KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Malarstwo i fotografia pogranicza

W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przy ul. Kolejowej 1 trwa wystawa malarstwa i fotografii artystów pogranicza. Wstęp jest wolny. Wystawy będzie można oglądać tylko do 30 września 2012 r.

REKLAMA


 alt
Cyprian Biełaniec

Wystawa z międzynarodowych plenerów fotograficznych Polska, Słowacja, Ukraina
Słowo plener pochodzi z języka francuskiego en plein air co można przetłumaczyć „na zewnątrz”, „pod gołym niebem”. Używano go pierwotnie na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Pojęcie pleneru odnosiło się najpierw do malowania na wolnym powietrzu, bezpośrednio z natury. Kiedy pojawiły się fotografia i film, jako dyscyplina sztuki plener zaczął odnosić się również do nich. Fotografia plenerowa oznaczała robienie zdjęć na świeżym powietrzu, na łonie natury. Nic więc dziwnego, że magiczne tereny spowite jesienną mgłą, urokliwe jeziora i tajemnicze lasy, ciekawe zaułki miast stają się miejscem plenerów.

alt

Tak też jest w przypadku Fotoklubu działającego w RCKP w Krośnie. W tym roku organizuje już jedenasty plener. Miejscem spotkań fotografów są również Słowacja i Ukraina, z którymi od wielu lat nasza instytucja współpracuje. Obecna wystawa prezentuje fotografie z plenerów organizowanych przez Centrum Kulturalne w Koszycach (Słowacja) oraz Fotokluby w Użgorodzie (Ukraina) i w Krośnie.

alt

Kościoły i piękno na gotyckiej drodze – malarstwo Klubu Plastyka ze Spišskej Novej Vsi
Wystawa prezentuje malarstwo ukazujące piękno gotyckiej sakralnej architektury dwóch obszarów Słowacji - Spiszu i Gemeru. Wystawia dziewięcioro słowackich artystów. Wszyscy są członkami Klubu Plastyka działającego w Spišskej Novej Vsi. Szczególnie zachwyciła malarzy zabytkowa Lewocza ze swoimi „perełkami" architektonicznymi”, którym uroku dodaje okoliczna przyroda. Autorami poplenerowej ekspozycji są: Silwia Cpinowá, Monika Gamatová, Ján Bodnár, Emilián Cvengroš, Tibor Hrušovský, Dana Košková, Peter Mašek, František Mihál, Jana Ogurčaková.

alt
Vikroria Jackiv

Wystawa z 8. Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko – Malarskiego Brekov
Tegoroczny plener odbył się w dniach 12 - 19 sierpnia 2012 w motelu „Dvor pod Vinićnou Skalou” w Brekovie na Słowacji. Plenery organizuje Zrzeszenie Ludowych Rzemieślników w Brekovie, założone przez braci Slavka i Alfonsa Porvażników  w 2005 roku,  którego celem jest promowanie sztuki międzynarodowej w regionie Karpat. Ze strony polskiej Leszek Matysiak i Marian Garwona z Przemyśla. Podczas pleneru funkcjonowała 5. edycja Letniej Plastycznej Szkoły  dla dzieci. W plenerze uczestniczyło 23 twórców ze Słowacji, Polski, Ukrainy i Węgier.

rckp

  • autor: rckp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?