Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Propozycja na weekend. Festiwal muzyczny Young Arts w Krośnie i w Bóbrce

Atom String Quartet, Lesicki&Napiórkowski oraz Jacob Collier. Atom String Quartet, Lesicki&Napiórkowski oraz Jacob Collier. Fot. materiały prasowe / Young Arts Festival

Już w najbliższy piątek, 21 sierpnia rozpocznie się w Krośnie 5. edycja Young Arts Festival. Przez cały weekend będzie można uczestniczyć w koncertach łączących różne muzyczne stylistyki - klasykę, jazz i pop.

REKLAMAKoncert otwarcia to duet gitarowy Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, który na krośnieńskim rynku zagra słynne motywy muzyczne z polskich filmów, takich jak Lalka, Wojna domowa, Prawo i pięść, Człowiek z żelaza.

W sobotę z kolei Young Arts pojawi się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce. Na tle industrialnych eksponatów wystąpi Atom String Quartet, który zagra między innymi kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Ten koncert będzie nie tylko świetną okazją do przybliżenia sobie twórczości najbardziej znanego na świecie współczesnego polskiego kompozytora, ale również doskonałą okazją do odwiedzenia muzeum w Bóbrce - unikatowego na skalę świata pomnika historii. W sobotni wieczór w ramach wejściówki na festiwal będzie można zobaczyć część muzealnych obiektów, specjalnie oświetlone zewnętrzne przemysłowe eksponaty, które stanowią główną atrakcję Bóbrki. Tym samym koncert Atom String Quartet będzie zarazem ucztą muzyczną i wieczorno-nocną formą zwiedzania tego wyjątkowego muzeum.

Z kolei w niedzielę organizatorzy zapraszają ponownie na krośnieński rynek, gdzie odbędzie się transmisja koncertu Mozarta XXI wieku - Jacoba Colliera. Będzie to bezpośrednie połączenie ze studiem artysty w Londynie. Collier premierowo zagra dla krośnieńskich słuchaczy utwory ze swojej najnowszej płyty Djesse Vol.3 oraz polskie utwory. Jakie? To ma być niespodzianka - artysta nie chce zdradzić tego przed koncertem.

W tym roku ze względu na pandemię liczba miejsc na koncertach Young Arts Festival jest ograniczona. Wynika to z rygorów sanitarnych, których organizatorzy - jak zapowiadają - będą przestrzegać z pełną surowością. Na koncertach obowiązuje zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz dystans społeczny. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia można pobierać na stronie internetowej festiwalu - www.youngarts.pl.

Zobacz także: Nowe Otwarcie, czyli jak krośnieński Young Arts Festival zagra w czasie pandemii

Wszystkie tegoroczne koncerty będą również dostępne online na www.youngarts.pl oraz w mediach społecznościowych festiwalu. Dzięki temu będzie ich mógł wysłuchać każdy - w tym osoby, które z powodu pandemii wolą unikać dużych zgromadzeń.

Program 5. edycji Young Arts Festival

piątek, 21 sierpnia, godz. 20:00
Lesicki&Napiórkowski "Celuloid. Muzyka filmowa"
Arkadowe Podcienia Rynku w Krośnie

sobota, 22 sierpnia, godz. 20:00
Atom String Quartet "Współcześni Pendereckiemu"
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce

niedziela, 23 sierpnia, godz. 20:00
Jacob Collier "In My Room"
live streaming na Onet.pl oraz w mediach społecznościowych Young Arts Festival
Arkadowe Podcienia Rynku w Krośnie

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: TVP Kultura, TVP Rzeszów, Polskie Radio Program 2, Polskie Radio Rzeszów, KrosnoSfera, Onet oraz magazyn Presto.

Tegoroczny Young Arts Festival odbędzie się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca) oraz Województwa Podkarpackiego.

O Young Arts Festival
Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki klasycznej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami, łączeniem stylów muzycznych. Wydarzenie odbywa się Krośnie od 2016 r., a kolejne edycje festiwalu gromadziły znakomitych międzynarodowych artystów tj. legendarny Kronos Quartet - określany jako najlepszy kwartet świata, Septura Brass - pochodzący z Londynu wybitny zespół instrumentów dętych, który po raz pierwszy pojawił się w Polsce, jazz’menów: Michała Urbaniaka, Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego, Nikolę Kołodziejczyka czy Krzysztofa Lenczowskiego, kameralistów m.in. Kwartet Śląski oraz orkiestry symfoniczne prezentujące spektakularny repertuar.

Od samego początku Young Arts Festival, charakteryzuje spójna i nowoczesna forma prezentacji wizualnej, profesjonalizm produkcji koncertów - począwszy od doboru artystów poprzez wybór często niekonwencjonalnych i wymagających lokalizacji (lotniczy hangar, balkon zabytkowej kamienicy etc.), multimedialny charakter wydarzeń - wykorzystanie nowoczesnych form mappingu, wizualizacji (m.in. jako tło koncertu symfonicznego, dzięki któremu udało się stworzyć wirtualną przestrzeń kosmiczną nad głowami słuchaczy w 2018 roku.). Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Young Arts Festival jest Krośnianin i skrzypek - Bartłomiej Tełewiak. Festiwal jest przedsięwzięciem społecznym realizowanym przez Fundację Young Arts.

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj