KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwa Oblicza Karpackiej Troi

W dniach 24-26 czerwca 2011 r., z niemal rocznym opóźnieniem spowodowanym zniszczeniami wywołanymi przez zeszłoroczną powódź, nastąpi otwarcie Karpackiej Troi – Skansenu Archeologicznego położonego w Trzcinicy, który od dawna wzbudza zainteresowanie turystów w całej Polsce. Program imprezy gwarantuje, że turyści, którzy w tych dniach odwiedzą skansen spędzą w nim niezapomniane chwile.

REKLAMA


Skansen Archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, które dostarczyło dotychczas ponad 160 tys. zabytków z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza i od dawna uważane jest za archeologiczny fenomen. Jest przy tym pierwszym w Polsce obiektem muzealnym, w którym połączono walory tradycyjnego skansenu archeologicznego oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Owo połączenie, zgodnie z tym co głosi misja Skansenu, sprawić ma, że milcząca za szkłem gablot archeologia ożyje i przemówi do turystów zrozumiałym językiem.

alt

Program 3-dniowej imprezy inaugurującej działalność placówki uległ pewnym zmianom w stosunku do tego z 2010 r. Obecny program koncentrował się będzie na dwóch głównych wydarzeniach. Pierwszym z nich będzie niezwykłe widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, które odbędzie się 24 czerwca 2011 r., stanowiące nie tylko wstęp do działalności obiektu, ale także do pierwszej edycji festiwalu archeologicznego noszącego nazwę Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, który rozpocznie się w sobotę 25 czerwca i potrwa 2 dni.


Film prezentujący prace przy montażu wystawy w Skansenie


Ok. 60 minutowy spektakl opowiadał będzie dzieje Karpackiej Troi od momentu powstania na wzgórzu w Trzcinicy pierwszej osady obronnej, co miało miejsce 4100 lat temu, aż po upadek grodu słowiańskiego ok. 1030 r. n.e. Połączy on scenerię górującego nad doliną majdanu grodziska i znajdujących się u jego stóp zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami odgrywanymi przez aktorów ubranych w stroje i wyposażonych w rekwizyty charakterystyczne dla danej epoki. Odbiór prezentowanego tematu ma natomiast ułatwić nowoczesna forma spektaklu, na którą złożą się projekcje filmowe, efekty świetlne, pirotechniczne i dźwiękowe. Wg Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – widowisko będzie wyjątkowym wydarzeniem dla archeologii i muzealnictwa polskiego.

alt

Dotychczas nikt bowiem nie prezentował tematu najdawniejszych dziejów ziem polskich w sposób, który pozwoliłby widzom niemal zobaczyć przeszłość na własne oczy i poczuć ją na własnej skórze. Autorami scenariusza, a jednocześnie reżyserami widowiska są Zdzisław Cozac (reżyser filmu dokumentalnego
o Karpackiej Troi), Jan Gancarski oraz Dawid Iwaniec. Twórcą elementów filmowych, które zaprezentowane zostaną podczas spektaklu jest Zdzisław Cozac, zaś za reżyserię i realizację światła odpowiedzialni są Kazimierz Krygowski i Robert Cieślik z krośnieńskiej firmy Megaton. W rolę aktorów wcielą się natomiast pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz członkowie Drużyny Wojów Wiślańskich Krak i zespołu Percival.

Ze względu na pojemność obiektu spektakl obejrzy na żywo jedynie ok. 800 osób, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie on w całości zarejestrowany przez ekipę filmową, co pozwoli na jego późniejsze udostępnienie szerokiej publiczności. Wstęp na widowisko będzie bezpłatny pod warunkiem posiadania rezerwacji. Prowadzona będzie ona końcem maja, lub na początku czerwca, a jej zasady opublikowane zostaną na specjalnej stronie internetowej imprezy otwarcia pod adresem: www.karpackatroja.pl/festiwal.

alt
„Karpacka Troja – Dwa Oblicza” – widowisko plenerowe (rys. Ł. Szozda)

Następnego dnia po widowisku rozpocznie się 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Impreza ta będzie jedną z największych imprez archeologicznych w Polsce, a jej kolejne odsłony odbywać się będą co rok. Nazwa festiwalu pochodzi od dwóch archeologicznych „twarzy” grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę każdej następnej edycji imprezy – pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu, druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego.

W programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ok. 1,5 godzinny występ projektu zatytułowanego „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” stanowiącego połączenie spektaklu i muzyki autorstwa zespołu Percival i Radbora, który odbędzie się w sobotę wieczorem i dostarczyć ma odpowiedzi na pytanie o źródła kultury ludów słowiańskich.

alt

Z pewnością wielką atrakcją będzie także obóz wojów wczesnośredniowiecznych, który na dwa dni rozbije się na terenie Karpackiej Troi i pozwoli turystom nie tylko na podglądanie, ale przede wszystkim na czynne uczestnictwo w swoim życiu. W pierwszej edycji imprezy udział weźmie ponad 200 odtwórców z całej Polski, prezentujących różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków, co sprawia, że w długi czerwcowy weekend Karpacka Troja stanie się archeologicznym centrum nie tylko Podkarpacia, ale całej Polski. Jan Gancarski przypomina także o bodaj największej atrakcji festiwalu, którą będzie możliwość zwiedzania po raz pierwszy nowocześnie przygotowanej wystawy obrazującej historię trzcinickiego grodu oraz grodziska Wały Królewskie i wczucia się w żyjących tam przed wiekami mieszkańców. Można będzie także wejść na zrekonstruowane wały i poczuć się jak wojownik sprzed wieków walczący o przetrwanie.

Serdecznie zapraszamy!

 

PROGRAM OTWARCIA SKANSENU ARCHEOLOGICZNEGO KARPACKA TROJA W TRZCINICY 24-26.06.2011 R.

PIĄTEK, 24.06.2010 R.*

21.30-22.00 – oficjalne otwarcie Skansenu dla turystów oraz wstęp do widowiska teatralno-multimedialnego. Krótka ceremonia oficjalnego otwarcia Karpackiej Troi dla turystów, a także kilka słów wprowadzających do widowiska.

22.00-22.45 – plenerowe widowisko teatralno-multimedialne pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza” - Ok. 60-minutowe widowisko plenerowe łączące elementy przedstawienia teatralnego i pokazu multimedialno-świetlnego, opowiadające dzieje grodu w Trzcinicy od jego powstania w początkach epoki brązu (ok. 2100 p.n.e.), aż po zniszczenie ok. 1030 r. n.e.

*wejście jedynie dla osób posiadających rezerwację (rezerwacja prowadzona będzie końcem maja lub na początku czerwca – jej zasady opublikowane zostaną na stronie internetowej imprezy otwarcia pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal) 

SOBOTA 25.06.2011 R., NIEDZIELA 26.06.2011 R.
1. KARPACKI FESTIWAL ARCHEOLOGICZNY „DWA OBLICZA” W TRZCINICY
W programie Festiwalu:

  • zwiedzanie Skansenu;
  • koncerty muzyki wczesnego średniowiecza;
  • pokazy stałe prezentowane przez odtwórców dawnych rzemiosł przez cały czas trwania festiwalu (wykonywanie narzędzi, broni, ozdób, odlewanie brązu, bicie monet, kowalstwo, strzelanie z łuku, wykonywanie instrumentów muzycznych itd.);
  • rekonstrukcje bitwy z udziałem ok. 100 walczących;
  • rekonstrukcje obrzędów słowiańskich (pogrzeb poległego księcia, obrzęd intronizacji, wróżby dotyczące urodzaju);
  • pokaz mody pradziejowej;
  • obóz wczesnośredniowieczny – namioty, własna kuchnia, działalność rzemieślnicza, prezentacja uzbrojenia, cykliczne bitwy;
  • konkursy dla publiczności (strzelanie z łuku, konkursy wiedzy o pradziejach i wczesnym średniowieczu).

Sobota, 25.06.2011 r.

10.00 – otwarcie pierwszego dnia Festiwalu oraz przedstawienie programu dnia
10.30 – koncert kapeli Trzcinicoki
11.30 – rekonstrukcja obrzędu intronizacji nowego księcia
12.30 – koncert zespołu Percival
13.30 – pokaz kulinarny kuchni wczesnośredniowiecznej wraz z degustacją potraw
15.30 – „Legenda o Ilji Muromcu” – opowieść o bohaterze tradycyjnej średniowiecznej opowieści epickiej 
16.30 – koncert zespołu Tryzna
18.00 – rekonstrukcja bitwy  oraz obrzędu pogrzebowego księcia
19.30 – pokaz pradziejowej mody
20.30 – „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” – koncert, którego integralną częścią jest opowieść o mitach i wierzeniach Słowian

Niedziela, 26.06.2011 r.

10.00 – otwarcie drugiego dnia Festiwalu oraz omówienie programu
10.30 – „Drzewo sięgające nieba” - opowieść na motywach legend i baśni węgierskich
11.30 – finały konkursów (pojedynki rycerskie oraz łucznicze)
12.30 – koncert zespołu Tryzna
13.30 – rekonstrukcja bitwy
15.00 – finały konkursów (pojedynki rycerskie oraz łucznicze)
16.00 – rekonstrukcja wróżb związanych z urodzajem na podstawie przekazów z Rugii
17.00 – „Troja - historia prawdziwa” – widowisko teatralne w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej Aula i chóru Soli Deo
18.00 – koncert zespołu Percival

Dawid Iwaniec

  • autor: Dawid Iwaniec

7 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?