KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szkło, wino i teatr podczas Karpackich Klimatów

Krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła aktywnie włącza się w tegoroczny Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty”, który odbędzie się w mieście na przełomie sierpnia i września. To właśnie w Centrum odbywać się będzie jeden z najważniejszych element imprezy – degustacje węgierskiego wina. Na dziedzińcu obiektu zaprezentowane zostaną natomiast obecne trendy w produkcji szkła. Atrakcją ostatniego dnia festiwalu będzie występ teatru. 

REKLAMA


alt

Wielokulturowe święto
Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” jest sztandarową imprezą organizowaną od kilku lat w Krośnie, w okresie poprzedzającym koniec sezonu wakacyjnego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 31.08-2.09. W programie festiwalu znajdują się koncerty muzyki o przede wszystkim folkowym i ludowym charakterze, pokazy rękodzieła, konkursy oraz szereg atrakcji towarzyszących. Artyści biorący udział w imprezie to reprezentanci różnych narodowości i kultur – Polacy, Ukraińcy, Węgrzy, Słowacy, ale także goście z dalszych zakątków Europy, m.in. z Włoch. W tegoroczną edycję Festiwalu aktywnie włączy się Centrum Dziedzictwa Szkła. CDS jako nowy obiekt na kulturalno-turystycznej mapie Krosna z pewnością cieszyć się będzie bardzo dużym zainteresowaniem i jego zwiedzanie stanie się obowiązkowym punktem programu wizyty w Krośnie dla wielu turystów. Na te dni przygotowaliśmy jednak specjalne atrakcje. Adresowane są one zarówno do gości z zewnątrz, jak i do mieszkańców – przyznał Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

alt

Węgierskie wino w krośnieńskim Centrum
Stałym i bodaj najbardziej oczekiwanym punktem „Karpackich Klimatów” jest Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. W tym roku odbędzie się on po raz 10. Organizowany jest on przez lokalne Stowarzyszenie Portius, które za jeden z celów swojej działalności stawia sobie  przypominanie tradycji handlowych i kulturalnych kontaktów Krosna z Węgrami z XVI i XVII wieku. W ramach imprezy na krośnieńskim rynku prezentowane są stoiska winiarzy oraz prowadzone są degustacje win. Podczas tegorocznej edycji miejscem degustacji będzie Centrum Dziedzictwa Szkła. Skosztować będzie można win m.in. z regionu Tokaj i Eger. Uczestnicy usłyszą także opowieści winiarzy i dźwięki cygańskiej muzyki oraz obejrzą wystawę historycznych sprzętów winiarskich z Tokaju. Bilety na poszczególne degustacje kupić można w recepcji Centrum przy ulicy Blich 2.

alt

Szklany dziedziniec
Czas Karpackich Klimatów to wyjątkową szansą do poznania aktualnych trendów w produkcji szkła. Na dziedzińcu Centrum zaprezentują się działające w mieście i regionie huty, zakłady i pracownie artystyczne, których wyroby będzie można oglądać i zakupić. Przez 3 dni dziedziniec Centrum stanie się centralnym punktem krośnieńskiego szklanego świata, a całokształt szklanej produkcji znajdzie się na wyciągnięcie ręki.

Na deser – teatr
Na ostatni dzień imprezy Centrum przygotowało dla turystów spektakl teatralny pt. „Lisia intryga”, oparty na motywach dramatu Sławomira Mrożka pt. „Serenada”. Sztuka zaprezentowana zostanie przez grupę o nazwie Teatr Bez Rzędów, która wystąpiła w CDS już dwukrotnie. Tworzą ją młodzi aktorzy, na co dzień związani z teatrami w całej Polsce, którzy w wolnym czasie oddają się pasji gry aktorskiej w teatrze, który całkowicie odpowiada ich wizji sztuki. Spektakl odbędzie się w niedzielę, 2 września o godz. 19.00 na tarasie Centrum, lub, w przypadku niepogody, w pracowni hutniczej. Rezerwacji biletów dokonywać można osobiście w recepcji obiektu lub telefonicznie pod numerem 134440031. Koszt biletu wynosi 18 zł (w przedsprzedaży 15 zł – trwa do 1 września 2012 r.)

alt

Program degustacji win podczas 10 festiwalu Win Węgierskich w Krośnie

31 sierpnia 2012- piątek
Godz. 21.00. degustacja win EGERSKICH PETRENY WINERY pt: „burgundzka twarz Egeru”
Prowadzenie: winiarz- Atilla Petreny
Cena – 30 zł

Atilla Petreny gospodaruje na 50 ha w apelacji egerskiej w miejscowości Verpelet. W swojej pracy szczególną uwagę przywiązuje do starych winiarskich tradycji regionu, nie zapominając o współczesnych trendach winifikacji. Od czasu kiedy legendarny już Tibor Gall przywiózł do Egeru Pinot Noir, tamtejszy świat winiarski zaczął stawać się małą środkowoeuropejską Burgundią. Podczas spotkania poznamy tą burgundzką twarz Egeru, wyłaniającą się z cudownych Pinot Noir i mineralnych Chardonnay. Sam Atilla mówi „…Tworząc serię „Chateau Verpelét” mieliśmy przed oczyma tę coraz liczniejszą grupę konsumentów, która zaczyna lubić wina, to znaczy jest na dobrej drodze do poznania głębszych tajemnic  kosmosu...”

alt

1 września 2012- sobota
Godz. 18.00. degustacja win TOKAJSKICH PORTIUS PINCE pt. „Tokajski Rock and Roll…”
Prowadzenie: winiarz- Richard Hörcsik
Cena – 35 zł

Piwnica dobrze znana uczestnikom krośnieńskiego festiwalu wina, w szczególności ze swych niezwykłych słodkości ale i poważnych win wytrawnych. Młody perkusista rockowy i jednocześnie winiarz Richard Hörcsik, traktuje swą pracę w  szczególny, muzyczny sposób. Dziedzictwo regionu i unikalność win tokajskich to poważna sprawa, ale nie oznacza konserwatywnej nudy. Richi często mawia: „mało osób to wie, ale wino to również rock’n roll….”

alt

01 września 2012- sobota
Godz. 21.00. degustacja win EGERSKICH: ”KŐPOROS” pt. „SEKRETY EGERSKICH PIWNIC”
Prowadzenie: winiarz- Simkó Zoltan
Cena – 30 zł

W Egerze istnieje extraklasa winiarzy. Należy do niej 15 najlepszych winnic regionu. Dzięki takim przedsięwzięciom jakie postawiła sobie przed sobą rodzina Simkó, dziedzictwo egerskiego winiarstwa nie jest zagrożone. Ich Bikaver potężniejszy jest od kryzysu światowego, a Kekfrankos pewniejszy niż agencje ratingowe. Chcesz poznać najprawdziwszą magię Egeru i sekrety tamtejszych piwnic? ZAPRASZAMY.

alt

02 września 2012- niedziela
Godz. 16.00. degustacja win TOKAJSKICH SZILAGYI PINCĖ pt. „TOKAJSKA SŁODYCZ”
Prowadzenie: winiarz- Laszlo Szilagyi
Cena – 35 zł

alt

Zapraszamy na spotkanie z tokajskim winiarzem z miasta Sátorajaújhely, położonego na granicy węgiersko-słowackiej. Podczas degustacji będzie możliwość poznania tajników najbardziej pracochłonnego procesu produkcji wina na świecie. Przypomnimy sobie urok i niepowtarzalny styl Furmintów, lekkich Muskatów, ziołowego Hárslevelü oraz króla wśród win czyli Tokaju Aszú.

alt

02 września 2012- niedziela
Godz. 19.00. degustacja win z BALATONLELLE BUZÁSSY PINCĖ pt. „ZAKOŃCZENIE WAKACJI”
prowadzenie: winiarz- Buzássy Laszlo
Cena – 30 zł

alt

Na południowym brzegu Balatonu rozciąga się piękny region winiarski Balatonboglár. Promienie słońca operują mocno, a tafla wody działając jak lustro dostarcza winoroślom dodatkowe światło.Niezwykłe, mineralne, lekkie, wakacyjne - to przymioty win rodzących się nad Balatonem. Doskonały pomysł na zamknięcie festiwalu, uspokojenie emocji, wyciszenie w niedzielny wieczór.

Serdecznie zapraszamy!

di, (cds)
Fot. archiwum, cds, Damian Wiśniewski

  • autor: di, (cds)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?