KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

XX wiek motoryzacji zawita w Krośnie

Już w najbliższą niedzielę, 6 maja o godzinie 11:00 na parkingu przy ulicy Legionów, odbędzie się Zlot Zabytkowych Pojazdów. Tradycyjnie nie zabraknie samochodowych perełek PRL’u, a także pojawią się motocykle i motorowery marek Simson, Romet czy Jawa. Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji.

REKLAMA


Pierwszy zlot został zorganizowany w sierpniu 2011, następny w listopadzie 2011. Planowane spotkanie, które miało odbyć się 1 kwietnia 2012 roku niestety pokrzyżowała pogoda. Organizatorzy liczą, że dzień 6 maja będzie tym szczęśliwym.

alt

W samym Krośnie na tak zwanych „żółtych blachach” (pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury) jest około 20 samochodów. Są to przeróżne auta, począwszy od Fiata 125p, po Warszawę, Mercedesa, Cadillaca, Forda, Volkswagena, Wartburga, Skodę czy Dodge, EMW.

Samochód DKW jest najstarszym autem zarejestrowanym w Krośnie z 1936 roku produkcji.

alt

W samym powiecie krośnieńskim można spotkać o wiele więcej zabytkowych pojazdów, które jeszcze do tej pory nie zostały wpisane do rejestru zabytków i jeździ do tej pory na tradycyjnych tablicach rejestracyjnych.

Jak mówią organizatorzy, zainteresowanie zlotem jest duże, gościmy pojazdy z Rzeszowa, Sanoka, Jasła, Ustrzyk Dolnych i oczywiście z naszych okolic.

A skąd pomysł na krośnieńskie zloty ? Jakub Krzanowski, jeden z organizatorów opowiada krótko: Gdy byłem z kolegą na jednym ze zlotów ogólnopolskich, wpadłem na pomysł, żeby robić takie spotkania w Krośnie. Pomysł był strzałem w dziesiątkę. Pierwsze spotkanie zabytkowych maszyn odbyło się w sierpniu 2011 roku, na którym zjawiło się około 40 zabytkowych pojazdów, później następne w listopadzie, gdzie odnotowaliśmy podobną liczbę maszyn. Pogoda pokrzyżowała plany na 1 kwietnia br., a w takich warunkach zlot kończy się nie powodzeniem, choćby dlatego, że bardzo dużo właścicieli swoich „skarbów” nie wystawia ich na złe warunki atmosferyczne.

alt

Jak podkreślają „zabytkomaniacy”,  te auta mają duszę i szczególnie ważne są dla tych, którzy posiadają je od początku w swojej rodzinie. To bardzo ważna pamiątka, z którą związane są wspomnienia, niekiedy po pradziadkach, a czasem nawet i po trzecim pokoleniu.

Organizatorzy poszukują sponsorów, aby móc na stałe i z dużym rozmachem wpisać Zlot Pojazdów Zabytkowych w kalendarzy wydarzeń miasta. W planach jest również zorganizowanie Ogólnopolskiego Zlotu właśnie w Krośnie, co wiąże się z dużym wkładem finansowym i zapleczem logistycznym.

alt

Przyjdź i zobacz najsłynniejsze egzemplarze XX wieku. Skórzana tapicerka, drewno i uroczy kształt, który już nigdy nie wyjedzie z fabryki, to wszystko już 6 maja 2012, parking przy ul. Legionów, godzina 11:00. Miejmy nadzieję że dobra aura pogodowa dopisze. W przypadku deszczu, zlot niestety się nie odbędzie. Zapraszamy !

Mateusz Głód
Foto: Jakub Krzanowski

  • autor: Mateusz Głód

9 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?