny Solińskiej pod numerem telefonu 13 43 261 87 lub na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.

9 lutego (niedziela) 2020 r., godz. 11:00.
Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4, II piętro, sala audiowizualna.

/bwa/, red.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020