KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Inne spojrzenie na kobietę - wystawa

Wacław Wantucha pokazuje na swoich fotografiach piękno kobiecego ciała. Ale artysta nie poprzestaje na rejestrowaniu ładnych ramion, piersi czy pośladków - ciało jest jedynie inspiracją do tworzenia obrazów zaskakujących i wyjątkowych. Prezentowane akty Wacława Wantucha to przede wszystkim fantastyczne fotografie. Nastrojowe i bardzo estetyczne czarno-białe zdjęcia wydobywają pięknie oświetlone elementy kobiecego ciała. Nie są to jednak zwyczajnie ładne fotografie nóg, piersi, ramion, pośladków czy innego fragmentu kształtnego ciała modelki.

REKLAMAWantuch odnajduje w kobiecym ciele piękno, ale to samo można napisać o każdym, fotografiku, którego twórczość skupia się na aktach i zdaje się, że nie jest to wyjątkowy komplement. O fotografiach można napisać coś więcej - artysta nie poprzestaje na czerpaniu piękna - ono jest jedynie inspiracją.

Dzięki wyobraźni wydobywa - z pomocą światła i elastyczności fotografowanego obiektu - kształty niesamowite i zaskakujące. Łączy odległe elementy ciała niespodziewanie, wbrew naturze biologicznej (ale zgodnie z naturą artystyczną), często z poczuciem humoru.

Efekt jest wyjątkowy i wart uwagi. Na ścianach Galerii wisi 33 fotografie i oczywiście nie wszystkie prace są tak błyskotliwe, ale z przekonaniem można napisać, że większość wywiera duże wrażenie. Z pewnością byłoby ono większe, gdyby fotografii było nieco mniej. Przygotowywanie wystaw i publikacji zawsze łączy się z pewnym kompromisem, który odbiorcy pozwala poznać szerzej twórczość autora.

Wacław Wantuch całą swoją działalność artystyczną postanowił skoncentrować na kobiecych aktach. Z jednej strony został zaszufladkowany jako fotografik kobiet, z drugiej jednak strony jest niewątpliwie perfekcyjny w tym, co robi.

Zdjęcia zostały wykonane w większości aparatami cyfrowymi: Olympus CAMEDIA 3030 ZOOM, Olympus CAMEDIA E-10, Olympus CAMEDIA E-20P, Leica Digilux 1.

Wacław Wantuch ciało kobiety traktuje podobnie jak rzeźbiarz glinę, z której tworzy niezwykłe kształty, bowiem akty w wykonaniu Wantucha często przybierają formy abstrakcyjne. Pomimo niezwykłych póz, jakie przybierają modelki, ciało kobiece nie traci nic ze zmysłowości i atrakcyjności.

Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest "kryterium pleców", czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma "zrobić plecy" - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie. Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna. Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona - napisał Jerzy Pilch.

Artysta urodził się w 1965 roku w Tuchowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się grafiką i fotografią artystyczną – specjalizuje się w aktach kobiecych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Jest autorem książki „ Kamień wawelski? „( wyd. Castor, Kraków 1992 r.), przygotował inscenizację teatralną „ Kamień, światło, dźwięk „ wystawioną w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 1992 r.

Wydał albumy fotograficzne:
„ Kraków „ ( wyd. Sepia Collection, Kraków 2001 ),
„ Akt „ ( wyd. Bosz, Olszanica 2003 ),
„ Kraków „ ( wyd. Art Partner, Kraków 2003 ),
„ Akt 2 „ ( wyd. Bosz, Olszanica 2006 ).

Wielokrotnie wystawiał indywidualnie swoje prace. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Zapraszamy na wystawę Wacława Wantucha – "Akt" – fotografia.
Termin : od 12 marca do 2 kwietnia 2010 r.
Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno, ul. Blich.

BWA

  • autor: BWA

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?