KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Armia Terakotowa Cesarza Qin w Muzeum Podkarpackim - wystawa

Fragment historii państwa chińskiego w Krośnie Fragment historii państwa chińskiego w Krośnie Fot. Łukasz Kłopot

Od 24 stycznia do 30 marca 2014 r. w Muzeum Podkarpackim w Krośnie prezentowana będzie wystawa replik znanych na całym świecie figur Chińskiej Armii Terakotowej. Ekspozycja pojawiła się w Polsce dzięki staraniom Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej w Sopocie i jest prezentowana pod honorowym patronatem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

REKLAMA


Wystawa "Armia Terakotowa" będzie prezentowana w Krośnie pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego.  Ma ona przyczynić się do zainteresowania krośnian fragmentem, jakże egzotycznej dla nas historii państwa chińskiego, które w obecnym czasie jest  najbardziej atrakcyjnym partnerem handlowym i gospodarczym większości państw świata.

Figury starożytnych żołnierzy z Xi’an, odkryte przypadkowo w 1974 r. przez kopiących studnię rolników, stały się największym odkryciem archeologicznym XX w. Ten niezwykły orszak pogrzebowy stanowi fantastyczne źródło informacji dotyczących strojów, uzbrojenia i hierarchii wojskowej panujących w czasach Pierwszego Cesarza zjednoczonych Chin, wielkiego imperatora z dynastii Qin - Shi Huanga, który wstąpił na tron w wieku 13 lat. Pomimo młodego wieku stoczył zwycięskie wojny ze wszystkimi starochińskimi królestwami, jednocząc antyczne Chiny. Wprowadził jednolity system miar, wag, wspólną dla wszystkich walutę i alfabet. To właśnie on rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego. Był cesarzem mądrym, ale też i okrutnym. Przy budowie cesarskiego grobowca i strzegącej go armii pracowało około 700 tys. ludzi. Wszyscy wykonawcy figur, rzeźbiarze, architekci i rzemieślnicy, zatrudnieni przy tworzeniu tego mauzoleum, prawdopodobnie zostali w nim pogrzebani, zabierając jedną z największych tajemnic historii ze sobą do grobu.

W trakcie badań odnaleziono 8 tys. żołnierzy - strzelców pieszych i wojowników uzbrojonych w brązowe miecze i włócznie, 130 rydwanów z 520 końmi oraz 150 figur kawalerii konnej, które miały strzec spokoju cesarza, będąc jednocześnie gwarantem zdobycia przez niego władzy w zaświatach. W Krośnie zaprezentujemy kilkadziesiąt rzeźb – cesarski rydwan z końmi, piechurów, kapłanów. Każda z tych postaci ma swój indywidualny charakter i pod każdym względem jest wyjątkowa. Uwagę przykuwają zwłaszcza twarze żołnierzy - każda jest inna, z charakterystyczną mimiką i emocją utrwaloną w glinie. Badacze uważają, że każdy posąg przedstawia prawdziwego żołnierza, który posłużył za model dla artystów rzeźbiarzy. Wszystkie figury przedstawiają muskularnych, znakomicie uzbrojonych mężczyzn. Wszyscy są mocni, rośli, umięśnieni, młodzi. Obok nich znajdziemy śmiercionośne miecze, włócznie, kusze – całkowicie sprawne i zdolne do użytku, a także przedmioty ze złota, nefrytu, kości i bambusa. Ta fenomenalna gwardia przyboczna jest niejako humanitarnym przedłużeniem starej, chińskiej tradycji grzebania żywcem sług i żołnierzy pradawnych władców.

Nazwiska artystów nie zniknęły wraz z ich życiem - są dyskretnie wyryte pod pachami wojowników, pod ich płaszczami. Do stworzenia figur używano gliny z różnych części Chin, palonej w temperaturze 800°C (dlatego rzeźby mają do dziś szarawą barwę). Mimo upływu tysiącleci pozostały one twarde jak skała, co jest namacalnym dowodem mistrzostwa ich wykonania. Kopie wojowników Armii Terakotowej zostały wykonane w identyczny sposób. Oryginały nigdy nie opuściły Chin.

Wystawa, jaką będzie  można obejrzeć w Muzeum Podkarpackim, obrazuje jedynie część wykopaliska nazwanego ósmym cudem świata i największym podziemnym muzeum wojskowym. Ale jest to część warta zobaczenia.

Łukasz Kłopot / MP

  • autor: Łukasz Kłopot / MP

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?