KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Pakistan. Pogodzeni z losem", film Krośnianina, przedpremiera i spotkanie autorskie w Pub & Club Wyszynk

Rafał Gużkowski oraz Pub & Club Wyszynk zapraszają na przedpremierę filmu „Pakistan. Pogodzeni z losem”, filmu który ukazuje chrześcijańskie życie w Pakistanie, a tym samym, pokazuje codzienne życie Pakistańczyków. Wydarzenie, to również spotkanie autorskie z pomysłodawcą filmowego dokumentu. Przedpremiera filmu odbędzie się w Pub & Club Wyszynk w Krośnie przy ul. Okrzei 1 w czwartek, 23 lutego o godzinie 17:30. Wstęp bezpłatny.

REKLAMA


Dobiega końca produkcja filmu realizowanego przez mieszkańca Krosna Rafał Gużkowskiego „Pakistan. Pogodzeni z losem”. To średniometrażowy dokument o ludziach i mechanizmie współzależności, który jest w pewnym sensie formą współczesnego niewolnictwa.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Lahore drugim najbardziej zaludnionym mieście Pakistanu w styczniu 2022 r. w czasie pandemii COVID-19.

Kultura i sposób bycia ludzi z tamtej części świata jest obcy Europejczykom, którzy często zupełnie nie znają problemów tamtych ludzi.

Także religia - Islam, która jest religią państwową decyduje w pewnym sensie o możliwościach rozwojowych i statusie społecznym.

Z uwagi na ludzi dobrego serca, dzięki którym wyjazd na zdjęcia w ogóle był możliwy, a którzy chcą pozostać anonimowi udało się nakręcić materiał w miejscach, do których niezmiernie ciężko jest dotrzeć - mowa o fabrykach cegieł.

Do Pakistanu nie jeździ się turystycznie, a polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy w te części świata jeśli nie ma się konkretnego powodu. Obawa przed tym krajem jest spora, zwłaszcza gdy mówi się o nim w kontekście zamachów terrorystycznych i przestępstw pospolitych, które są tam na porządku dziennym, a przynajmniej tak to jest przedstawiane.

W kraju tym niewątpliwie nie można czuć się zbyt pewnie, ale dlatego że jest tam gwarno, do czego w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni. Do tego brudem na ulicach nikt się nie przejmuje, a ludzie mimo swojej życzliwości funkcjonują w oparciu o procedury i zasady działania przyjęte przez przywódców duchowych i rząd.

Niepewność jutra jest szczególnie zauważalna w enklawach chrześcijan. W całym Pakistanie chrześcijan jest ok. 4 mln. Ten film relacjonuje poniekąd jak żyją chrześcijanie, a zwłaszcza Ci pracujący w fabrykach cegieł.

Zdjęcia ukazują ludzi przy pracy, ale również ich codzienne funkcjonowanie w prowizorycznych domach, naukę dzieci w szkole, czy podczas zabawy. To co z pewnością zwraca uwagę to niezwykle skromne życie na granicy godności i człowieczeństwa.

Dzięki uprzejmości, a może i olbrzymiej odwadze dwóch naszych pastorów-przewodników dotarto z kamerą do jednego z obozów dla najbiedniejszych, w którym zamieszkują pakistańscy Romowie. Ludzie Ci dzieląc izby mieszkalne, a raczej podarte namioty ze zwierzętami domowymi funkcjonują na tonach śmieci. Mówi się, że Cyganie są wszędzie tacy sami i być może jest to prawdą niemniej, tu w Pakistanie warunki ich życia są opłakane, a przeżycie kolejnego dnia jest prawdziwym wyzwaniem.

Nie inaczej jest jeśli chodzi o chrześcijan odrabiający dług w fabrykach cegieł, którzy są, pisząc przewrotnie największymi bohaterami filmu, który powstał m.in. po to, aby zwrócić uwagę naszego społeczeństwa na fakt pracy za długi, która z racji warunków i zobowiązań umownych jest formą współczesnego niewolnictwa.

Pakistan należy do niechlubnej czołówki państw na świecie, w których po pierwsze występuje jeszcze niewolnictwo, a po drugie prześladowania chrześcijan określane są jako ekstremalne lub bardzo wysokie.

W filmie widać to gołym okiem, gdyż to właśnie przede wszystkim chrześcijanie, a w mniejszej części wyznawcy innych religii są pracownikami w fabrykach cegieł i wykonują tam ciężką pracę, za którą otrzymują skromne i nieadekwatne do zaangażowania wynagrodzenie. Mechanizm takiej zależności stworzyli majętni muzułmanie, którzy wykorzystują sytuację dorabiając się kosztem biednych ludzi sporych majątków.

Przyzwolenie społeczne na takie funkcjonowanie państwa jest dość powszechne, pomimo, że niewolnictwo w tym kraju jest prawnie zabronione.

Rafał Gużkowski w celu realizacji swoich filmów dokumentalnych łączy problematykę społeczną z walorami przyrodniczo-krajoznawczymi. Zwykle wybiera się w miejsca szczególne, często zapomniane lub nawet nieodkryte dla obiektywu kamery. Najczęściej są to tereny naszych Karpat, choć nie tylko. Członek Rady Programowej TVP Oddział w Rzeszowie. Współzałożyciel Karpackiej Grupy Filmowej.


Rafał Gużkowski. Fot. Dziennik Bałtycki / Jakub Steinborn

Pomysłodawca i uczestnik ekstremalnego spływu Kajakowego od źródeł do ujścia Wisłoka. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku. Jest laureatem wielu festiwali filmowych m.in. zdobywcą głównych nagród: W Międzynarodowym Festiwalu NNW Niezłomni Niepokorni Wyklęci, w Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Kina Niezależnego Opolskie Lamy.

Dołącz do wydarzenia na Facebook: "Pakistan. Pogodzeni z losem", film Krośnianina, przedpremiera i spotkanie autorskie w Pub & Club Wyszynk


Przedpremiera filmu odbędzie się w czwartek, 23 lutego o godzinie 17:30 w Pub & Club Wyszynk Krosno, ul. Okrzei 1 (Galeria Zawodzie). Wstęp bezpłatny. Patronat medialny nad wydarzeniem obejmuje portal KrosnoCity.pl, KrosnoSfera.pl oraz Krosno112.pl

Fot. archiwum prywatne autora

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?