KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wielki finał multimedialnych pokazów o szkle

Premierę ostatniej części multimedialnej opowieści o szkle oraz powtórki 3 wcześniejszych  odcinków zaplanowało krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła na niedzielny wieczór 21 października. Projekt stałych pokazów 3d-mappingu jest jedyną tego typu atrakcją w Polsce i w ciągu 3 miesięcy przyciągnął na krośnieński rynek kilka tysięcy osób. Projekcje powrócą na fasadę wiosną przyszłego roku.

REKLAMA


alt

Wyjątkowa atmosfera na Rynku
Kulturalny Piec, czyli pierwszy w Polsce projekt łączący wydarzenia artystyczne z pokazami hutniczymi i tematem szklanej twórczości, to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć realizowanych przez Centrum Dziedzictwa w Szkła w Krośnie. Projekt ruszył w lipcu, a jedną z głównych jego atrakcji w sezonie letnim były spektakularne pokazy w technologii 3d-mappinu wyświetlane na elewacji budynku Centrum.

alt

Każda z części multimedialnej opowieści prezentowała różne spojrzenie na tematykę szkła, stając się niezwykle atrakcyjnym narzędziem promocji zarówno obiektu jak i w znacznej mierze nieznanego tematu szkła. Centrum zaplanowało wykonanie 4 odcinków mappingu. 3 z nich miały już swoje premiery, a ich projekcje przyciągnęły na krośnieński rynek kilka tysięcy osób.

alt

Pokazy od początku budziły ciekawość. W te soboty, w które na fasadzie Centrum odbywały się projekcje czuć było na Rynku naprawdę wyjątkową atmosferę – wspomina Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Warszawa z Parkiem Fontann, Krosno z mappingiem
Na 21 października Centrum zaplanowało premierę ostatniej, czwartej części mappingu, która nosi tytuł „Final”. Premierowy pokaz, który wyświetlony zostanie o 20.30, poprzedzą powtórki znanych odcinków stanowiące szansę na zapoznanie się z nimi przez te osoby, które jeszcze ich nie widziały. Impreza odbędzie się wyjątkowo w niedzielę i rozpocznie się o godz. 19.00 powtórką „Obsydianu” – pierwszej części. Kolejne projekcje odbywać się będą co ok. 25 minut, zaś czas oczekiwania pomiędzy nimi tradycyjnie umilać będzie muzyka.

alt

Niedzielna impreza będzie ostatnim w tym roku „Kulturalnym Piecem”, w którego programie znajduje się mapping. Światło projektorów 3D ponownie rozświetli elewację budynku wiosną 2013 r. Projekt regularnych pokazów jest wyjątkowy w skali Polski i CDS zapowiada, że także w przyszłym sezonie turystycznym będą one stałą atrakcją, podobnie jak multimedialna fontanna we Wrocławiu czy projekcje w Parku Fontann w Warszawie. 

Program ostatniego wieczoru z pokazami 3d-mappingu przedstawia się następująco:

  • 19.00 – Obsydian
  • 19.30 – Witraż
  • 20.00 – Future
  • 20.30 – Final

Wstęp na dziedziniec CDS jest bezpłatny.

Kulturalny Piec z muzyką Beatles’ów, Stones’ów i Czerwonych Gitar
Mimo zakończenia sezonu pokazów 3D projekt „Kulturalny Piec” będzie kontynuowany. Jesienią i zimą koncentrował się on będzie przede wszystkim na wydarzeniach przy piecu hutniczym – koncertach czy spotkaniach. Jedno z nich towarzyszyć będzie ostatnim pokazom mappingu. 21 października w sali hutniczej CDS wystąpi młody krośnieński zespół The Friends. Występ miejscowej grupy stanowi realizację zapowiadanej przez Centrum na początku projektu idei, w myśl której placówka chce dać szanse także mniej znanym artystom na zaprezentowanie się publiczności.

alt
The Friends to młody krośnieński zespół, który oczarował publiczność ostatniej edycji Galicji Blues Festival

The Friends to grupa założona oficjalnie w grudniu 2011 roku. Zajmuje się muzyką rock’n’rollowa znanych twórców tego gatunku oraz komponuje własne utwory stylizowane na lata 50 i 60 polskiego big bitu oraz zagranicznych wykonawców. Są to tacy artyści oraz zespoły jak: The Beatles, Buddy Holly, Elvis Presley, Czerwone Gitary, Chuck Berry, Littte Richard czy Rolling Stones. Zespół nigdy nie kopiował wyglądu twórców muzyki która stanowiła dla nich inspiracje. Zachowują swój styl, a granym coverom nadają nowe życie.

The Friends występują w składzie:

  • Paweł Kafel - gitara  wokal
  • Mateusz Kapitan - gitara, wokal
  • Bartek Bykowski - gitara basowa
  • Jakub Chodyniecki - perkusja, wokal

Zespół zajął pierwsze miejsce w przeglądzie zespołów krośnieńskich oraz zdobył nagrodę publiczności w IX edycji międzynarodowego Galicja Blues Festival 2012. Niedługo przystępują do nagrania oficjalnego krążka. 

Koncert odbędzie się o godz. 20.45 w sali hutniczej CDS. Wstęp kosztuje 9 zł, a bilety można zakupić w recepcji Centrum (ul. Blich 2), lub zarezerwować pod numerem telefonu 13 44 400 31. Liczba miejsc jest ograniczona.

(di), (cds)
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: di, cds

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?