KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kulturalny piec - muzyka, multimedia i 1000 stopni Celsjusza

Już w tą sobotę rozpoczyna się cykl imprez łączących muzykę i multimedia… z pokazami produkcji szkła. Projekt ten zwany Kulturalnym Piecem realizowany będzie przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, które w swojej działalności chce sięgać po oryginalne rozwiązania. Najbardziej charakterystycznym elementem przedsięwzięcia mają być koncerty przy hutniczym piecu.

REKLAMA


 alt

Centrum potrójnej atrakcji
Otwarte w czerwcu Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest pierwszym w Polsce obiektem turystyczno-kulturalnym prezentującym temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości, ściśle związanym z niemal 90-letnią tradycją produkcji szkła w mieście. Nowocześnie zorganizowana ekspozycja uwzględniająca wiele interaktywnych elementów (m.in. możliwość samodzielnej próby produkcji szkła) z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. Prawdziwym hitem są pokazy produkcji szkła, które okazują się być niezwykle widowiskową sztuką. Placówka nie zamierza jednak skupiać się wyłącznie na tradycyjnym wystawiennictwie i oprowadzaniu turystów.

alt

Oryginalny i nieznany w Polsce temat chce prezentować w równie oryginalny sposób. Służyć ma temu projekt pt. Kulturalny Piec, na który składają się 3 elementy. Każdy z nich indywidualnie z powodzeniem stanowić może atrakcję dla publiczności – pokazy hutnicze, koncerty oraz 3d-mapping. Pierwsza jego odsłona odbędzie się już w najbliższą sobotę, 21 lipca. Następne w kolejne soboty.

alt

Dwa zespoły i 1000 stopni Celsjusza
O ile pokazy produkcji szkła można zobaczyć w Centrum na co dzień, jednak umożliwienie podziwiania ich w niezwykłej atmosferze dodatkowo podnosi atrakcyjność hutniczego show. Koncert odbywający się w pracowni o mocno industrialnym wystroju i tuż obok pieca wypełnionego płynnym szkłem o temperaturze ponad 1000 stopni ma taką właśnie atmosferę zagwarantować. Na czas koncertu zespół muzyczny i hutniczy znajdą się obok siebie na podeście, tworząc niezwykłe i niespotykane dotąd w Polsce widowisko. W planach znajdują się koncerty różnych gatunków muzyki – rock, muzyka elektroniczna, blues, folk, jazz… Katalog jest obszerny.

alt

Centrum zaprasza do współpracy
Scena Kulturalnego Pieca to także szansa dla zespołów z regionu. Bardzo zależy nam, aby tego typu wydarzenia organizować jak najczęściej. Chcemy, aby wystąpiły u nas nie tylko zespoły, które my będziemy zapraszać. Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnym środowiskiem i chętnie zorganizujemy występ miejscowych zespołów lub indywidualnych twórców. Wystarczy się do nas zgłosić i przedstawić swoją propozycję – zachęca Stefan Dziadosz Prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

Mapping z obsydianu
Innym elementem Kulturalnego Pieca będą pokazy 3-d mappingu. Multimedialne prezentacje odbywać się będą na elewacji Centrum dzięki instalacji zwanej Obsydianem. Ich tematyka wpisywać się będzie w temat przewodni, czyli szkło. Docelowo wykonanych będzie kilka wersji mappingu. Każdy „odcinek”, prezentowany w kolejnych odsłonach Kulturalnego Pieca, poświęcony będzie innemu „szklanemu” zagadnieniu. Motywem przewodnim pierwszego będzie szkło występujące w naturze, czyli tytułowy obsydian oraz szkło w kulturach starożytnych, co podkreślić ma jego obecność i znaczenie już w najstarszych cywilizacjach.

alt
3D-mapping, zaprezentowany na specjalnej instalacji scenicznej zamontowanej środku krośnieńskiego Rynku podczas Lokacji Miasta Szkła, 2 czerwca 2012 r.

Na początek muzyka klubowa…
Pierwsza impreza przy najbardziej kulturalnym piecu w Polsce odbędzie się już 21 lipca. Z racji premiery projektu będzie ona mieć wyjątkową oprawę. Jej znaczna część odbędzie się na dziedzińcu placówki, gdzie czas przed pokazem 3-d mappingu oraz po jego zakończeniu umilać będzie muzyka klubowa w wykonaniu Matika Automatika, dj-a należącego do ścisłej czołówki artystów związanych ze sceną klubową. Matik gustuje w elektronice z naciskiem na minimal-techno, deep i tech-house.

alt
Matik Automatik – czołowa postać sceny klubowej zapewni oprawę muzyczną na dziedzińcu Centrum (fot. D. Tarabański)

…i Indie Rock
Przy piecu usłyszeć zaś będzie można zespół Sayes – trio związane ze słynną tarnowską Szkołą Muzyków Rockowych, któremu wróży się wielką karierę. Zespół, gustujący w gatunku indie rock i przyznający się do inspiracji m.in. Placebo, ma już na koncie pierwsze znaczące sukcesy i ważne występy. Supportował Myslovitz, L.STADT czy Totentanz. W Krośnie zagrają nie tylko przy hutniczym piecu, ale także w pewnym zaskakującym miejscu związanym z Centrum. Gdzie? Przekonamy się już 21 lipca wieczorem.

alt
Sayes – tarnowskie trio ma już na koncie pierwsze znaczące sukcesy (fot. materiały prasowe Zespołu)

Informacje o programie kolejnych spotkań w ramach Kulturalnego Pieca znaleźć będzie można na oficjalnej stronie internetowej obiektu pod adresem www.miastoszkla.pl lub na facebooku www.facebook.com/miastoszkla.

Centrum za pół ceny
Jeszcze jedną niespodzianką czekających tego dnia na turystów będzie promocyjna cena biletów na wieczorne zwiedzanie obiektu. Promocja wynosić będzie 50% na wstęp w godzinach 20.00-21.30.

Zwiedzanie będzie możliwe zarówno z przewodnikiem, jak i indywidualnie. Wejścia z przewodnikiem odbywać się będą o godz. 20.00, 20.30, 21.00, 21.30. Wejścia indywidualne - na bieżąco.

W przypadku koncertu o godz. 22.15 liczba miejsc jest ograniczona. W cenie biletu na tą godzinę, jest zarówno koncert, jak i późniejsze zwiedzanie obiektu.

UWAGA! W związku z koniecznością zapewnienia warunków technicznych do pokazu 3D mappingu, wyjście i wejście do obiektu będzie niemożliwe w godz. 21.45 - 21.55.

Kulturalny Piec – rozpalenie, 21 lipca 2012 r.
Dziedziniec CDS (ul. Blich 2) – wstęp bezpłatny

 • 20.45 – Matik Automatik cz. 1
 • 21.45 – pokaz 3d-mappingu na elewacji CDS (od strony Rynku)
 • 22.00 – Matik Automatik cz. 2

Dodatkowo

 • 22.15 - SayesKoncert przy piecu – pracownia główna Centrum (liczba miejsc w obiekcie jest ograniczona), cena 9 zł lub 6 zł / os. (w cenie zwiedzanie obiektu CDS i piwnic przedprożnych lub samo zwiedzanie obiektu CDS).
 • 20.00 - 21.30 – Happy Hours – zwiedzanie obiektu za 50% ceny (wejście do godz. 21.30)

di, (cds)
Fot. Łukasz Jaracz, Sławomir Frankiewicz, arch. cds

 • autor: di, (cds)

14 komentarzy

 • firmos

  Było Elegancko !

  Zgłoś nadużycie firmos niedziela, 22, lipiec 2012 12:18 Link do komentarza
 • globtroter

  Parodia! Chciałem kupić bilet o 20 i już usłyszałem, że muszę ze zwiedzaniem czekać do 21! Jak wpuszczają co godzinę to mogli o tym dać znać, nie zawracałbym sobie głowy taką imprezą. A swoją drogą z ceną za normalny bilet to życzę powodzenia.

  Zgłoś nadużycie globtroter niedziela, 22, lipiec 2012 01:00 Link do komentarza
 • mk

  Ja pierdziu co to jest?? I po jaką cholerę??

  Zgłoś nadużycie mk piątek, 20, lipiec 2012 16:35 Link do komentarza
 • cds??

  Na siłę promowane, a i tak nic z tego nie będzie. Czy sie mylę?

  Zgłoś nadużycie cds?? piątek, 20, lipiec 2012 15:58 Link do komentarza
 • Micha

  A możeby tak zorganizować czyn społeczny i w jego ramach ułożyc wreszcie nową nawierzchnię na rynku???

  Zgłoś nadużycie Micha piątek, 20, lipiec 2012 12:13 Link do komentarza
 • Mat

  CDS i CDS i znowu kłótnia. Warto było czy nie warto. A to plakaty nie takie i jeszcze inne. Plakaty wg mnie są do bani jak i grafika na nich - ale to moje zdanie. Firma, ktora robiła strone robiła również dla firmy, w której pracuję foldery i na pewno to nie jej dzieło bo oni raczej nie posługuja sie takimi formami graficznymi. I do wiadomości to jest to firma z Krosna. Tak z Krosna firma dała radę zrobić taki portal i to chyba dobrze świadczy też o naszym mieście, że są takie firmy.
  CDS jest wg mnie nadmuchanym projektem gdzie większość pary poszła w gwizdek. Po zwiedzeniu razem z moimi dzieciakami (6 i 12 lat) pozostał niedosyt. Przy piecu za dużo znudzonych gości, którzy nie wiadomo po co tam są. Jakieś dziewuchy latają i coś układają, no nie wiem ale w skali od 1 do 10 daję 5.

  Zgłoś nadużycie Mat piątek, 20, lipiec 2012 01:43 Link do komentarza
 • Ala

  Przyjechałam w poniedziałek do Krosna (powrót z "saksów") jechałam schodami, byłam na rynku i chociaż rzeczywiście fatalnie wygląda to myślę, że jak go już skończą to będzie na prawdę ładny. Przez ostatnie pół roku śledziłam co sie dzieje w Krośnie tylko przy pomocy internetu. Strasznie byłam ciekawa co to jest ten CDS?? Spodobała mi sie strona internetowa projektu ale tutaj muszę przyznac rację kenowi, że z tymi plakatami to jest straszna chała. Widziałam stronę wykonawcy i to raczej nie oni je projektują (notabene to nie wiadomo z jakiego miasta jest ta firma-ze strony trudno to odczytać) . Jutro wybieram się do środka CDS aby ocenić ten tak kontrowersyjny projekt. Jedno jest pewne - po pół roku nieobecności Krosno wydaje mi się jakieś ładniejsze i powiem Wam, że tutaj na prawdę jest miło wrócić po dłuższej nieobecności.

  Zgłoś nadużycie Ala piątek, 20, lipiec 2012 01:23 Link do komentarza
 • wojj76

  niech chlopaki sie staraja. A CDS jest czyms czemu bylem przeciwny od 2010 wiec sie nie dziw.

  Zgłoś nadużycie wojj76 czwartek, 19, lipiec 2012 21:00 Link do komentarza
 • Benek

  Czy Ty nie masz nic do roboty?? Co by nie napisali to zawsze plujesz. Jak już siedzisz na emeryturze albo na zasiłku to wyjdź gdzieś, odpręż się, wyluzuj. może wreszcie zobacz to CDS zanim zagłębisz sie w swoim jadzie. Robisz się już nudny i zaczynasz denerwować. Z twoich wypowiedzi wnosze żeś albo były ubek albo sfrustrowany gej.

  Zgłoś nadużycie Benek czwartek, 19, lipiec 2012 18:47 Link do komentarza
 • kEN

  No i w Krośnie cos ciekawego się dzieje. Kosztowało ale widać, że przynajmniej tym się zajmuje i ma jakieś pomysły. Osobiscie nie widziałem jeszcze CDSu (notoryczny brak czasu) szkoda, że rynek rozpruty ale może do zimy skończą. Tylko telakaty co robi CDS są jakieś mdłe i przypominają mi się czasy PRL-u jak na nie patrzę. Wg mnie powinni pójść trochę w "nowoczesność" i bardziej rzucające się w oczy kolory. Strona CDS wygląda nowocześnie a te plakaty jakby zostały z zeszłego XX wieku. Powinni wymagać od firmy, która jak już zrobiła stronę żeby plakaty i grafiki robiła graficznie dostosowane do strony!

  Zgłoś nadużycie kEN czwartek, 19, lipiec 2012 17:57 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?