Logo
Wydrukuj tę stronę

Polski Festiwal Narodowy Żarnowiec 2011

  • Autor:   red, Paweł Bukowski, Marek Wiatr
  • wtorek, 02, sierpień 2011 14:50
  • wielkość czcionki - - + +
  • 1 komentarz

W dniach od 8 do 11 września 2011 w przepięknej wczesnojesiennej scenerii odbędzie się już po raz siódmy „Polski Festiwal Narodowy Żarnowiec 2010”. Tegoroczny Festiwal zainauguruje spektakl „SŁODKIE LATA 20., 30… „ w wykonaniu Teatru, im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

REKLAMANa deskach zaprezentuje się także Teatr Polski z Bielska-Białej, Opera Śląska z Bytomia oraz aktor Teatru Nowego z Łodzi, Dariusz Kowalski i Marek Wiatr - artysta, śpiewak z Krosna.

Pierwsza edycja Polskiego Festiwalu Narodowego odbyła się w 2005 r. i od początku zyskała ogromne zainteresowanie i powodzenie. Festiwal, jedyny tego typu w Polsce, przyciąga corocznie do Żarnowca kilka tysięcy miłośników muzyki i teatru z Polski i za zagranicy. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne jest wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych, ponieważ odbywa się w Żarnowcu – miejscu szczególnym dla każdego Polaka jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki Marii Konopnickiej.

alt

W minionych latach na Festiwalu prezentowano twórczość polskich i zagranicznych kompozytorów oraz autorów w wykonaniu: Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery w Ostrawie, Starego Teatru w Krakowie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Poprzez koncerty upowszechniano polską kulturę narodową i wartości patriotyczne, a szczególnie twórczość autorki Roty i Muzeum.

W poprzednich edycjach Festiwalu można było obejrzeć spektakle operowe, operetkowe i teatralne m.in. Halka, Straszny Dwór, Skrzypek na dachu, Baron Cygański, Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka, Pan Tadeusz oraz wysłuchać recitali Wiesława Ochmana, Grażyny Brodzińskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Zespołu Ludowego „Mazowsze”. W koncertach patriotycznych wystąpili m.in. Janusz Zakrzeński, Teresa Lipowska, Wojciech Siemion.

Dodatkową atrakcją Festiwalu jest to, że wszystkie spektakle i koncerty odbywają się w naturalnej scenerii zabytkowego Parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

PROGRAM VII POLSKI FESTIWAL NARODOWY - ŻARNOWIEC, 8-11 września 2011

8 IX (czwartek), godz. 19.00 – plener
SŁODKIE LATA 20., 30… – spektakl w wykonaniu Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Cena biletu 30 zł

9 IX (piątek), godz. 19.00 – plener
SZWEJK – spektakl w wykonaniu Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
Cena biletu 30 zł

10 IX (sobota), godz. 19.00 – plener
EMMERICH KÁLMÁN, KSIĘŻNICZKA CZARDASZA – Opera Śląska w Bytomiu
Cena biletu 30 zł

11 IX (niedziela), godz. 17.00 – plener
W HOŁDZIE MARII KONOPNICKIEJ – koncert patriotyczny poświęcony poetce w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Narodowego w Warszawie oraz z udziałem aktora Teatru Nowego w Łodzi Dariusza Kowalskiego
Cena biletu 30 zł

11 IX (niedziela), godz. 19.00 – plener
MAREK WIATR I JEGO GOŚCIE – W KRAINIE OPERETKI I MUSICALU – koncert charytatywny w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Muzycznego w Gliwicach, Krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Koncert i aukcja malarstwa na rzecz Stowarzyszenia Amma-Polska.
Zebrane środki zostaną przekazane na Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie
Wstęp wolny

Karnety w cenie 80 zł (upoważniające do wstępu na wszystkie koncerty Festiwalu) oraz bilety do nabycia w:
– Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, tel. (13) 43 520 13; 43 808 35
– Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie,  ul. Kolejowa 1, tel. (13) 43 218 98
– Jasielskim Domu Kultury, ul. H. Kołłątaja 1, tel. (13) 44 351 50
– Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu, tel. (13) 43 520 81

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal KrosnoCity.pl

red,
Paweł Bukowski - Dyrektor Muzeum
Marek Wiatr - Dyrektor Artystyczny

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020