KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ceramika pradziejowa – piękno w glinie zaklęte. Wystawa archeologiczna

18 września 2012 roku w salach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Ceramika pradziejowa – piękno w glinie zaklęte”. Od bardzo wczesnych etapów ludzkiej kultury glina stanowiła uniwersalne tworzywo pozwalające formować zarówno naczynia o zróżnicowanym przeznaczeniu i zdobnictwie, jak i inne przedmioty spełniające różne funkcje.

REKLAMADla archeologów znaleziska ceramiki stanowią bardzo istotny materiał badawczy, dający możliwość precyzyjnego określenia nie tylko wieku warstw kulturowych, ale również w dużym stopniu specyfiki kultury jej wytwórców i użytkowników. Na ekspozycji pragniemy zaprezentować wybór naczyń pochodzących z czasów od początków wytwórczości garncarskiej na ziemiach polskich, słowackich i ukraińskich aż po wczesne średniowiecze. Naczynia, które będą zaprezentowane na wystawie to okazy przede wszystkim z Polski, ale również część pochodzić będzie z zachodniej Ukrainy oraz z obszaru wschodniej Słowacji.

alt
Wybór naczyń pochodzących ze zbiorów Pracowni Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie

W czasach pradziejowych ceramika stanowiła nie tylko wartość użytkową. Były to przede wszystkim niezwykłe dzieła sztuki, których wykonanie do dzisiaj robi duże wrażenie. W niektórych kulturach dekoracja ceramiki, jak i formy naczyń były tak bogate, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wytwory te miały przede wszystkim wartość artystyczną, bądź wręcz kultową. Szczególnie cenne są znaleziska naczyń malowanych, wykonane ręcznie, bez użycia koła garncarskiego pochodzące z neolitu oraz wczesnej epoki żelaza, które zostaną wyeksponowane na wystawie.

Oprócz nich, istniały także naczynia o charakterze gospodarczo-kuchennym, niektóre formą przypominające współczesne garnki czy kubki. Zabytki, które będą prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów wielu instytucji, między innymi: Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk w Krakowie.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie serdeczne zaprasza do zwiedzania tej niecodziennej wystawy, która czynna będzie do dnia 30 listopada 2012 roku.

Tomasz Leszczyński
Fot. arch. Muzeum Podkarpackie

  • autor: Tomasz Leszczyński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?