KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jan Garbarek, Miuosh, Jakub Józef Orliński zagrają w sierpniu w Krośnie na Young Arts Festival

Od 26 do 29 sierpnia odbędzie się po raz szósty w Krośnie muzyczny crossover - Young Arts Festival. Organizatorzy podkreślają różnorodność programu, w którym znaleźli się artyści z odmiennych muzycznych światów - Jan Garbarek, Miuosh i Jakub Józef Orliński.

REKLAMA


Young Arts Festival to muzyczny crossover, który szuka nietypowych muzycznych połączeń, pozwala na odważne interpretacje, jest miejscem przenikania się brzmień m. in. klasycznych, i jazzowych. Festiwal odbywa się Krośnie, do którego od sześciu lat na zaproszenie Fundacji Young Arts przyjeżdżają największe gwiazdy różnych gatunków muzycznych.

- Od początku istnienia festiwalu stawiamy na różnorodność stylistyczną, jednak w tym roku Young Arts będzie szczególnie urozmaicony. Pod koniec sierpnia na scenie naszego festiwalu spotkają się jazzowy wirtuoz saksofonu, raper oraz kontratenor, którego domeną jest muzyka dawna. To brzmienia pozornie dalekie, ale przybliżanie ich do siebie oraz przybliżanie ich krośnieńskiej publiczności to istota misji Young Arts - mówi Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny festiwalu.
Szóstą edycję Young Arts Festival otworzy w czwartek, 26 sierpnia gwiazda światowego jazzu, norweski saksofonista Jan Garbarek, któremu będzie towarzyszył międzynarodowy zespół w składzie: Rainer Brüninghaus (fortepian), Yuri Daniel (bas) i Trilok Gurtu (perkusja). Publiczność w Krośnie będzie miała wyjątkową okazję usłyszeć z bliska niepowtarzalne brzmienie saksofonu Garbarka - swoistej muzycznej marki, która posiada rzesze fanów na całym świecie. W programie koncertu znajdzie się kilkanaście utworów z różnych okresów bogatej twórczości Garbarka.

W piątek, 27 sierpnia w Krośnie zabrzmi hip-hop w najlepszym wykonaniu. Miuosh - śląski raper i producent muzyczny - od kilku lat poszukuje różnych brzmień, a zamiłowanie do międzygatunkowych kolaboracji stało się jego znakiem rozpoznawczym. W tym roku Miuosh obchodzi 20-lecie pracy artystycznej, a podczas Young Arts Festival zaprezentuje program "XX Tour” będący swoistym podsumowaniem jego twórczości. Usłyszymy muzykę, która balansuje na styku różnych gatunków, stylów. Słuchacze festiwalowi odnajdą tu wiele brzmień elektronicznych, zgrabne muzyczne połączenia, które są dowodem na to, że można z dobrym skutkiem pokonywać artystyczno-estetyczne bariery.

Niedziela, 29 sierpnia to gratka dla wielbicieli muzyki dawnej - festiwal zamknie koncert światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz skrzypka barokowego - Stefana Plewniaka. Soliści wystąpią wraz z orkiestrą muzyki dawnej Il Giardino d’Amore, a w programie znajdzie się muzyka Hendla i Vivaldiego zaprezentowane w formule bitwy na głos i instrument, która - jak zapewniają obaj artyści - przeniesie słuchaczy do mitycznego świata pełnego zaklęć, magii, bitew i romansów, prawdziwie i głęboko przemawiając do ich emocji.

- Bardzo cieszę się, że w tym roku, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, udało nam się zaprosić na festiwal do Krosna muzyków koncertujących na największych i najważniejszych scenach muzycznych świata - mówi Bartłomiej Tełewiak. - Teraz zapraszamy słuchaczy - bądźcie z nami, przyjeżdżajcie do Krosna z najdalszych zakątków Polski. Gwarantujemy wspaniałe doznania muzyczne, koncertową bliskość wybitnych artystów oraz - co dziś szczególnie ważne - bezpieczeństwo, bo na Young Arts Festival będziemy przestrzegać wytycznych sanitarnych - zapewnia.

Wszystkie informacje o Young Arts Festival 2021 można znaleźć na stronie internetowej youngarts.pl, zaś bilety na koncerty festiwalu są dostępne na platformie e-bilet.pl.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Krosno Miasto Szkła (festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna).

Young Arts Festival 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Mecenasi wydarzenia to: firma Splast, Nowy Styl, Glob Cars Service - Ford Krosno, Drukarnia Hedom, Restauracja Posmakuj, Muzeum Rzemiosła, Apartamenty Krosno, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Partnerzy wydarzenia to: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, MOSIR Krosno, Zespół Szkół Muzycznych, Biuro Wystaw Artystycznych. Obsługę prawną festiwalu zapewnia Grupa Prawnicza.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: RMF Classic, Forbes Polska, Wprost i TVP Rzeszów.

Program 6. edycji Young Arts Festival:

czwartek, 26 sierpnia, godz. 20:00

Jan Garbarek Group
Jan Garbarek (saksofon), Rainer Brüninghaus (fortepian),
Yuri Daniel (bas), Trilok Gurtu (perkusja)

piątek, 27 sierpnia, godz. 20:00

Miuosh
"XX Tour”

niedziela, 29 sierpnia, godz. 20:00

Jakub Józef Orliński, Stefan Plewniak
Il Giardino d’Amore
“EROI - battalia tra strumento e la voce”
A. Vivaldi, G.F. Hendel

O Young Arts Festival:

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki klasycznej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami, łączeniem stylów muzycznych. Wydarzenie odbywa się Krośnie od 2016 r., a kolejne edycje festiwalu gromadziły znakomitych międzynarodowych artystów tj. legendarny Kronos Quartet - określany jako najlepszy kwartet świata, Septura Brass - pochodzący z Londynu wybitny zespół instrumentów dętych, który po raz pierwszy pojawił się w Polsce, Jacoba Colliera, nazywanego Mozartem XXI wieku, jazz’menów: Michała Urbaniaka, Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego, Nikolę Kołodziejczyka, Marka Napiórkowskiego czy Atom String Quartet, kameralistów m.in. Kwartet Śląski oraz orkiestry symfoniczne prezentujące spektakularny repertuar.

Od samego początku Young Arts Festival, charakteryzuje spójna i nowoczesna forma prezentacji wizualnej, profesjonalizm produkcji koncertów - począwszy od doboru artystów poprzez wybór często niekonwencjonalnych i wymagających lokalizacji (lotniczy hangar, balkon zabytkowej kamienicy, muzeum naftownictwa etc.), multimedialny charakter wydarzeń - wykorzystanie nowoczesnych form mappingu, wizualizacji (m.in. jako tło koncertu symfonicznego, dzięki któremu udało się stworzyć wirtualną przestrzeń kosmiczną nad głowami słuchaczy w 2018 roku.). Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Young Arts Festival jest Krośnianin i skrzypek - Bartłomiej Tełewiak. Festiwal jest przedsięwzięciem społecznym realizowanym przez Fundację Young Arts.

 • autor: Young Arts Festival

2 komentarzy

 • meloman

  akustyka byla fatalna na lotnisku.naprawdę szkoda bo gwiazdy pierwszorzedne. ciekawe jak będzie na hali?
  jestem zdania od koncertow są sale koncertowe

  Zgłoś nadużycie meloman piątek, 30, lipiec 2021 12:42 Link do komentarza
 • etam

  Bywały trudniejsze sytuacje na świecie, naprawdę bywały. Ale wtedy nie było telewizorów.

  Zgłoś nadużycie etam środa, 28, lipiec 2021 20:53 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?