Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Wspólna kolęda w Jedliczu

Zgodnie ze staropolską tradycją w okresie Bożego Narodzenia domostwa odwiedzali kolędnicy nazywani również przebierańcami, którzy przynosili domownikom życzenia wszelkiej pomyślności. Grupa kolędników nosiła różnego rodzaju maszkary, które wzbudzały strach wśród dzieci oraz gromki śmiech wśród dorosłych, był także turoń z kłapiącą paszczą oraz inni przebierańcy.

REKLAMA
Nie mogło zabraknąć kolorowej gwiazdy. Ta tradycja choć tak pielęgnowana przez naszych dziadków czy też rodziców pomału zanika. Coraz rzadziej można na drogach spotkać kolorowe grupy kolędników, których śpiew roznosi się po całej okolicy. By przypomnieć, jak to dawniej bywało i odświeżyć dla wielu już zapomniane polskie tradycje czternastego stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedliczu odbyło się spotkanie dla mieszkańców gminy, podczas którego wspólnie kolędowano.

alt

Zanim przystąpiono do wspólnego kolędowania na scenie wystąpiły Panie z zespołu „Dłużanki”, które przedstawiły scenkę rodzajową „Z kolędą przez gminę”. Zgodnie z tradycją był turoń, błazen, gospodarz, biedak  oraz kolorowa gwiazda betlejemska. Ze szczyptą dobrego humoru kolędnicy winszowali „domownikom”, którzy licznie zgromadzili się w GOK-u.

By tradycji stało się zadość przyjęto ich należycie i częstowano smakołykami. Po przedstawieniu przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz Miejskiego i Osiedlowego Koła Kobiet przygotowały i wykonały kolędy, zachęcając wszystkich do wspólnego śpiewania.
Byli również tacy, którzy wspomagali się instrumentami. Gospodynie przygotowały także domowe ciasteczka, którymi częstowały wszystkich obecnych na spotkaniu.

Gmina Jedlicze

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj