KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

SZTUKA. OBECNY! Program edukacyjny dla szkół

Wraz z nowym sezonem artystycznym RCKP zaprasza uczniów na koncerty, spektakle teatralne oraz widowiska baletowe. Na scenie będą gościć m.in. Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Grupy baletowe RCKP, zespół Patrick the Pan czy Studio Piosenki Swing.

REKLAMA


SZTUKA. OBECNY! to program edukacyjny obejmujący wartościowe zjawiska artystyczne z różnych dziedzin, dobrane do wieku ucznia i wzbogacone działaniami dydaktycznymi. Oferta programowa skierowana jest dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem projektu jest rozwijanie w uczniach zrozumienia współczesnego świata, wrażliwości artystycznej, poszerzania znajomości kultury i sztuki oraz zapewnienie odpowiedniej jakości oferty artystycznej dla szkół z Krosna i powiatu.

Na program składa się szereg wydarzeń: spektakle, widowiska, koncerty, audycje muzyczne. Wydarzenia te odbywają się w czasie roku szkolnego 2021/2022, w terminach niekolidujących z programem szkolnym i prezentowane są na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

PROGRAM 2021

"Jaś i Małgosia"

- dla kogo: dzieci w wieku 4-10 lat
- termin: 30 września 2021, godz. 9.30
- miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno - sala widowiskowa
- czas trwania: 50 min
- kategoria: balet, taniec klasyczny, baśń
- kto: Grupy baletowe RCKP
- reżyseria i choreografia: Monika Waga
- kostiumy: Barbara Lorens, "Piruet” Samborski
- scenografia: Katarzyna Bartuś

"Jaś i Małgosia” to spektakl baletowy opowiadający o rodzeństwie, które pozostawione w lesie przez rodziców trafia do chatki złej czarownicy. Całe widowisko to prezentacja szeregu kolejnych zdarzeń i perypetii głównych bohaterów, którzy nie tylko próbują wydostać się z pułapki, ale również szczęśliwe wrócić do rodzinnego domu. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o baśń napisaną przez braci Grimm pod tym samym tytułem. Całość dopełnia spektakularna scenografia oraz muzyka Wojciecha Kilara, której głównym zadaniem jest potęgowanie emocji widza: napięcia, lęku, zdziwienia czy zachwytu

Z kim współpracujemy: Grupy baletowe RCKP. Prowadząca grupy i autorka choreografii spektaklu Monika Waga to tancerka Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej w Warszawie, absolwentka UMCS w Lublinie Wydział Pedagogiki i Psychologii; Animator i Menedżer Kultury: Specjalizacja Taniec, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego: Podyplomowe Studia Choreograficzne w zakresie prowadzenia zespołów tanecznych.

"Jolka, Jolka pamiętasz” audycja muzyczna Studia Piosenki Swing

- dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat
- termin: 21 września 2021, godz. 11.00
- miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. ul. Kolejowa 1, Krosno - sala widowiskowa
- czas trwania: 60 min
- kategoria: koncert, historia polskiego rocka, polska muzyka rozrywkowa
- kto: Studio Piosenki SWING RCKP
- reżyseria: Lucyna Durał
- aranżacja: Grzegorz Przepióra
- prowadzenie: Robert Lenert

Repertuar jest retrospektywą twórczości jednego z najważniejszych twórców współczesnej muzyki popularnej, Romualda Lipki. To polski kompozytor i multiinstrumentalista, tworzący dla wielu polskich artystów sceny muzycznej, tj. Maryla Rodowicz, Anna Jantar, Irena Santor, Eleni, Urszula. Od lat 70. ubiegłego stulecia był związany z zespołem Budka Suflera (jako basista, klawiszowiec, a także kompozytor). Na bazie jego twórczości powstało wiele coverów utworów, które są śpiewane przez różne pokolenia. Audycja będzie dotyczyła nie tylko życia i twórczości Romualda Lipki, ale również gatunków muzycznych, w których tworzył artysta

Z kim współpracujemy: Studio Piosenki SWING działa od kilkunastu lat i wykształciło wielu adeptów sztuki wokalnej. Instruktorem młodych wokalistów jest Lucyna Durał, która jest równocześnie reżyserem i pomysłodawcą koncertu. Rozpiętość wiekowa uczestników zajęć jest bardzo duża. Najmłodsi mają po 7 lat, najstarsi są już studentami. Wielu z młodych wokalistów SP SWING zdobyło laury konkursów i festiwali różnego stopnia. Z powodzeniem uczestniczą w tak popularnych teraz programach telewizyjnych, jak: The Voice of Poland, Szansa na Sukces czy Mam talent. Studio Piosenki SWING koncertuje na Słowacji, Węgrzech czy na Ukrainie. Wokalistom towarzyszy zespół muzyczny pod kierunkiem Grzegorza Przepióry - absolwenta AM we Wrocławiu, na stałe pracującego w RCKP. Audycję poprowadzi Robert Lenert - dziennikarz muzyczny, dyrektor artystyczny Galicja Blues Festival; w ankietach BLUES TOP (kategoria harmonijka ustna) uznawany za jednego z najlepszych harmonijkarzy.

"Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

- dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat
- termin: 7 października 2021, godz. 10.00
- miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno - sala widowiskowa
- czas trwania: 70 min
- kategoria: teatr, historia, społeczeństwo
- kto: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
- reżyseria: Beniamin Bukowski
- scenografia: Katarzyna Stochalska
- światło i multimedia: Eliasz Styrna
- obsada: Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Robert Żurek, Robert Chodur

Ulmowie. Rodzina jakich wiele żyło przed wojną w podkarpackich wioskach. Zwykli ludzie w czasie pokoju, w czasie wojny zdobyli się na czyny, które historycy określają mianem heroicznych, upamiętnianych przez muzea. Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga.

Z kim współpracujemy: Teatr im. Wandy Siemaszkowej jest jedynym zawodowym teatrem dramatycznym działającym od 70 lat na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Jest instytucją artystyczną o podstawowym znaczeniu dla działalności kulturalnej w województwie. Oferuje mieszkańcom szereg propozycji repertuarowych. Spełnia ważną rolę w kształtowaniu życia kulturalnego w południowo-wschodniej Polsce: oprócz produkcji spektakli, prowadzi Szajna Galerię, organizuje znaczący konkurs o zasięgu międzynarodowym - Biennale Plakatu Teatralnego oraz jest organizatorem dwóch ogólnopolskich przeglądów teatralnych - Rzeszowskich Spotkań Teatralnych (od 2014 roku w formule Festiwal Nowego Teatru) i Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Od wielu lat prowadzi także aktywną działalność edukacyjną.

"Bajki robotów”

- dla kogo: dla dzieci od 6 lat
- termin: 27 października 2021
- miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno - sala widowiskowa
- czas trwania: 60 min
- kategoria: teatr, elektroanimacja w teatrze lalek, literatura hard science fiction
- kto: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
- adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
- muzyka: Andrzej Smolik
- obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński

"Bajki robotów” to zbiór historii, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadujemy się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących, o gwiazdach, planetach i czarnych dziurach, ale także o elektrycerzach, kambuzelach i murkwiach… Bohaterami spektaklu są dwaj przyjaciele: roboty Trurl i Klapaucjusz, którzy wyruszają w kosmiczną podróż. Po drodze spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, jak m.in. elektroniczny poeta Elekrybałt czy maszyna, która robi wszystko na literę "n”. Błyskotliwe i pełne humoru opowieści Lema mimo upływu lat znakomicie komentują naszą współczesność i naturę ludzką. Aktorzy stosują elektroanimacje oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin - jedynym instrumencie, na którym się gra bez jego dotykania.

Z kim współpracujemy: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku to jedyny teatr lalkowy w Trójmieście. Realizujemy repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza, całego kraju i zagranicy. Co roku wystawiamy blisko 300 spektakli, które ogląda ponad 55 tysięcy widzów. Powstają u nas przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Miniatura podejmuje także działania nietypowe, jak np. produkcja detektywistycznego serialu teatralnego oraz działania mające na celu wyjście w przestrzeń publiczną miasta, m.in. spektakle plenerowe.

"Patrick the Pan”

- dla kogo: młodzież licealna
- termin: 30 listopada 2021, godz. 11:00
- miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno - scena
- czas trwania: 60 min
- kategoria: muzyka, projekcje multimedialne
- kto: Zespół Patrick The Pan

Piotr Madej najlepiej to artysta piszący i wykonujący piosenki w języku polskim. Największym atutem jego płyt okazały się doskonale napisane teksty. Należy wspomnieć, że jest on przykładem osoby, którą w Ameryce z podziwem określa się mianem self-made man. Nazwa ta odnosi się do ludzi, którzy sukces jaki do tej pory osiągnęli zawdzięczają sobie i swojej ciężkiej pracy. Artysta swój debiutancki album napisał, skomponował i nagrał w zaciszu własnego pokoju. Słowa do utworów artysty doskonale oddają jego wrażliwość, ale również idealnie wpisują się w nurt współczesnej muzyki alternatywnej. Inspiracje tak naprawdę czerpie z twórczości dobrze znanych i lubianych zespołów tj.: Radiohead, Myslovitz, Lenny Valentino, czy z utworów Artura Rojka. W muzyce tworzonej przez Piotra Madeja można doszukiwać się islandzkiej wrażliwości, brytyjskiej sceny progresywnej, jak również amerykańskiego, alternatywnego country.

Z kim współpracujemy: Patric the Pan to zespół krakowskiego artysty Piotra Madeja, w skład którego wchodzą - oprócz niego - Kuba Duda (gitara elektryczna i basowa, śpiew) oraz Adam Stępniowski (perkusja, sampler, śpiew). W 2012 roku wydał swój debiutancki album. Od 2014 związany z wytwórnią muzyczną KAYAX. Występował m.in. na Open’er Festival oraz na Off Festival. Jest również autorem muzyki do spektaklu teatralnego "Rytuał” w reżyserii Iwony Kempy wystawionego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
SZTUKA.OBECNY! Formularz zgłoszenia dla szkół: pobierz dokument

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  • autor: RCKP, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?