KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od przedszkoli po licea. BWA zachęca do korzystania z lekcji galeryjnych

Od przedszkoli po licea. BWA zachęca do korzystania z lekcji galeryjnych Fot. BWA Krosno

Kiedy po raz pierwszy odwiedzić galerię sztuki? BWA Krosno zaprasza do współpracy nauczycieli od przedszkoli po licea.

REKLAMA


Pierwsza wizyta w galerii sztuki, gdy jest już się dorosłym, może być szokiem. Sztuka - tak samo jak sport, muzyka czy szachy - ma swoje zasady i żeby ją pokochać, warto się nią zainteresować jeszcze w szkole, a nawet w przedszkolu. Dlatego BWA zachęca nauczycieli i nauczycielki z różnych poziomów edukacji do korzystania z lekcji galeryjnych.

Sztuka to podstawa, nie tylko ta programowa - zgodnie z tą zasadą BWA Krosno przygotowało propozycje w formie zestawów edukacyjnych, będących nie tylko lekcjami na ekspozycji (lekcjami galeryjnymi), ale też spotkaniami poszerzonymi o aktywne zajęcia w sali audiowizualnej, wpisującymi się w program nauczania dostosowany do konkretnej grupy wiekowej.

Proste i krótkie zajęcia na różnych poziomach edukacji pomagają wytłumaczyć dzieciom i młodzieży, w jaki sposób sztuka może zagościć w ich życiu na stałe. Lekcje takie zawsze są oparte o obecną ekspozycję, pomagają doświadczyć sztuki i nauczyć się jej języka.

- "Sztuka nie jest obcym światem, może być oswojona i zrozumiała" - przekonuje Marek Burdzy z BWA Krosno.

Najbliższą okazją jest wystawa "Moja matka, moja córka", opowiadająca o losach kobiet, które swoje ambicje w świecie sztuki musiały pogodzić z rolą matek. Czy bliskie sobie kobiety wspierają się w byciu artystkami? Czy rozumieją artystyczne aspiracje swoich babć, mam, córek, wnuczek? Czy role społeczne kolidują z tworzeniem sztuki? Czy matka-artystka i córka-artystka mogą żyć ze sobą w zgodzie? Czy mogą żyć w poczuciu spełnienia i bez poczucia winy?

Na wystawie od października do stycznia prezentowane są prace 22 artystek z całej Polski. Grupy mogą wziąć udział w oprowadzaniu, a także tematycznych warsztatach i lekcjach galeryjnych dla osób w każdym wieku.

Autorką programu lekcji galeryjnych i osobą odpowiedzialną za jego realizację jest Katarzyna Solińska - historyk sztuki, edukatorka, muzeolog, animator. Autorka projektów edukacyjnych różnych dyscyplin sztuki realizowanych z dziećmi i młodzieżą szkolną. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (animacja i edukacja kulturalna) oraz konkursu w ramach konferencji "Sztuka edukacji. Sztuka zaangażowania" organizowanego przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki.

Czas trwania zajęć oraz liczebność grupy może zostać indywidualnie dopasowana do potrzeb.

Rezerwacje dla grup przyjmuje Katarzyna Solińska pod numerem telefonu: +48 13 43 261 87 (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

Informacje dodatkowe:
- więcej o samej wystawie - tutaj: "Moja matka, moja córka"
- pełna oferta edukacyjna BWA Krosno - tutaj: Bywaj w Galerii

  • autor: (BWA), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?