KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rzemiosło artystyczne podczas Dni Otwartych Muzeum

Muzeum Podkarpackie w Krośnie pragnie zaprosić na VIII edycję Dnia Otwartego. Jest to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym, skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze szkół krośnieńskich i z terenu całego powiatu.

REKLAMA


Liczymy na to, że jak każdego roku, również i tym razem atrakcyjny i różnorodny program tej akcji przyciągnie w progi Pałacu Biskupiego liczną rzeszę młodych adeptów szkół, zainteresowanych historią, ale nie tylko. - Katarzyna Krępulec-Nowak, kierownik Działu Oświatowo-Promocyjnego Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

alt

O ile w latach wcześniejszych główną atrakcję stanowiły pokazy grup rekonstrukcji historycznej, a ulica Piłsudskiego nawiedzana była przez samurajów, Rzymian, wojów wczesnośredniowiecznych, późnośredniowieczne rycerstwo czy towarzystwo pancerne spod chorągwi hetmana Żółkiewskiego, o tyle w tym roku muzeum sięga do nie tak dalece zamierzchłej przeszłości i nie będzie tym razem parać się rzemiosłem wojennym, a zgoła innym, mniej śmiertelnym.

alt

Proponujemy państwu bowiem prezentację rzemiosła artystycznego i regionalnych zawodów zanikających. Wraz ze Stowarzyszeniem „Beskid Zielony” z Gorlic oraz Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej pragniemy krośnieńską młodzież zaprosić do wzięcia udziału w warsztatach i pokazach przybliżających pracę tkaczki, łyżkarza, snycerza, bibułkarki i garncarza. - Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

alt

Goście Dni Otwartych w sposób fachowy i niezwykle barwny zaprezentują tajniki pracy artystów ludowych. Nieco starsze pokolenie z pewnością pamięta ich warsztaty w miejscowościach podkrośnieńskich, ale dla naszych pociech są to rzeczy kompletnie nieznane i odległe.

Mamy nadzieję dzięki temu specyficznemu jarmarkowi nieco je przybliżyć. Nie będzie to jednak jedyna atrakcja tego dnia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Podkarpackiego! - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak.

alt

DZIEŃ OTWARTY W MUZEUM PODKARPACKIM W KROŚNIE - 25 września (wtorek)

  • 9.00 – 14.00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
  • 8.30 – 13.00 Wierszydło – starej niani bajanie słowami Tuwima, Brzechwy, Konopnickiej  - czytanie wierszy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III
  • 9.00 – 14.00 prezentacje rzemiosł dawnych i zawodów regionalnych - warsztaty dla młodzieży, pokaz: „Rdzeń Karpat” – z prezentacją warsztatów tkaczki, łyżkarza, snycerza i bibułkarki Stowarzyszenia „Beskid Zielony” z Gorlic oraz warsztat garncarski pana Andrzeja Plizgi z Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej
  • 17.00 CYGANIE. HISTORIA I KULTURA - Spotkanie Muzealne z Adamem Bartoszem z Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Cała impreza ma charakter bezpłatny. Szkoły zapraszamy w godz. 9.00 – 14.00. Jedynie dla przedszkolaków i uczniów klas I-III możliwe jest uczestnictwo w Wierszydle (po wcześniejszej rezerwacji miejsc) od godz. 8.30. nie będzie możliwości oprowadzania po wystawach przez przewodników. Nadzór nad poszczególnymi ekspozycjami mieć będą ich twórcy – pracownicy działów merytorycznych Muzeum.

Popołudniu, o godz. 17.00 odbędzie się Spotkanie Muzealne z wice dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Adamem Bartoszem, twórcą wystawy „Cyganie. Historia i Kultura”. Będzie to jednocześnie finisaż tej wystawy w Muzeum Podkarpackim.
 
Wszystkie prezentacje ginących zawodów odbędą się na dziedzińcu. Pokazy i warsztaty będą miały charakter otwarty – bez konieczności rezerwacji godzinowej.

Rezerwacja miejsc w Wierszydle możliwa pod nr telefonu: 13 43 213 76 w. 13 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zapisy prowadzi Dział Oświatowo-Promocyjny.

Muzeum Podkarpackie
Fot. Archiwum Stowarzyszenia Beskid Zielony

  • autor: Muzeum Podkarpackie

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?