KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łukasz Grudysz gościem cyklu RCKP - "Z punktu widzenia" [online]

Łukasz Grudysz Projekt Między sacrum i profanum... Łukasz Grudysz Projekt Między sacrum i profanum... Fot. Łukasz Grudysz

Łukasz Grudysz będzie gościem piątego odcinka cyklu spotkań z fotografami pt. "Z punktu widzenia" realizowanego przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Do udziału w każdym z odcinków organizatorzy zaproszą fotografów i pasjonatów, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz historiach z nią związanych. Cykl spotkań odbywa się co drugi czwartek o godzinie 15. Piąty odcinek zaplanowano na 18 marca.

REKLAMA


Każdy z nas ma swój... punkt widzenia. Ilu fotografów, tyle różnych kadrów uchwyconych w jednym miejscu i czasie. To także inne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i wybór tematów, których fotografom nigdy nie brakuje.


Łukasz Grudysz Projekt Między sacrum i profanum... Fot. Łukasz Grudysz.

- Do udziału w każdym z odcinków cyklu "Z punktu widzenia" zaprosiliśmy fotografów i pasjonatów, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz historiach z nią związanych. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego i kolejnych odcinków - być może będą one zachętą dla widzów do spojrzenia na świat przez pryzmat aparatu, fotografowania i późniejszego wywoływania zdjęć - mówi Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Drugi odcinek: 18 marca 2021, godzina 15.00
Gość: Łukasz Grudysz - fotograf
Prowadzący: Paweł Fiejdasz.
Miejsce: strona www.rckp.krosno.pl i media społecznościowe RCKP (Facebook, YouTube).
Emisja: co drugi czwartek, godzina 15.00.

Łukasz Grudysz - artysta sztuk wizualnych, fotograf, operator filmowy i telewizyjny, kulturoznawca o specjalności Kultura Krajów Karpackich. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych i cyklów fotograficznych o walorach nie tylko dokumentalnych, ale będących przede wszystkim uniwersalną opowieścią o kondycji współczesnego Człowieka i nieprzemijającym pięknie świata. Człowiek patrzący głęboko, nieobawiający się wyzwań, poznający świat przez podróże i nieustanne odkrywanie drugiego człowieka. Prace Łukasza dokumentują człowieka w jego codziennym świecie, emanują naturalnością, są klimatyczne i emocjonalne, czuć w nich wolność i prawdę.

Między sacrum i profanum - pasterze polskich Karpat
Projekt stypendialny Łukasza Grudysza

Bacówki, tysiące zwierząt, godziny z aparatem w ręku na bezdrożach polskich Karpat. Masa błota i zachwytu. Jeden obrót koła, które od niepamiętnych czasów nieprzerwanie toczy się od redyku, do redyku. Dokument o bezlitośnie ciężkiej pracy, milczeniu i głosie odbijającym się od gór.


Łukasz Grudysz Projekt Między sacrum i profanum... Fot. Łukasz Grudysz.

- Pasterze polskich Karpat, osoby, które wprowadzają nas w zaczarowany świat polan i tradycji pasterskich. Niejednokrotnie w literaturze zwani magami, czarownikami, pośrednikami między sacrum i porfanum. Jak wygląda ich codzienność w okresie wypasu i poza nim? Jak wpływa na nich współczesność, jakie wyzwania przed nimi stawia? Jakie tradycje zachowują, a jakie stały się dla nich tylko przedmiotem opowieści o przeszłości? To wszystko było moim tematem w materiale fotograficznym stworzonym podczas stypendium. Odwiedziłem Baców oraz Juhasów w czterech częściach polskich Karpat. Towarzyszył podczas redyków, wskrzeszania ognia na szałasie, w codziennej pracy, przy wypasie owiec, tworzeniu serów oraz w domu, po zakończeniu sezonu. Moja fotograficzna podróż była próbą podjęcia filozoficznej rozmowy z bacami o świecie, roli pasterstwa w utrzymywaniu bioróżnorodności Karpat oraz o tak niezwykle teraz ważnej symbiozie człowieka z przyrodą - mówi Łukasz Grudysz.


Łukasz Grudysz Projekt Między sacrum i profanum... Fot. Łukasz Grudysz.

Informacje dodatkowe: projekt zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o projekcie: www.lukaszgrudysz.pl

  • autor: (ak), (rckp), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?