KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szczęśliwego Nowego Roku

W niedzielę 15 stycznia mieliśmy okazję zobaczyć barwne i pełne radosnych akcentów widowisko przygotowane przez Prywatną Szkołę Muzyczną I i II stopnia PRO MUSICA w Krośnie z okazji XX Wielkiego Koncertu Noworocznego.

REKLAMAPo życzeniach skierowanych do publiczności, wśród której był wice prezydent Bronisław Baran z małżonką, Stanisław Słyś przewodniczący Rady Miasta Krosna oraz liczni przedstawiciele Rady Miasta Krosna, w sali widowiskowej RCKP zabrzmiała muzyka klasyczna.

alt
Wszyscy wykonawcy koncertu

Na początku usłyszeliśmy optymistyczny i wesoły utwór Józefa Haydna. Rondo z koncertu fortepianowego G- dur zagrała razem z  orkiestrą  Pro Musica niezwykle uzdolniona Jagoda Tomkiewicz uczennica V klasy fortepianu szkoły PRO MUSICA. Dyrygowała Anna Münzberger .

alt
Koncert fortepianowy, solo Jagoda Tomkiewicz, dyr. Anna Münzberger

Gdy przebrzmiały owacje publiczności gromko oklaskującej młodą pianistkę, orkiestra pod dyrekcją Doroty Münzberger – Gąbki wykonała balladę bluesową ”Yesterdays”- Jerome Kern’a. Partie solowe zagrali: Krzysztof Dziamba na saksofonie tenorowym i Radosław Stencel na wiolonczeli. Potem orkiestra zagrała muzykę do filmu „Nazywam się Nobody” oraz motyw przewodni (Here’s to you) z filmu „Sacco and Vanzetti” jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej Ennio Morricone. Te dynamiczne, ale ciepłe i liryczne melodie stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Wykonane utwory, na orkiestrę Pro Musica, zaaranżował Wojciech Gąbka – prowadzący orkiestrę.

alt
Chór i orkiestra Pro Musica

W ten świąteczny nastrój świetnie wkomponowała się solistka Ola Szmyd – uczennica IV roku wydziału wokalnego Szkoły Muzycznej PRO MUSICA II stopnia, wykonując willanelę de Laquo ”Jaskółka”. Pięknym sopranem opowiedziała o dziewczynie, która zazdrościła jaskółce skrzydeł, dzięki którym czuła się swobodna i wolna.

alt
Aleksandra Szmyd - sopran

Potem nastrój zmienił się na jeszcze bardziej świąteczny, a to za sprawą chóru, który wraz z orkiestrą wykonał dwie pastorałki: „ A cóż z tą dzieciną” oraz „Jam jest Dudka Jezusa Małego”. Może dlatego, że są rzadko wykonywane, podobały się tak bardzo publiczności. Wielkimi brawami nagrodzono wykonawców i dyrygentkę Aleksandrę Fiołek – Matuszewską.

I chociaż Święta Bożego Narodzenia  upłynęły w tym roku bez oznak zimy, grupy taneczne przeniosły publiczność w świat „Zimowych marzeń” do których układ choreograficzny przygotowała  znana dobrze krośnieńskiej publiczności Lucyna Durał.

alt
Zimowe marzenie - układ baletowy

Zimowy pejzaż ilustrowały też najmłodsze grupy baletowe, ukazując ruchem i spontanicznym wykonaniem radość płynącą  z zabaw zimowych.

Pierwszą część koncertu zakończyła najstarsza grupa taneczna wykonując taniec SING, SING do kompozycji Benny Goldmana zwanego królem swingu. Na szczególne podkreślenie zasługują solowe tańce w wykonaniu absolwentek szkoły Joanny Zmarz i Klaudii Zachuty, które specjalnie na ten moment przyjechały z obecnie macierzystych miast: Warszawy i Poznania.

Po przerwie zdecydowanie zmieniła się scenografia i nastrój. Przecież zima najpiękniejsza jest w górach, dlatego pewnie pani Anna Kamalska „zorganizowała” Piknik w Zakopanem. Wybrali się tam uczniowie klas wokalnych szkoły II stopnia PRO MUSICA i zaśpiewali, jak na „górali” przystało. Hej!  Usłyszeliśmy o „Heńku” w wykonaniu Aleksandry Blicharczyk i Estery Turek, a Paweł Nikody pojechał na wycieczkę śpiewając piosenkę „Rower”. Kasi Osękowskiej podobały się  górskie krajobrazy, bo z patosem zwracała się do gór , stylizując na modlitwę piosenkę „ Hej, góry!” Tylko Paweł Nikody tęsknił za stolicą i przekomarzał się z góralem śpiewając „Sen o Warszawie”.

alt
Grupa wokalna Szkoły Muzycznej Pro Musica II st.

Potem była „Polka” zaśpiewana przez Monikę Nowotyńską i Damiana Michniewskiego  i  ogromna tęsknota za ukochanym wyrażona przez Monikę Nowotyńską w piosence „Za wielkim morzem Ty”. Wiadomo, górale często emigrują za wielką wodę. Duże emocje wzbudziło wykonanie Gabrieli Siemion znanej piosenki „Gdzie ten, który powie mi.”  Widowisko zakończyły Karolina Mrozek i Katarzyna Kilar utworem „Czerwone korale”.

Na wielki finał zarezerwowano „Happy New Year” zaśpiewane przez ulubienicę publiczności Esterkę Turek  i wszystkich wykonawców koncertu. Oczywiście były podziękowania dla sponsorów i przychylnych szkole władz miejskich oraz pracowników RCKP. Tradycyjnie zakończono koncert bisem i obietnicą kolejnego koncertu.

Na wspólny sukces koncertu pracowali wszyscy nauczyciele szkoły Pro Musica.
Współorganizatorami koncertu byli: Urząd Miasta Krosna i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

Sponsorzy koncertu:
MPGK Krosno, Galeria EliJot, Delikatesy Centrum, Skoda Auto Robert Miś, KPB, PGNiG Technologie sp. z o.o. w Warszawie oddział Naftomet w Krośnie, Budownictwo Naftowe Naftomontaż  PGNiG Krosno, Glass Studio Habrat.

Pro Musica
Foto: Piotr Grudysz

  • autor: Pro Musica

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?