KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa "Andy Warhol’s life and death" w BWA

Wystawa "Andy Warhol’s life and death" w BWA © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

BWA Krosno zaprasza na wystawę prac Andy'ego Warhola - prekursora pop-artu, który w Polsce był prezentowany do tej pory zaledwie kilka razy. Wystawa ma charakter międzynarodowy, 91 eksponatów prezentowanych na wystawie pochodzi ze zbiorów Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach na Słowacji i jest wynikiem bliskiej współpracy ludzi i instytucji.

REKLAMAAndy Warhol, Autoportret, 1967. © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

"Andy Warhol - człowiek znikąd, lub inaczej mówiąc - syn rusińskich rodziców, pochodzących z wioski Miková na Wschodzie Słowacji, wylansował w sztuce nowy sposób wypowiedzi myśli artystycznej i dzięki temu stał się "supergwiazdą" "królem pop-artu", kultową postacią sztuki jak również życia kulturalnego XX wieku.


Andy Warhol, Autoportret, 1986. © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

Dokumentalista swojej epoki, portrecista społeczeństwa, grafik, rysownik, fotograf, twórca filmowy, autor przedstawień teatralnych i dokumentacji biograficznych, producent i menadżer muzyki rockowej, wydawca czasopisma Interview czy autor programów telewizyjnych, ale również czołowa osobowość legendarnej Factory w sercu Nowego Jorku". - opisuje Martin Cubjak, dyrektor Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach.


Andy Warhol, Czaszka, 1975. © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

Mikova, pomału wymierająca rusińska wioska na wschodzie Słowacji, jest miejscem urodzenia Andreja Varchola i Julii Zavackiej. Mężczyzny i kobiety, którzy dali życie najbardziej charakterystycznej osobistości świata sztuki drugiej połowy XX wieku - Andy‘emu Warholowi - pisze autor koncepcji i jeden z kuratorów krośnieńskiej wystawy, dr Michal Bycko - [...]. Nikt nie może podważyć jego amerykańskiej przynależności i faktu, że Andy Warhol był jednym z najsłynniejszych Amerykanów, ale również tego, że z pochodzenia był Rusinem, że geny i wychowanie odgrywają w życiu jednostki wielką rolę, tym bardziej w życiu wrażliwca i neurotycznie ukształtowanej osobowości - pełnej nieśmiałości, niepewności, lecz z drugiej strony pragnącej uznania i sławy. Tej sławy, o której trudno raczej powiedzieć, że go spełniła.


Andy Warhol, Marilyn, 1967. © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

Wystawa "Andy Warhol’s life and death" prowadzi przez różnorodne sfery i okresy życia artysty: narodziny - życie - zostanie gwiazdą - śmierć.

W zamyśle, wystawa ma dać możliwość odbiorcom bardziej poznać nie tylko twórczość Andy‘ego Warhola, ale też przybliżyć jego osobowość, pochodzenie i etnos, z którego się wywodził, w kontekście tła kulturowego i wyznania rodziców artysty.

Poszczególne części wystawy zostały wizualnie i tematycznie pomyślane tak, aby stworzyć wrażenie połączenia i następstwa poszczególnych światów, które towarzyszyły artyście od narodzin, podczas jego życia, aż do jego śmierci.


Andy Warhol, Panie i Panowie (fragment), 1975. © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2020

Dr Michal Bycko zwraca też uwagę na słowa samego Andy‘ego Warhola: "Ludzie nie powinni umierać. Powinno być tak, że wyjechali gdzieś daleko i już nie wrócą".

Wernisaż: 21.08.2020 r., Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4:
- godz. 18:00 - 19:30: część oficjalna - z uwagi na sytuację epidemiologiczną obowiązują zaproszenia/wejściówki (szczegóły pod numerem tel. 13 43 261 87, osoba do kontaktu - Barbara Jurkowska),

- godz. 19:30 - 22:00: część otwarta - wieczorne zwiedzanie wystawy.

Program towarzyszący - projekcje filmów Andy’ego Warhola na fasadzie budynku i patio:
- godz. 19.30 - 20:30: Screen Tests - wybrane filmy,

- godz. 20:30 - 01:51: Sleep - legendarny, trwający 321 minut film z 1963 roku.

Wystawa "Andy Warhol’s life and death":
- miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4,
- termin wystawy: od 21 sierpnia do 31 października 2020 roku (zwiedzanie wystawy w dniu wernisażu jest bezpłatne),
- wystawa czynna: od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 18:00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 9:00 - 15:00,
- ceny biletów: normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł (w każdy wtorek - wstęp bezpłatny),
- koncepcja wystawy: dr Michal Bycko,
- kuratorzy wystawy: dr Michal Bycko, Mgr Martin Cubjak, Mgr Carmen Cilipová,
- koordynacja: Katarzyna Solińska.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach na Słowacji.

(bwa), (red.)

  • autor: (bwa), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?