KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa "Malarstwo - Ireneusz Kopacz"

Wystawa „MALARSTWO - Ireneusz Kopacz” zaprezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w lipcu i sierpniu br. jest okazją do przedstawienia twórczości znakomitego współczesnego artysty wywodzącego się z Podkarpacia.

REKLAMA


Dr Ireneusz Kopacz, urodził się w 1967 roku w Jaśle. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Miejscu Piastowym, a kontynuował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dyplom z malarstwa uzyskał w Pracowni prof. Lecha Wolskiego w 1996 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1996 roku. W 1997 r. rozpoczął pracę jako asystent, a od 2004 adiunkt w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

alt

Od 1996 roku był członkiem, a od 2003 członkiem Zarządu Toruńskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace Ireneusza Kopacza nacechowane autentycznymi emocjami zrealizowane z pasją i doskonałym wyczuciem materii, przestrzeni i czasu, są dowodem jego niezwykłej wyobraźni artystycznej. Monochromatyczna gama kolorystyczna, zarówno w jego malarstwie, jak i grafice podkreślają dużą wrażliwość i syntetyczny sposób przedstawienia inspiracji. Doskonałą analizę twórczości Ireneusza Kopacza przeprowadził prof. Lech Wolski w katalogu zatytułowanym „Ireneusz Kopacz, STRUKTURY I COLLAGE”, wydanym w 2011 r. przez Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy: „Artysta poprzez swe „czułe anteny”, swoją wrażliwość wyraża w formie intymnej głębi świadomości, która mu została dana podczas kreatywnego kształtowania swojego świata sztuki.Jest to świat, w którym pośród bombardujących nas zewsząd środków komunikacji, autentyczna więź międzyludzka staje się czymś niezwykle trudnym i rzadkim, gdzie ta autentyczna komunikacja została zupełnie zniszczona, zatracona, a życie stało się bardziej samotne – od czasu, gdy w naszych domach rozpanoszyły się telewizory, radia, komputery i telefony. Kopacz swoim kameralnym malarstwem przemawia do nas jakby od wewnątrz, od siebie – tradycyjną formą, lecz współczesną tematyką obrazów. Autor w poetycki sposób proponuje odbiorcy, aby udał się z nim w świat swobodnie szybujących przestrzeni i wysublimowanej wyobraźni”.

Ireneusz Kopacz bierze czynny udział w życiu artystycznym, uczestnicząc w wystawach, plenerach i sympozjach, a jego prace znajdują się w wielu renomowanych muzeach i galeriach polski. Dorobek artystyczny Ireneusza Kopacza był prezentowany na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w: Warszawie, Toruniu, Stargardzie Szczecińskim, Rzeszowie, Grudziądzu, Bydgoszczy, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Jaśle, a także na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Za działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Wśród przyznanych mu wyróżnień znajdują się, m.in.: Praca Roku 1998 na Annale ZPAP Toruń,  Dzieło Roku ZPAP Toruń w 2001 r. I Nagroda w kategorii Rysunek, w 2003 i 2006 r. I Nagroda w kategorii Malarstwa, Indywidualne Wyróżnienie Rektora UMK w Toruniu prof. dr hab. Andrzeja Radzimińskiego za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie artystycznej w 2010 roku a także III Nagroda w Ogólnopolskim konkursie „Biennale malarstwa Ogrody 2006”, Wyróżnienie Honorowe w ogólnopolskim konkursie „Homo Quadratus Ostroviensis 2006”, III Nagroda w ogólnopolskim konkursie „7 Biennale Małych Form Malarskich 2007”, I Nagroda na II Wystawie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko – Pomorskiego „Polygonum 2010”, III Nagroda w Międzynarodowym konkursie „Homo Quadratus Ostroviensis 2010”.

Krzysztof Gierlach
Muzeum Podkarpackie

  • autor: Krzysztof Gierlach, Muzeum Podkarpackie

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?