KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wioska pigmejska w Krośnie

Już 11 września krośnieńska starówka zmieni się w tętniącą życiem wioskę pigmejską. Wybudowane zostaną prawdziwe pigmejskie domki, serwowane będą pączki afrykańskie i najprawdziwszy miód … prosto z Afryki. A to wszystko przy wtórze afrykańskich bębnów i w barwach strojów z Czarnego Lądu. Właśnie w ten sposób Parafia Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie chce uczcić 200-lecie konsekracji kościoła pw. Podwyższenia Krzyża.

REKLAMAS.O.S dla Afryki to inicjatywa kapucyńskich misjonarzy, której celem jest uzbieranie 60 000 tys. zł na zapewnienie wyżywienia i nauki dla 200 osieroconych dzieci w parafii Ndim w Republice Środkowej Afryki oraz 120 000 tys. zł na budowę szkoły w miejscowości Nzoro w Kongo. Do ofiarności na ten cel będą zachęcać misjonarze-kapucyni głoszący homilie w ośmiu parafiach krośnieńskich oraz wolontariusze kwestujący przy kościołach oraz na Rynku.

Od godz. 14.00 Kapucyni zapraszają do wspólnej zabawy. Na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego stanie pięć chat wybudowanych dokładnie tak, jak robi się to w Afryce. Każdy będzie mógł zajrzeć do ich wnętrza, aby sprawdzić, jak mieszkają i żyją Pigmeje. Dla odważnych przygotowana zostanie afrykańska przebieralnia, w której będzie można przymierzyć prawdziwą pigmejska spódniczkę i zrobić sobie w niej zdjęcie.Zostaniemy zaproszeni do degustacji afrykańskich potraw: charakterystycznego miodu i manioku, który jest podstawowym pokarmem Pigmejów.

alt

Przy Piwnicy pod Cieniami wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnego oraz nowoczesnego tańca afrykańskiego oraz w warsztatach bębniarskich prowadzonych przez czarnoskórego Ricky`ego-Lion`a z Konga. Zaś w Piwnicy pod Cieniami będzie można zobaczyć eksponaty misyjne z wielu państw Afryki.

alt

Krośnieńska Ciuchcia zabierze mieszkańców Krosna na niezwykłą podróż przez poszczególne atrakcje przygotowane w ramach akcji: Afrykę Nowaka, muzeum afrykańskie, malowanie twarzy, przymierzalnie strojów pigmejskich, safari na quadach, aż do wioski pigmejskiej, w której będzie okazja skosztować kuchni Czarnego Lądu.

alt

Po zmroku rozpocznie się impreza w świetle ognia i przy rytmach tam-tamów. Na scenie wystąpi: Maleo Reggae Rockers, Bongo Bongo oraz zespół Chłopacy.

alt

Podczas niedzielnej imprezy na Rynku będzie można również wziąć udział w licytacji, a także porozmawiać z uczestnikami wyprawy podążającej śladami Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-36 samotnie objechał Afrykę. W ośmiu parafiach krośnieńskich będą głoszone homilie o afrykańskich misjach połączone ze zbieraniem datków na misje.

alt

Zebrane w ten sposób pieniądze pozwolą na realizację kilku przedsięwzięć m.in.: projekt i budowę szkoły oraz zapewnienie wyżywienia oraz nauki dla 200 dzieci z Nzoro w Republice Środkowoafrykańskiej. Koszt projektu i budowy szkoły to ok. 120 000 zł a roczny koszt utrzymania dziecka to 300 zł. W sumie, na ten cel potrzeba 180 000 zł. Z prostego wyliczenia wynika, że utrzymanie jednego osieroconego dziecka w szkole, zapewnienie mu jednego posiłku w ciągu dnia, umożliwienie nauki, zakup przyborów szkolnych i otoczenie go opieką nauczyciela kosztuje 1 zł dziennie.

Jeżeli możesz i chcesz pomóc, zapraszamy do wspólnej zabawy - całkowity dochód ze wszystkich atrakcji Dnia Misyjnego S.O.S. Krosno dla Afryki przeznaczony zostanie na Kapucyńskie Misje w Afryce.

alt

Możesz też wpłacić dowolną kwotę na nasze konto: Sekretariat Misyjny Braci Kapucynów, ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków, PKO BP: 97 1020 2892 0000 5502 0016 6371 z dopiskiem „SOS dla Afryki”.

Sabina Bęben
fot. www.kapucyni.pl; www.czadowatablica.pl

 • autor: Sabina Bęben

2 komentarzy

 • ...

  ile to jest 60 000 tys. zł??
  60 000 000 ??? a może po prostu chodziło 60 tys zł??
  nie da się tego jakoś łatwiej napisać?

  Zgłoś nadużycie ... piątek, 02, wrzesień 2011 14:15 Link do komentarza
 • KrosnoLudek

  Na pewno nie zabraknie ludzi na tak pozytywnej imprezie... :-)
  Salut dla was!!! I oby to nie była ostatnia ;-)

  Zgłoś nadużycie KrosnoLudek piątek, 02, wrzesień 2011 02:20 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?