KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zawody balonowe - tradycja i prestiż

Rozpoczęły się XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (27.04.2012). Uczestniczy w nich 25 załóg, w większości są to ekipy z Polski, choć na liście startowej nie brakuje przedstawicieli z Litwy i Węgier. W piątkowy wieczór, zawody oficjalnie otworzył z-ca prezydenta Miasta Krosna, Bronisław Baran oraz prezes Fundacji Otwartych Serc, Zygmunt Jerzyk. Imprezę inauguracyjną poprowadził znany wszystkim krośnianom Stanisław Jagiełło.

REKLAMA


alt
Poranny start balonowy - 28 kwietnia 2012

Do naszego miasta przyjechało zdecydowanie więcej uczestników zawodów niż w ubiegłym roku i w latach poprzednich, choć zdarzało się, że w Krośnie było nawet  50 załóg, ale wówczas były to Mistrzostwa Polski.

Przypomnijmy, iż pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Mimo odejścia do wieczności Pani Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji „Otwartych Serc” imienia pomysłodawczyni, możemy uczestniczyć już w XIII Górskich Zawodach Balonowych.

alt

Kiedy wiele lat temu, pierwszy balon uniósł się w powietrze, to on utożsamiał w sobie przede wszystkim moc człowieka, który potrafił pokonać siły natury. Dzięki również tej naturze wzbił się w powietrze. Ale przez te lata balony były też kojarzone z naszą polską cechą, cechą romantyzmu. Ale od 13 lat balony są też kojarzone z Krosnem. Wielkie podziękowanie dla organizatorów, Fundacji „Otwartych Serc”,  która przez te lata podjęła się tego, aby organizować w Krośnie zawody balonowe i już po raz kolejny te zawody są odbywane. – mówił podczas inauguracji z-ca prezydenta, Bronisław Baran.

alt
Bronisław Baran: Jestem zaszczycony, że mogłem powiedzieć, iż 13 edycja Górskich Zawodów Balonowych
organizowanych w Krośnie w ramach „Balonów nad Krosnem” jest rozpoczęta.

Tradycja i prestiż
Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją atrakcyjność z każdym następnym rokiem. Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, a także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

alt
Sponsor Generalny XIII Górskich Zawodów Balonowych - PGNiG Technologie

W imieniu Pana Piotra Przytockiego, Prezydenta Miasta Krosna, chciałem bardzo serdecznie powitać uczestników XIII edycji Górskich Zawodów Balonowych. To, że tak licznie przyjechaliście do Krosna świadczy o tym, że marka tych zawodów, marka i wizerunek miasta oraz sprawność organizatorów przekonała Was do tego, żeby przyjechać i być razem z nami na tej kolejnej edycji zawodów balonowych. – mówił z-ca prezydenta Bronisław Baran.

Latanie balonem to też sport
Balony na ogrzane powietrze, a z takimi mamy tu do czynienia, z uwagi na tak zwaną termikę, mogą wznosić się w powietrze tylko rano i wieczorem. Zawodnicy śpią bardzo krótko, ponieważ już o 5:00 rano muszą zgłosić się na hali na tak zwany briefing poranny, na którym dyrektor sportowy przedstawia zasady rozgrywanych konkurencji  w danym locie.

alt

Groźnym przeciwnikiem dla rozegrania konkurencji jest wiatr. To on przeważnie dyktuje warunki. Klimat i ukształtowanie terenu, w którym przyjdzie zmierzyć się zawodnikom nie należy do łatwych, tutaj liczy się duże doświadczenie i jeszcze większe umiejętności.

W danym locie rozgrywanych jest kilka konkurencji, ale najprościej mówiąc, w sportach balonowych zasada polega na tym, by jak najbliżej dolecieć do celu, jednego lub kilku. Nie jest to łatwe, zwłaszcza u nas, gdzie zawody nie przypadkowo nazywają się górskie. My, jako mieszkańcy ziemi krośnieńskiej, te nasze góry traktujemy jakby z lekkim lekceważeniem, ale dla baloniarzy warunki u nas są bardzo trudne, wiatry zmienne, porywiste. Już wielokrotnie musieliśmy odwoływać nasze konkurencje z uwagi na zbyt duże niebezpieczeństwo uczestników zawodów. – mówi Zygmunt Jerzyk.

alt

Nowa kadra i międzynarodowy personel
W 13 edycji zawodów organizatorzy dokonali szeregu zmian personalnych z myślą o uatrakcyjnieniu rozgrywanych konkurencji. Stanowisko dyrektora sportowego objął Witold Filus, człowiek który wielokrotnie startował w Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie, wielokrotnie je wygrywał, a w 2009 zdobył na naszej Ziemi Mistrzostwo Polski. Cieszę się z tego, że zostałem tu zaproszony jako dyrektor sportowy. Miejsce jest mi to szczególne miłe. Znam Krosno od wielu lat i myślę, że mi to ułatwi poprowadzenie tych zawodów. – mówi Witold Filus. Chcemy rozegrać zawody w taki sposób, żeby nie tylko mieć przyjemność z latania, żeby to nie była tylko przyjemność dla nas i żeby to nie były tylko i wyłącznie zawody sportowe. Chcemy tu dla mieszkańców Krosna zrobić przepiękny pokaz podniebny, pokazując kolorowe żeglujące balony, które będą przelatywać nad Państwa głowami. Chcemy, żeby te wrażenia były niezapomniane. - dodaje.

alt
Witold Filus - dyrektor sportowy oraz Stanisław Jagiełło - prowadzący.

Funkcja asystenta dyrektora sportowego została powierzona Igorowi Łobaczowi z Ukrainy, zaś stanowisko głównego sędziego obejmuje Litwin - Deividas Pinkevicius.

Zawodnicy - nie po raz pierwszy
Jak w latach poprzednich, tak i obecne XIII Górskie Zawody Balonowe rozgrywane są o Puchar Redaktora Naczelnego Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska”. Sportowa obsada baloniarzy to już tradycja. Po raz trzynasty w zawodach balonowych bierze udział Dariusz Zarzycki (Areoklub Łudzki), jednocześnie zwycięzca XII edycji zawodów. Do grona szczęśliwej trzynastki dołącza również Witold Walawski z Areoklubu Stalowowolskiego. Dwunasty raz startuje Zbigniew Jagodzik (Areoklub Leszczyński), Adam Jaskólski (CSW Wiedza) bierze udział już po raz jedenasty. Swoją obecnością XIII zawody zaszczyca pilot kobieta, Ewelina Helak z Areoklubu Wrocławskiego.

alt

Balony kiedyś i teraz
W ostatnich latach sporty balonowe przeżywają ogromny rozkwit.  Majestatyczna potęga balonów czyni je źródłem niezapomnianych doznań.  Człowiek od niepamiętnych czasów starał się posiąść sztukę latania lub  zbadać jej tajniki. Pod koniec XVIII wieku skonstruowano pierwszy balon  ogrzany powietrzem, który wyniósł człowieka w przestrzeń. Od tego czasu  użytkownicy balonu mają możliwość przeżywać swoje pasje. Podziwiać świat  magii i romantyzmu. Doznają niezapomnianych wrażeń, wrażeń w postaci nieba i pięknych widoków ziemi. Piękno łączą z profesjonalizmem, jakie  wymagane jest od pilotów balonowych. Pilotom balonowym mało było wrażeń i postanowili sprawdzić się w rywalizacjach sportowych.

alt

Od lat 70. organizowane są na świecie rożne  zawody rangi Mistrzostw Świata, Europy i Kraju.

Zapraszamy wszystkich do dopingowania swoich faworytów w tegorocznych zawodach oraz do udziału w imprezach na krośnieńskim lotnisku, które będą trwały do 2 maja.

Mateusz Głód
Foto: KrosnoCity.pl

 • autor: Mateusz Głód

12 komentarzy

 • tylko ja

  Jaki mały błąd??? To GIGA bład ..po prostu wstyd. Dobrze ,że został zmieniony.Jak się nie wie to sie nie pisze. A co do calości i patronatu-to gratulacje.Tak trzymac.

  Zgłoś nadużycie tylko ja środa, 02, maj 2012 12:36 Link do komentarza
 • MGłód

  Witam!
  Nikt nie usunął Pana/Pani wpisu. Bynajmniej obecnie go nadal widzę. Bardzo bym prosił o opanowanie niepotrzebnych emocji, a samo porównanie do PRL, które Pan/Pani sugeruje jest dalekie.
  Dobrze, że mały błąd zwraca negatywną uwagę, szkoda że pozytywna całość nie wzbudza tak emocji.
  Pozostawiamy to do opinii czytelników.

  Pozdrawiam
  Mateusz Głód, Redaktor Naczelny.

  Zgłoś nadużycie MGłód wtorek, 01, maj 2012 20:14 Link do komentarza
 • tylko ja

  dlaczego zostal usuniety mój wpis???? odnośnie pomylki nazwiska?? ADAM GRUSZECKI!!! a było Kuszewski!! rece opadają..!!!! co to PRL???

  Zgłoś nadużycie tylko ja wtorek, 01, maj 2012 19:41 Link do komentarza
 • tylko ja

  Na litość boską ......ADAMA GRUSZECKIEGO a nie Kuszewskiego. Ręce opadają...

  Zgłoś nadużycie tylko ja poniedziałek, 30, kwiecień 2012 04:04 Link do komentarza
 • Jagus

  Genialnie się prezentują na naszym terenie! Pięknie! :)

  Zgłoś nadużycie Jagus sobota, 28, kwiecień 2012 18:33 Link do komentarza
 • haiti

  w ktorym miejscu byl ten wypadek?

  Zgłoś nadużycie haiti sobota, 28, kwiecień 2012 18:05 Link do komentarza
 • balonetka

  Faktycznie wspaniale się zaczęło od wypadku.Nie dam 5 groszy za to ,że do wypadku doszło z powodu składu załogi balonu.

  Zgłoś nadużycie balonetka sobota, 28, kwiecień 2012 17:59 Link do komentarza
 • :)))

  Piekny widok, wspaniała impreza!!

  Zgłoś nadużycie :))) sobota, 28, kwiecień 2012 17:52 Link do komentarza
 • Krystyna55

  Piękny poranek 28 04 2012 r zgotowała nam pogoda no i oczywiście cudowny przelot balonów .To zawodnicy -artyści pełzali w powietrznej przestrzeni po lazurowym niebie i dali się nacieszyć swym pięknym kunsztem przelotu nam mieszkańcom Krosna-dzięki im za to

  Zgłoś nadużycie Krystyna55 sobota, 28, kwiecień 2012 16:57 Link do komentarza
 • ster nik

  tylko lekko przekżywione są :) oj tam, ładnie jest. HDR lekki widzę :)
  I baloniki piękne !

  Zgłoś nadużycie ster nik sobota, 28, kwiecień 2012 16:52 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?