KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spektakl "Hamlet" w wykonaniu Walnego Teatru

W piątkowy wieczór, 26 sierpnia 2011, w ramach Karpackich Klimatów, wystąpi Walny Teatr ze spektaklem "Hamlet". Przedstawienie odbędzie się o godz. 24.00, w ramach plenerowej pracowni lalkarskiej ustytuowanej przy ul. Piłsudskiego.

REKLAMA


alt

Hamlet

(premiera 9.10.2010, Międzynarodowy Festiwal Teatralny ANIMO, Kwidzyn)
Reżyseria, adaptacja, scenografia – Adam Walny
Muzyka – Lars Kynde
Praca z tekstem, światła – Marek Zięba
Plakat – Przemysław Wojtaś
Używane techniki lalkarskie – marionetki podwodne oraz lalka bunraku

Hamlet – nawiedzony zrządzeniem losu przez Ducha Ojca – przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – dotknięty Palcem Boga – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje odnaleźć siebie przy pomocy gry w obłęd i gry w ogóle. Hamlet to postać w nieustającej relacji z Duchem Ojca. Relację obrazuje animacja. Dramat, który przeżywa to dotkliwa nieprzystawalność świata Ducha i Materii oraz obcość materii świadomej Ducha i jej nieświadomej. Co robią tu inne postaci? Poloniusz, Król, Królowa. Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha (to świat podwodny) ale od niego zależny. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu mimo, że istnieją one w separacji. Hamlet w drodze do Ducha Ojca uwalnia żądze, lęki, obawy pozostałych postaci. Hamlet egzystuje jedną nogą w świecie Ducha, a duch to oddech – Hamlet jako jedyny nie jest zanurzony w wodzie. Ogranicza go tylko puste akwarium. Wyzwolić może go Duch Ojca.

alt

Walny Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Adam Walny jest autorem podręcznika do teatru lalek „Teatr Przedmiotu” (SDK 2007) oraz założycielem Instytutu Sztuki Lalkarskie i Teatru Przedmiotu w Ryglicach.

Adam Walny - lalkarz, reżyser, aktor. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie jako reżyser teatru lalek. W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (m.in. Liepaja, Villiandi, Alytus, Turnov, Łódź, Ostrów Wlkp., Toruń, Częstochowa, Poznań, Kwidzyn), ze spektaklami "Kuglarz i Śmierć", "Genesis", "Motyl", „Kamieniarz", "Misterium Narodzenia", "Dziadek". W roku 2009 zaadaptował "Przygody Münchhausena" Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem "Przygody barona Muenchausena" w łódzkim Teatrze Nowym.

alt

Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Dwukrotnie był stypendystą MKiDN. Od 2004 organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal "Święto Głupców". Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Chata z pomysłami", Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła.

umk

  • autor: umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?