KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Pisanie wymaga dokładnych obserwacji..." - Katarzyna Ryrych o książkach dla młodzieży

"Pisanie wymaga dokładnych obserwacji..." - Katarzyna Ryrych o książkach dla młodzieży Fot. KBP

O tym jak ważne jest budowanie wartościowych relacji i jak skomplikowane mogą być życiowe historie - zarówno te w prawdziwe, jak i te opisywane na kartach książek - usłyszała młodzież na spotkaniach autorskich z Katarzyną Ryrych.

REKLAMA


W spotkaniach w Czytelni Głównej i Filii nr 4 KBP w dniu 5 października br. uczestniczyli uczniowie Szkół Podstawowych w Krośnie nr 6, nr 10 i nr 15, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie oraz Szkół Podstawowych w Bóbrce i Szczepańcowej.

K. Ryrych z wykształcenia jest anglistką, z zamiłowania poetką, pisarką i malarką. Zadebiutowała w 1981 r. tomikiem wierszy "Zapiski pewnej hipiski". Jej pierwszą książką skierowaną do młodego czytelnika był "Pamiętnik Babuni", a po niej przyszły następne: "Siedem sowich piór", "Wyspa mojej siostry", "O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych", "Denim blue", "Pepa w raju", "Koniec świata numer 13", "Jasne dni, ciemne dni", "Wilczek". Do tej pory wydała blisko siedemdziesiąt książek.


Fot. KBP

Jej powieści otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY. Jej książki zostały również wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Jest przyjaciółką kotów i psów i to właśnie kotu zawdzięcza pisanie prozy... i to właśnie historię kotki ze schroniska w Mielcu, od której zaczęła się historia jej pisania opowiedziała młodym czytelnikom na początku spotkania.

Pisarka zaprezentowała kilka książek pisanych właśnie z myślą o młodych, opisujących życiowe meandry nastolatków. "Każdy bohater jest inny, odmienny. To ludzie w Waszym wieku, które napotykają na różne życiowe przeszkody..." - mówiła.

Nie zawsze opisuje fikcyjne historie. Na podstawie prawdziwych wydarzeń oparła m.in. powieść "Bachor", którą zaprezentowała na spotkaniu.

K. Ryrych podkreślała również jak ważne jest, zwłaszcza kiedy pisze się o ludziach młodych, żeby być na bieżąco i wiedzieć czym młodzi się interesują, jakiej słuchają muzyki, jakiego używają słownictwa - "muszę szybko iść do przodu, tworzyć historię, które będą aktualne wczoraj, dziś i za dziesięć lat (...) bo to, że ktoś pisze wymaga dokładnych obserwacji tego co się dzieje dokoła" - mówiła.

Na zakończenie pisarka przeczytała fragment jednej z najnowszych książek pt. "O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa"

Spotkania z Katarzyną Ryrych odbyły się w ramach projektu "W książce jest moc!" dofinansowanym ze środków Ministra Kultura i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  • autor: MMachowicz / KBP

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?