KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Koncert na Wiersze - Piwnica PodCieniami

Na "Koncert na Wiersze" w wykonaniu Bożeny Boba-Dygi (wokal) i Macieja Zimki (akordeon) zapraszamy do Piwnicy PodCieniami już 29 (czwartek) listopada 2012 o godz. 18.00. W programie znajdą się autorskie utwory do tekstów: Stanisława Stabro, Ewy Chruściel, Bogusława Żurakowskiego, Marzeny Niezgody, Jacka Sojana, Józefa Barana, Witolda Zechentera, Bożeny Boba-Dyga oraz utwory instrumentalne na akordeon solo J.S. Bacha i W. Semjonowa. Wstęp biletowany.

REKLAMA


 alt

Zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje utalentowanych muzyków - Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). W głównym obszarze zainteresowań muzyków znajduje się piosenka poetycka oraz muzyka współczesna. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę, opracowując teksty polskich poetów. Często sięga po różnych twórców liryki - stylistyka wierszy powoduje, że muzyka staje się wielobarwna, przez co znajduje większą liczbę odbiorców. Koncerty często łączą się również z muzyką czysto instrumentalną, wykonywaną na akordeonie solo oraz recytacją i melorecytacją poezji.

alt

Duet powstał w 2010 roku i ma na swoim koncie wiele występów na koncertach i festiwalach, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Muzyki Quasi Una Fantasia nie można w prosty sposób sklasyfikować. Duet porusza się w przestrzeni piosenki literackiej i muzyki współczesnej, opierając swoją działalność na odkrywaniu i rozwijaniu unikatowego współbrzmienia wokalno-akordeonowego, które jest w muzyce mało znane. W piosence literackiej estetyka duetu oparta jest na inspiracji muzyką: balladową, klasyczną, improwizowaną, klezmerską, francuską, fado, trova, jazzową, ciągle poszukując nowych jakości. Muzykę zespołu można również określić jako wrażeniową, nastrojową i ilustracyjną. Podąża ona za tekstem i wykorzystuje wszelkie środki służące przekazaniu jego treści oraz nastroju, a jednocześnie koncentruje się na wartościach brzmieniowych i można określić ją jako muzykę barwową.

alt

W muzyce współczesnej Quasi Una Fantasia sięga po środki parateatralne włączając w swój repertuar teatr dźwięku, partytury graficzne, muzykę improwizowaną oraz kompozycje własne i współczesnych kompozytorów.

Bożena Boba-Dyga – poetka, pieśniarka, kompozytorka, wykonawca współczesnej muzyki improwizowanej oraz artysta plastyk konserwator dzieł sztuki i projektant. Jest jedną z najoryginalniejszych postaci sztuki polskiej ostatnich lat. Jest artystką polisensoryczną działającą równolegle na polu plastyki, muzyki i literatury oraz teatru. Jest niezwykłą osobowością o wielkiej sile kreacji, która porusza się swobodnie w przestrzeni sztuki z przekonaniem o jej jedności i jednocześnie w sposób wielowymiarowy i swobodny korzystając w zależności od potrzeb z różnych środków wyrazu. Fascynuje się eklektyzmem w muzyce łącząc wątki muzyki współczesnej, klasycznego bell canto oraz muzyki etnicznej zwłaszcza żydowskiej, francuskiej i lirycznej ballady. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i uniwersyteckiej klasy humanistycznej o profilu łacińsko – greckim w najstarszym w Polsce I LO. im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Była stypendystką Europejskiego Tempus Programm w Niemczech – Berlin oraz Deutsche Akademische Austausch Dienst Berlin/Erlangen Niemcy. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Polskich Artystów Plastyków, członek rady sekcji konserwacji oraz sekretarz Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów.

alt

Prowadziła prace konserwatorskie na terenie całej Polski, opracowują ponad 300 obiektów. Wydała dwa tomiki wierszy: „Skrytka Sylvi von Sielberstein” oraz „Kropla”. Poza granicami Polski ukazały się również jej dwa wybory wierszy: „Pisane deszczem” 2008 r. (Lwów) oraz  adresowany do globalnej wioski „Spokój Śniegu/Calmness of the snow/Gelassenheit des schnees/Calme de neige” (Londyn).

Bożena Boba-Dyga w 2010 roku założyła fundację Art Forum, która w swoim statucie posiada założenie promowania synkretyzmu w sztuce w duchu wagnerowskiej idei Gesamtkustwerku. Jako prezes fundacji zorganizowała inaugurację Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego i Warsztaty Partytur Graficznych dla studentów krakowskich wyższych uczelni artystycznych zwieńczone 3-ma wystawami i koncertami, oraz wprowadziła w pejzaż miasta cykl koncertów Podgórskie Akordeonowe Piątki.

Mieszka i tworzy w Krakowie. Informacje o artystce można znaleźć w internecie na stronie: www.artforum.net.pl

Maciej Zimka - akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest absolwentem studiów I st. w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest studentem studiów II st. w klasie akordeonu ad. Janusza Patera.. Jest laureatem wielu konkursów instrumentalnych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych, min. I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (w kategorii kameralnej w duecie CordAniMa) III miejsce na Miedzynarodowym Konkursie Akordeonowymw Klingenthal, III miejsce i nagroda specjalna w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach- Dziedzicach, wyróżnienie w Miedzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

alt

Maciej Zimka aktywnie koncertuje w kraju i zagranicą (min. Anglia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, USA, Włochy), zarówno solo jak i z zespołami takimi jak: "Armonia Lyrica", "CordAniMa", "Quasi Una Fantasia". W jego kręgu zainteresowań szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna - artysta często prawykonuje nowe utwory napisane na akordeon - a w swoim repertuarze posiada szereg dzieł najznakomitszych twórców XX i XXI w. (min. R.Haubensotck - Ramati, V. Holmboe, A. Nordheim, S. Gubajdulina, Z. Bargielski T. Hosokawa, , A. Krzanowski, C. Meijering).

alt

Maciej Zimka jest także aktywnie działającym kompozytorem. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich (IV nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór "Three Little Pieces In Different Styles", III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie im. Adama Didura za utwór "Szeherezada", III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór "Sonata na skrzypce i akordeon", II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór "One Tale From Apurimac River", wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za utwór "Chanson", III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura za kompozycję "Chłopiec z deszczu"). Maciej Zimka jest także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury RP, Prezesa Rady Ministrów RP, fundacji Sapere Auso oraz rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wstęp biletowany - 20 zł. Zakup i rezerwacja biletów: Punkt Informacji Kulturalo - Turystycznej (Krosno, Rynek 5), tel. 13 43 277 07.

Po koncercie zapraszamy na Wieczór Wróżb Andrzejkowych.

Zapraszamy również na WILIJA ŚW. ŁUCJI - widowisko obrzędowe w wykonaniu zespołu Rogowice. 13 grudnia 2012, godz. 18:00, wstęp wolny.

(MRZwK)
Fot. Klaudyna Schubert

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?